Reklama

3 kroki do stania się lepszym siatkarzem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

3 kroki do stania się lepszym siatkarzem - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Sukces drużyny siatkarskiej zależy w dużej mierze od przygotowania sportowców do gry. W związku z tym tak ważne jest, aby siatkarze byli dobrze przygotowani do każdego meczu. Właściwie jest wiele rzeczy, które siatkarze mogą zrobić, aby znacząco poprawić swoje wyniki na boisku. Dziś chcielibyśmy przekazać kilka wskazówek dotyczących udanej gry w siatkówkę. Odpowiemy na pytania – siatkówka jak ćwiczyć oraz siatkówka jak wygrywać.

Siatkówka jak ćwiczyć przed meczem

Najlepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie do meczu. Im szybciej, tym nasz organizm będzie w pełni rozgrzany i gotowy do rywalizacji. Podobna rada doskonale sprawdza się w przygotowaniach przedsezonowych do meczów i turniejów. Jakie są najważniejsze wskazówki jak ćwiczyć w siatkówce, aby jak najlepiej przygotować się do gry?

Przygotuj się fizycznie do gry w siatkówkę

Oczywiście siatkarze muszą być dobrze przygotowani do gry zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Zawodnik musi być w stanie dobrze grać na boisku przez długi czas. Oznacza to, że trening siłowy i wytrzymałościowy musi być kluczową częścią programu przygotowania fizycznego drużyny siatkarskiej. Przygotowując się do meczów fizycznie, sportowcy powinni również dążyć do doskonalenia swoich umiejętności.

Siatkówka to popularny sport w Europie, ale szczególnie w Polsce. Obecnie mamy jedną z najlepszych drużyn siatkarskich na świecie, a nasze zespoły co roku zachodzą daleko w rozgrywkach europejskich. Warto w związku z tym dodać, że wszystkie mecze siatkówki obstawisz u bukmachera BetCris, który posiada szeroką ofertę na ponad 30 dyscyplin sportowych. Oferta to nie jedyny plus tego serwisu. Jeśli wykorzystasz ten betcris bonus i dokończysz rejestrację, otrzymasz pakiet powitalny dla nowych graczy!

Przygotuj się psychicznie na mecz siatkówki

Ważne w ćwiczeniach siatkówki jest przygotowanie psychiczne, które polega na studiowaniu przeciwników, przewidywaniu gry, nauce koncentracji, osiąganiu relaksu i nie tylko. Sportowcy powinni także wizualizować przebieg starcia przed meczami siatkówki. Obrazowanie mentalne to coś, co pomaga siatkarzom przygotować się do rywalizacji.

Przeanalizuj dokładnie zawodników drużyny przeciwnej

Niezwykle ważne jest, abyś uważnie przyjrzał się przeciwnikowi przed ważnymi meczami siatkówki. Dobrym pomysłem dla siatkarzy i trenerów jest wspólne oglądanie meczów drużyny przeciwnej. Ten rodzaj aktywności daje sportowcom ekscytującą okazję do przedyskutowania zalet i wad rywala oraz jak najlepszego przygotowania psychicznego do meczu.

Stwórz plan gry

Siatkarze powinni być w stanie myśleć z wyprzedzeniem i skutecznie przewidywać przebieg meczu. Po dokładnym przestudiowaniu przeciwnika następną rzeczą, którą musi zrobić drużyna siatkarzy, jest opracowanie planu gry. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. To jest powód, dla którego siatkarze również powinni mieć plan B. Tak więc siatkarze będą wiedzieć, co muszą zrobić, jeśli ich główny plan nie zadziała.

Wizualizuj przed meczami

Ważne jest, aby wiedzieć, że obrazy mentalne oferują wiele wspaniałych korzyści siatkarzom na wszystkich poziomach umiejętności. Wizualizacja przede wszystkim umożliwia siatkarzom ćwiczenie i doskonalenie umiejętności (serwowanie, ustawianie, blokowanie i atakowanie). Kolejną dużą zaletą jest to, że wizualizacja pozwala sportowcom osiągać relaks i radykalnie zmniejszyć poziom stresu przed meczami siatkówki. Wyobraźnia mentalnie pozwala siatkarzom w tym, jak wygrywać dużo częściej z drużyną przeciwną.

Siatkówka jak wygrywać – wskazówki podczas gry

Sukces drużyny siatkarskiej to nie tylko przygotowanie psychiczne i fizyczne. Pamiętaj, że gra w siatkówkę wymaga dużo skupienia i uwagi. Innymi słowy, musisz uważnie obserwować grę. Przede wszystkim musisz skutecznie komunikować się z kolegami z drużyny i trenerami na boisku. Poniżej podajemy kilka wskazówek, którymi muszą się kierować siatkarze podczas gry w siatkówkę:

  • Obserwuj uważnie piłkę podczas gry. Nie trzeba dodawać, że podczas meczu siatkówki należy stale pilnować piłki. Dzięki temu będziesz mógł przewidzieć przebieg gry i zaplanować swoje działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mógł skutecznie zareagować na grę, gdy pojawi się taka potrzeba.
  • Obserwuj uważnie przeciwników podczas gry. Nie ma wątpliwości, że podczas meczu trzeba dokładnie analizować przeciwną drużynę. Dzięki temu będziesz w stanie przewidzieć przebieg gry i odpowiednio zaplanować swoje działania. Nie od dziś wiadomo, że akcja siatkówki zawsze zaczyna się od odbioru piłki. Oznacza to, że siatkarze muszą najpierw przeanalizować serwis drużyny przeciwnej.
Czy jesteś blokującym? Jeśli tak, to obserwując mecz siatkówki, musisz zwrócić szczególną uwagę na rozgrywającego i atakującego drużyny przeciwnej. Pozwoli ci to zobaczyć, jak twoi przeciwnicy planują atak. Załóżmy, że rozgrywający drużyny przeciwnej już wystawił piłkę do atakującego. To początek akcji w ataku. Teraz nadszedł czas, abyś zmienił punkt zainteresowania z rozgrywającego drużyny przeciwnej na atakującego. Twoim zadaniem jest przewidzieć, gdzie piłka może wylądować po Twojej stronie boiska po tym, jak atakujący drużyny przeciwnej wykona uderzenie. Dzięki temu będziesz w stanie zawczasu zająć prawidłową pozycję na boisku, szybko dostać się do piłki i skutecznie odebrać uderzenie przeciwnika.

Jak ćwiczyć siatkówkę – najważniejsza porada

Twoja drużyna siatkarska prawdopodobnie nie odniesie wielkiego sukcesu, jeśli jej zawodnicy nie będą mogli skutecznie komunikować się ze sobą na boisku. Dlatego bardzo ważne jest, aby siatkarze komunikowali się we właściwy sposób z trenerami i każdym z kolegów z drużyny. Zadaniem głównego trenera jest stworzenie sprzyjającego środowiska, w którym każdy siatkarz będzie czuł się komfortowo. Innymi słowy, siatkarze powinni być w stanie skutecznie komunikować się ze sobą przed, w trakcie i po meczach/treningach.

Zawodnicy powinni ściśle ze sobą współpracować i szanować się nawzajem przez cały czas. Dla sportowców dobrym pomysłem jest oglądanie meczów siatkówki i uważna analiza błędów. Siatkarze powinni również wspólnie opracowywać plan gry, co da im w przyszłości większe szanse na wygrywanie ważnych siatkarskich spotkań. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE