reklama
reklama

Bezpieczeństwo na hali produkcyjnej zaczyna się od podłogi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bezpieczeństwo na hali produkcyjnej zaczyna się od podłogi - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościNajwięcej niebezpieczeństw zagraża pracownikom firm produkcyjnych. Wynikają one ze specyfiki działania poszczególnych urządzeń, surowców i materiałów, z którymi mają oni na co dzień do czynienia. W wielu przypadkach pojawiają się dodatkowe zagrożenia, związane np. z ryzykiem porażenia prądem czy poślizgnięcia się, a także z nadmiernym obciążeniem poszczególnych partii ciała w konsekwencji przyjmowania przez wiele godzin wymuszonej pozycji. Jako na pracodawcy, ciąży na tobie obowiązek wyeliminowania lub przynajmniej zminimalizowania tych niebezpieczeństw. Zacznijmy od podstawy, czyli od podłogi.
reklama

Wycieraczki systemowe – ochrona przed brudem i przed poślizgnięciem

Na hali produkcyjnej łatwo o poślizgnięcie – odpowiadają za to mogące się znajdować na podłodze środki takie jak farby, oleje i emulsje, ale również pogoda. Zwłaszcza przy deszczowej aurze lub w okresie przejściowym, gdy pracownicy wnoszą na obuwiu roztopiony śnieg i błoto, o wypadek szczególnie łatwo.

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przy wejściu na halę wycieraczek systemowych. Dzięki możliwości skomponowania różnego rodzaju wkładów, są one skuteczne w walce zarówno z większymi, jak i z drobniejszymi zanieczyszczeniami. Wycieraczki aluminiowe zbudowane są z wąskich profili metalowych połączonych z sobą dzięki stalowym linkom. Gumowe tulejki dystansowe sprawiają, że wycieraczkę taką można łatwo zwinąć – np. na czas sprzątania.

reklama

Szczególnie polecane na halę produkcyjną są wycieraczki łączone, z wkładem szczotkowym i gumowym – włosie usuwa zanieczyszczenia z obuwia a guma pomaga w odprowadzeniu wody, dzięki czemu po przejściu przez taką strefę, buty są czyste i suche. Na produkcji, gdzie często panuje duże tempo pracy i nie każdy ciągle patrzy pod nogi, warto również zamontować wycieraczki z profilem najazdowym, pozwalające uniknąć ryzyka potknięcia się.

Krata stalowa w formie wycieraczki

Jeśli specyfika twojej firmy jest związana z naprawdę poważnymi zanieczyszczeniami, pojawiającymi się na hali produkcyjnej – zwłaszcza jeśli na podłodze pojawiają się regularnie substancje lepkie i śliskie – wówczas zamiast typowej wycieraczki warto rozważyć zastosowanie kraty stalowej – takiej jak na tej stronie: https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-stalowe.php. W zależności od metody wykonania, kraty takie są przygotowane do odbierania średnich i dużych obciążeń, również punktowych, dlatego sprawdzą się również w ciągach komunikacyjnych, po których porusza się ciężki sprzęt lub samochody.

reklama

Dzięki zastosowaniu seratowanej kraty stalowej (czyli takiej, która posiada nacięcia na całej długości profilu), zwiększasz dodatkowo bezpieczeństwo pracowników, ponieważ ma ona dodatkowe właściwości antypoślizgowe.

Kraty pomostowe – do ciągów komunikacyjnych i konstrukcji

Innym zastosowaniem krat pomostowych jest budowanie bezpiecznych ciągów komunikacyjnych i konstrukcji, co sprawdza się zarówno w przestrzeni miejskiej (np. w postaci kładki dla pieszych nad remontowanym odcinkiem drogi), jak i w przemyśle ciężkim, w którym kraty takie znajdują mnóstwo zastosowań.

reklama

Można położyć je w głównych ciągach komunikacyjnych, aby zwiększyć przyczepność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo poruszających się nimi osób. Z krat pomostowych wykonuje się również podesty, rampy i rusztowania, niezbędne w celu dostania się do maszyn, urządzeń, zbiorników czy otworów inspekcyjnych, znajdujących się w trudno dostępnych miejscach (np. na sporej wysokości).

W zależności od potrzeb możesz skomponować kratę pomostową idealną dla twojej firmy: gładką lub seratowaną, zgrzewaną lub wciskaną, ocynkowaną lub zwykłą. Sprawdź dostępne kombinacje na https://www.alumatex.pl/produkty/kraty/kraty-pomostowe.php.

reklama

Mata antyzmęczeniowa – troska o pracownika

Charakterystyczne dla przedsiębiorstw produkcyjnych są stanowiska pracy, na których niezbędne jest przyjęcie pozycji wymuszonej i pozostawanie w niej przez wiele godzin. Jeśli zatrudniony na takim stanowisku pracownik stoi przez większość dniówki w jednym miejscu, szybko może odczuć negatywny wpływ takiego stanu rzeczy na swoje zdrowie: przeciążenia stawów, bóle kręgosłupa, zwyrodnienia stóp, sztywność karku a nawet migreny czy bóle żołądka.

Aby rozwiązać ten problem, powstały maty antyzmęczeniowe. Są to swego rodzaju poduszki powietrzne o właściwościach amortyzujących – obciążenia, którym podlegają stopy, są w dużym stopniu absorbowane przez gumę nitrylową. Dodatkowo maty antyzmęczeniowe powinny posiadać łagodne powierzchnie najazdowe pokryte liniami ostrzegawczymi – aby pracownicy nie potykali się o nie.



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama