Reklama

Staroźreby jednak przyjęły plan naprawczy

Opublikowano:
Autor:

Staroźreby jednak przyjęły plan naprawczy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Gmina Staroźreby ma ponad 31 mln złotych długów, a to prawie 100 proc. rocznych przychodów. Konieczne było wdrożenie planu naprawczego, a przegłosować udało się dopiero na nadzwyczajnej sesji rady gminy.

Gmina Staroźreby ma ponad 31 mln złotych długów, a to prawie 100 proc. rocznych przychodów. Konieczne było wdrożenie planu naprawczego, a przegłosować udało się dopiero na nadzwyczajnej sesji rady gminy. 

W poniedziałek 30 września nad gminą Staroźreby zebrały się czarne chmury, które kumulowały się już od dłuższego czasu. Powód? Stale rosnące długi i wezwanie Regionalnej Izby Obrachunkowej do wdrożenia planu naprawczego. Przed gminą widmo spłaty 31 mln złotych, a przedstawiony przez Kamila Groszewskiego, wójta Staroźreb, plan naprawczy zakładał oszczędności 3,5 mln złotych rocznie. Jak?

Plan zakładał likwidację dwóch najmniejszych szkół w gminie: w Smardzewie i Przeciszewie. Niektóre działania zostały podjęte jeszcze przed wdrożeniem planu: gmina oszczędza na oświetleniu ulicznym, a pracę w urzędzie i spółkach podległych pracę straciło ponad 10 osób. Pod koniec września rada nie zgodziła się jednak na przyjęcie planu naprawczego, ale podjęto jeszcze jedną próbę. Przewodniczący zwołał nadzwyczajną sesję na środę 2 października. 

Na sesję, która gościnnie odbyła się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Staroźrebach, przyszło kilkudziesięciu mieszkańców, żywo zainteresowanych losami swojej gminy. Zaczęło się burzliwie, od wnioski radnej Ewy Piaseckiej o... przełożenie sesji. Wniosek upadł w głosowaniu, więc po krótkiej przerwie obrady wznowiono. 

- Zrobiliśmy wszystko co możliwe, żeby oddźwięk społeczny był jak najmniejszy. Przepraszam, że niczego więcej nie zrobiłem, ale nie było takiej możliwości - mówił wójt, tłumacząc potrzebę likwidacji szkół. 

Tym razem plan został przyjęty: za było dziewięciu radnych, przeciw pięcioro, jeden z radnych wstrzymał się od głosu. Tuż po zakończeniu głosowania na sali rozległy się gromkie brawa. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE