Reklama

Rurociąg przez gminy: Słupno, Radzanowo, Sierpc. Zaczynają odwierty

Opublikowano:
Autor:

Rurociąg przez gminy: Słupno, Radzanowo, Sierpc. Zaczynają odwierty - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region W 2023 r. PERN zamierza uruchomić drugą nitkę rurociągu o długości 240 km z podpłockiego Miszewka Strzałkowskiego do Gdańska. Inwestycja już jest realizowana, w maju  geolodzy rozpoczęli pozyskiwanie zgód od właścicieli gruntów na przeprowadzenie niezbędnych wierceń. Do końca roku będzie można zaobserwować ekspertów pracujących w terenie przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

W 2023 r. PERN zamierza uruchomić drugą nitkę rurociągu o długości 240 km z podpłockiego Miszewka Strzałkowskiego do Gdańska. Inwestycja już jest realizowana, w maju  geolodzy rozpoczęli pozyskiwanie zgód od właścicieli gruntów na przeprowadzenie niezbędnych wierceń. Do końca roku będzie można zaobserwować ekspertów pracujących w terenie przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych pierwszą nitkę rurociągu uruchomiło już w 1975 r. Przebiega ona m.in. przez gminy: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo, Sierpc. Rozbudowa o drugą nitkę, położoną niemal równolegle, jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Machina inwestycyjna ruszyła w 2019 r., plan zakłada rozpoczęcie samej budowy w roku 2021, a zakończenie - w 2023. 

Drugi odcinek ma liczyć 240 km. Trasa będzie wiodła m.in. przez gminy: Słupno, Radzanowo, Bielsk, Gozdowo, Mochowo, Szczutowo i Sierpc, a następnie terenami województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Druga nitka zlokalizowana będzie w miarę możliwości w odległości ok. 5 m od pierwszej. Rurociąg o średnicy 80 cm znajdzie się minimum metr pod ziemią.

- Pierwszy etap prac terenowych związanych z projektowaniem II nitki Rurociągu Pomorskiego został zakończony. Działania terenowe przebiegły bardzo sprawnie i bez zakłóceń. Dziękujemy za życzliwe przyjęcie i wyrozumiałe podejście do pracy geodetów oraz geologów - poinformował wykonawca.

Obecnie rozpoczyna się II etap prac terenowych – właściwe badania geotechniczne. Będą one przebiegały w dwóch turach. Od początku maja br. geolodzy rozpoczną pozyskiwanie zgód od właścicieli gruntów na przeprowadzenie niezbędnych wierceń geologicznych. Następnie w okresie od maja do grudnia 2020 roku będzie można zaobserwować ekspertów pracujących w terenie przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

- Podczas I etapu przeprowadzono około 50 wierceń na odcinku 240 km planowanej trasy rurociągu. II etap prac wiąże się z wykonaniem ponad  2000 odwiertów na tym samym odcinku. Badania geotechniczne są przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów, przeważnie za pomocą przenośnych wiertnic i zazwyczaj trwają kilka godzin. Średnica odwiertu wynosi około 30 cm - dodaje inwestor.

Prace projektowe na zlecenie PERN prowadzi firma ILF Consulting Engineers Polska. Przypomnijmy, że na inwestycje i remonty PERN zamierza w tym roku przeznaczyć ponad 1 mld zł. Plany nakładów w latach 2018 – 2022 to ok. 3,1 mld zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE