Reklama

Zamiast na Mazury, pojedźcie do Mazowieckiej Szwajcarii

Opublikowano:
Autor:

Zamiast na Mazury, pojedźcie do Mazowieckiej Szwajcarii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Elektryczne rowery, aplikacja na urządzenia mobilne, około 150 km nowych tras turystycznych, założenie miniogrodów botanicznych, a to nie wszystko. Starostwo Powiatowe realizuje krok po kroku duży projekt dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. - Chcieliśmy pokazać, że nie tylko na Mazurach można ciekawie i aktywnie spędzić czas - mówił starosta Mariusz Bieniek zapraszając do odwiedzenia regionu nazywanego również Mazowiecką Szwajcarią w trakcie krótkiej konferencji prasowej.

Elektryczne rowery, aplikacja na urządzenia mobilne, około 150 km nowych tras turystycznych, założenie miniogrodów botanicznych, a to nie wszystko. Starostwo Powiatowe realizuje krok po kroku duży projekt dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. - Chcieliśmy pokazać, że nie tylko na Mazurach można ciekawie i aktywnie spędzić czas - mówił starosta Mariusz Bieniek zapraszając do odwiedzenia regionu nazywanego również Mazowiecką Szwajcarią w trakcie krótkiej konferencji prasowej.

W czwartek chętni mogli popłynąć kajakiem wytyczonym już i oznakowanym szlakiem turystycznym na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego w Dolinie Skrwy. To jeden z elementów projektu unijnego mającego związek m.in. z ekologią, edukacją i promowaniem walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego, który od 2016 roku realizuje Wydział środowiska i rozwoju obszarów wiejskich w starostwie w partnerstwie z Nadleśnictwem Płock i Łąck. Prace są realizowane etapami i zakończą się w 2019 roku. Przewidziano 16 zadań, cały projekt jest warty 3,2 mln zł, wsparcie z Unii to 2,5 mln zł.

Co już udało się zrobić? Uruchomiono portal edukacji ekologicznej (dostępny jest na stronie internetowej ekoinicjatywa-powiatplock.pl), aby promować walory przyrodnicze powiatu i edukacja o obszarze Natura 2000. Powstała również aplikacja mobilna na komórkę czy tablet ułatwiająca poruszanie się wytyczonymi szlakami turystycznymi (dla amatorów pieszych wędrówek bądź poruszania się kajakiem). Aplikację pobierzemy ze sklepu Play, należy wpisać „ekoinicjatywa powiat płocki”. Z czasem aplikacja stanie się bardziej rozbudowana o kolejne funkcje i nowe podkłady mapowe wszystkich przygotowanych w ramach projektu szlaków. Jednym z nich jest ten w Dolinie Skrwy na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Szlak wyposażono w drobną infrastrukturę turystyczną taką jak stoły, ławy i pojemniki na śmieci, pojawiły się tablice informacyjne i edukacyjne, zostały m.in. wybudowane poręcze i stopnie przy zejściach do wody. Szlak w Dolinie Skrwy ma ok. 25 km długości. Jest to szlak pieszo – kajakowy, który zaczyna się w miejscowości Parzeń, a kończy na wysokości Murzynowa. Spływ można rozpocząć w Radotkach lub w Cierszewie 

Odbędą się kolejne szkolenia w formie warsztatów dla mieszkańców powiatu w zakresie edukacji ekologicznej i prowadzenie działalności gospodarczej na obszarach NATURA 2000. W pierwszym kwartale 2017 roku odbyło się na razie 20 szkoleń. Informacji należy szukać na portalu ekologicznym (ekoinicjatywa-powiatplock.pl). Powstanie Przewodnik Ekologiczny po terenach powiatu płockiego uwzględniający opisy środowiska naturalnego i bioróżnorodności, natomiast w przewodniku znajdziemy informacje na temat obszarów Natura 2000. To jeszcze nie wszystko. Już są planowane kolejne trasy turystyczne wzdłuż brzegów Wisły, łącznie około 70 km. W ramach zadania wytyczono szlaki turystyczne na odcinku prawego brzegu rzeki Wisły pomiędzy miejscowościami Brwilno i Wyszogród oraz lewego odcinka - Gąbin – Płock. Zadanie obejmuje doposażenie szlaków w małą infrastrukturę turystyczną, jak ławostoły i tablice edukacyjno-informacyjne.

Zadanie obejmuje również organizację punktów monitoringu przyrodniczego. W takich punktach zostaną umieszczone na stałe lunety umożliwiające obserwację ptaków i tablice edukacyjne zawierające dane dotyczące ptaków przelotnych i lęgowych oraz zimujących na Wiśle. Dodatkowym doposażeniem punktów będą rowery elektryczne (docelowo będzie ich 20). 

Część z zadań projektu wciąż czeka na realizację. W tej grupie mamy m.in.: utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji nad Jeziorem Łąckim Dużym; modernizację szlaków turystyczno-rekreacyjnych Nadleśnictwa Płock; założenie miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych w Wyszogrodzie, Gąbinie i Płocku, jak również zaprojektowanie i założenie Lasu Dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck.

Fot. Starostwo Powiatowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE