Reklama

Radni zdecydowali, co z referendum w sprawie odwołania wójta

Opublikowano:
Autor:

Radni zdecydowali, co z referendum w sprawie odwołania wójta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Nie będzie - przynajmniej na razie - referendum o odwołanie wójta Marcina Zawadki. Zgodnie z przewidywaniami, nie zgodzili się na to opozycyjni wobec niego radni.

Nie będzie - przynajmniej na razie - referendum o odwołanie wójta Marcina Zawadki. Zgodnie z przewidywaniami, nie zgodzili się na to opozycyjni wobec niego radni.

Sytuacja w Słupnie jest bardzo niecodzienna. Jak już pisaliśmy, referendum o odwołaniu wójta chcieli radni, którzy są mu przychylni, i on sam, a nie zgadzali się na nie opozycyjni radni z PSL.

[ZT]13577[/ZT]

Sprawę poruszano podczas listopadowej sesji. Radni opozycyjni poparli negatywną opinię komisji rewizyjnej w tej kwestii. Komisja rewizyjna wskazała w uzasadnieniu, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych -  został złożony przez trzech radnych, a nie - jak każe ustawa o samorządzie gminnym - przez co najmniej ¼ ustawowego składu rady (czyli minimum czterech radnych).

- Lista jest otwarta, można się dopisać do tego wniosku - zachęcał jeden z wnioskodawców, radny Dariusz Kępczyński.  - Do tej pory mieliśmy do czynienia z paraliżem decyzyjnym, który wynikał z osobistych uprzedzeń wobec wójta. Ten wniosek powinna złożyć opozycja.

Radny przekonywał, że trwający spór mogą rozstrzygnąć tylko mieszkańcy. - Ale jest druga wersja - można się racjonalnie dogadać, zapomnieć o bolesnych sprawach, ustalić pewne zasady dla dobra tej gminy - apelował radny Kępczyński.

- Z zewnątrz paradoksalnie ta gmina wygląda idealnie, nie ma grupy radnych, która wazelinuje wójtowi, jest zachowany system kontroli, jeden drugiemu patrzy na ręce - odpierał zarzuty o skonfliktowanie rady gminy, radny Piotr Rzewuski. - To jest normalna demokracja.

Przewodnicząca rady Elżbieta Kuchta zapewniała, że w gminie nie ma takiej sytuacji, by rada gminy notorycznie nie podejmowała uchwał. Na słowa  uznania z jej strony zasłużyła obecna skarbnik gminy.

Koniec końców podczas sesji głosowano nie tyle nad przeprowadzeniem referendum, co nad odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.

Do decyzji radnych odniósł się w nagraniu wójt Marcin Zawadka, który ze względów rodzinnych nie mógł uczestniczyć w sesji.

- Oglądając tę sesję, odniosłem, że wspaniała współprac radnymi a mną trwa i to nie od tygodnia, ale od dwóch lat, a kwintesencją tej wspanialej współpracy jest odrzucenie uchwały o referendum - komentował wójt. - Być może żyjemy w różnych rzeczywistościach, ale ja do tej pory odnosiłem inne wrażenie.

Podczas  sesji udało się uchwalić proponowane przez wójta maksymalne obniżenie stawek podatku od środków transportu dla przedsiębiorców.  Gmina liczy, że stanie się w ten sposób rajem podatkowym. Wprawdzie radni opozycyjni nie poparli tego pomysłu, ale dzięki ich wstrzymaniu się od głosu uchwała przeszła głosami rajców popierających Marcina Zawadkę.

- Jest to dość nowatorskie rozwiązanie w skali kraju, które poprzez radykalne obniżenie stawek podatków od środków transportu (głównie tirów) ma przyciągnąć znacznie większą liczbę przedsiębiorców z branży transportowej, logistycznej, leasingowej, co w konsekwencji ma zwiększyć wpływy z podatków do budżetu gminy - wyjaśnia urząd Gminy Słupno. - Takie rozwiązanie wprowadził np. Sierpc, gdzie w ciągu pierwszego roku obowiązywania nowych podatków zarejestrowano przynajmniej kilkaset nowych ciężarówek. 

[YT]https://youtu.be/h0X2aLXrMNg?t=945[/YT]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE