Reklama

Projekt starostwa wart 3 mln zł i sęp, który wyginął 100 lat temu

Opublikowano:
Autor:

Projekt starostwa wart 3 mln zł i sęp, który wyginął 100 lat temu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Za ponad 3 mln zł powiat płocki realizuje projekt "Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego". Jakie są jego założenia?

Za ponad 3 mln zł powiat płocki realizuje projekt "Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego". Jakie są jego założenia?

Partnerami starostwa są nadleśnictwa - płockie i łąckie. Całkowita wartość przedsięwzięcia to blisko 3,2 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 80 proc. - około 2,5 mln zł. Z budżetu powiatu przeznaczono na ten cel 582 tys. zł, 67 tys. zł dorzucą partnerzy.

Celem przedsięwzięcia jest ochrona zagrożonych gatunków fauny i flory oraz siedlisk przyrodniczych. Chodzi też o to, by ograniczyć negatywne oddziaływanie ruchu turystycznego na środowisko. Projekt zakłada również modernizację i budowę infrastruktury niezbędnej do ochrony i przywrócenia właściwego stanu siedlisk przyrodniczych i gatunków fauny.

Co już udało się zrobić? Zorganizować nowe trasy turystyczne (w sumie 140 km), stworzyć potencjalne stanowiska lęgowe dla chronionych rzadkich gatunków. Powstały ponadto - portal edukacji ekologicznej oraz aplikacja na tablety i smartfony. Do tego opracowano liczne materiały edukacyjne dla mieszkańców.

Ciekawymi przedsięwzięciami są bez wątpienia: założenie lasu dendrologicznego na terenie Nadleśnictwa Łąck, miniogrodów botanicznych przy placówkach oświatowych. Modernizację przeszło też schronisko dla dzikich zwierząt w Miszewie Murowanym. Niedawno jego pacjentem został sęp płowy.

- Na obszarze Leśnictwa Mościska natrafiono na wycieńczonego sępa płowego, który na terytorium Polski występował przeszło 100 lat temu. Padlinożercę szybko przetransportowano do schroniska i natychmiast objęto odpowiednią opieką - informuje powiat.

Dodajmy, że w ramach projektu "Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego" będą prowadzone jeszcze dodatkowe działania. Nad Jeziorem Łąckim Dużym powstanie miejsce wypoczynku i rekreacji. Zmodernizowane zostaną szlaki turystyczno-rekreacyjne Nadleśnictwa Płock. Planowane jest również wykarczowanie gatunków inwazyjnych na obszarze Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Szykują się również imprezy edukacyjno-promocyjne, o których będziemy informować.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE