Reklama

Ranking Samorządów. Spadek Płocka, gminy daleko

Opublikowano:
Autor:

Ranking Samorządów. Spadek Płocka, gminy daleko - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz i pokazuje te, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. W najnowszym zestawieniu wśród 65 miast na prawach powiatu Płock uplasował się 41 miejscu. Przed rokiem był siódmy.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" ocenia dokonania lokalnych władz i pokazuje te, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. W najnowszym zestawieniu wśród 65 miast na prawach powiatu Płock uplasował się 41 miejscu. Przed rokiem był siódmy.

Zestawienie "Rzeczpospolitej" uznawane jest za prestiżowe i wiarygodne, bezpłatne dla samorządów. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji.

Pod uwagę brane są dane z urzędu statystycznego i Ministerstwa Finansów. Na ogólną ocenę składa się kilka kategorii: trwałość ekonomiczna, środowiskowa, społeczna oraz jakość zarządzania.

W kategorii trwałość ekonomiczna oceniane są wskaźniki dotyczące: zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania finansami. W kategorii trwałość społeczna oceniane są te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. To dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) jak i mierzalne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też tzw. działania miękkie, których podjęcie nie wymaga dużych nakładów finansowych (np. budżet partycypacyjny, współpraca z organizacjami pozarządowymi). 

Z kolei w kategorii trwałość środowiskowa liczą się kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. W kategorii jakość zarządzania oceniana jest zarządzanie urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami. 

W nowym zestawieniu wśród miast na prawach powiatu najwyżej oceniono Sopot przed Rybnikiem i Zieloną Górą. Płock spadł z 7 aż na 41 miejsce. Miała na to wpływ bardzo niska punktacja w dwóch ostatnich kategoriach. Dwie ostatnie pozycje na liście zajmują Radom i Mysłowice.

W zestawieniu gmin miejskich i wiejsko-miejskich wygrała Morawica (świętokrzyskie). Próżno szukać samorządów z naszej okolicy na wysokich miejscach. Najwyżej, ale zaledwie na 355 miejscu jest Sierpc. Gąbin uplasował się na 387 miejscu, Sanniki - na 671, Gostynin - 686, Wyszogród - na 823, a Drobin - 843 na 864 samorządy.

A jak wypadły gminy? Numer jeden w Polsce to Wielka Wieś (małopolskie). A samorządy z regionu płockiego? Najwyżej (94 miejsce) - i to pewne zaskoczenie - jest Rościszewo z powiatu sierpeckiego, 111 - Bodzanów, a 133 - Słupno. 

Niemal na dnie tabeli jest gmina Sierpc - zajęła 1545 miejsce, czwarte od końca. 1529 jest Mochowo, 1522 - Bulkowo, 1521 - Zawidz, a 1485 - Szczawin Kościelny. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE