Reklama

W regionie płockim tysiące osób na zasiłku opiekuńczym

Opublikowano:
Autor:

W regionie płockim tysiące osób na zasiłku opiekuńczym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region W związku z pandemią do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia, wysokość tego świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia.

W związku z pandemią do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on rodzicom dzieci do 8. roku życia, wysokość tego świadczenia to 80 proc. wynagrodzenia. 

Rodzice najmłodszych dzieci wciąż mogą zostać w domu i otrzymać zasiłek. ZUS opublikował dane, pokazujące statystyki wpływów wniosków od 2 do 17 maja. Wynika z nich, że do płockiego oddziału ZUS wpłynęło 4.225 wniosków o świadczenie. W Radomiu było ich ok. 2.700, a w Siedlcach - ponad 3.100. W skali Mazowsza było to niemal 33 tys. wniosków.

Do 14 czerwca wydłużono możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia i jest związana z pandemią koronawirusa. Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. 

- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, ale nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Będzie tak także wtedy, gdy pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu  epidemii. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego. 

Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność składają oświadczenie w ZUS. Dokument można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

- Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego - dodaje rzecznik ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE