Reklama

Najmniejsze pensje. Na czarnej liście jedna z gmin z powiatu płockiego

Opublikowano:
Autor:

Najmniejsze pensje. Na czarnej liście jedna z gmin z powiatu płockiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Pod lupę wzięto wynagrodzenia pracowników socjalnych w Polsce. Na podstawie danych powstała "czarna lista" 100 gmin, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce. - Lista została stworzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio od pracodawców i według stanu na dzień 30 kwietnia 2019 r. Federacja upublicznia jedynie ww. dane - wyjaśnia Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Pod lupę wzięto wynagrodzenia pracowników socjalnych w Polsce. Na podstawie danych powstała "czarna lista" 100 gmin, w których średni poziom wynagradzania pracowników socjalnych jest najniższy w Polsce. - Lista została stworzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio od pracodawców i według stanu na dzień 30 kwietnia 2019 r. - Federacja upublicznia jedynie ww. dane - wyjaśnia Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej.

Zestawienie publikują po raz drugi.

- Do każdej z gmin skierujemy pismo adresowane do miejscowych włodarzy, by zadbali o godny poziom wynagrodzeń pracowników. W ubiegłym roku upublicznienie samorządów, które płaciły najgorzej, a także indywidualnie wysłane apele Federacji wpłynęły na podwyższenie płac przynajmniej w takim wymiarze, że część z gmin zniknęła z tegorocznej listy - czytamy w informacji na stronie Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej (zrzesza zakładowe i międzyzakładowe organizacje związkowe oraz indywidualnych pracowników tego sektora).

Lista ma być stale dostępna na stronie internetowej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Jak tłumaczą, m.in. po to, aby pracownicy pomocy społecznej mogli dokonywać świadomego wyboru podejmując zatrudnienie u danego pracodawcy. - Każdy z włodarzy wskazanych miejscowości będzie jednak mógł zadbać o to, aby nazwa jego gminy zniknęła z "czarnej listy". Wystarczy, że miejscowy samorząd wykaże, iż podjął realne i konkretne działania zmieniające faktyczne uposażenie pracowników pomocy społecznej. Informację o powyższym opublikujemy na naszych stronach.

Na liście nie podają kwot, figuruje za to nazwa gminy (do tego powiat i województwo) oraz typ jednostki. Na 100 wskazanych gmin, 13 znajduje się na terenie województwa mazowieckiego, w tym jedna jest z powiatu płockiego (w zeszłym roku nie była w tym zestawieniu).

1) Wąsewo, powiat ostrowski,

2) Bielany, powiat sokołowski,

3) Kozienice, powiat kozienicki,

4) Andrzejewo, powiat ostrowski

5) Grójec, powiat grójecki,

6) Garbatka-Letnisko, powiat kozienicki,

7) Stara Biała, powiat płocki,

8) Borkowice, powiat przysuski,

9) Maków Mazowiecki, powiat makowski,

10) Ostrów Mazowiecka, powiat ostrowski,

11) Paprotnia, powiat siedlecki,

12) Rybko, powiat sochaczewski,

13) Stoczek, powiat węgrowski.

Według wyników badań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeprowadzonych w lipcu 2018 r. średnia krajowa wynagrodzenia brutto osób zatrudnionych na stanowisku pracownika socjalnego wynosiła w ośrodkach pomocy społecznej (OPS) 2635,35 zł (wzrost o 19% w porównaniu do średniej z 2015 r. – 2212,28 zł), powiatowych centrach pomocy rodzinie  (PCPR) 2 601,56 zł (wzrost o ok. 17% w porównaniu do średniej z 2015 r. – 2230,63 zł). W 2019 r. odnotowano wzrost o 5,8 proc. - 2635,35 zł do 2787,02 zł (OPS). O 4,8 proc. więcej zarabiają starsi pracownicy socjalni (osoby z przynajmniej pięcioletnim stażem w zawodzie). W ich przypadku średnie wynagrodzenie to 3106,91 zł, podczas gdy w 2018 r. było to 2981,96 zł. Najniższe średnie pensje odnotowano w województwach podlaskim i lubelskim, a najwyższe na Mazowszu i Pomorzu.

Wysłaliśmy pytania do gminy Stara Biała, czekamy na odpowiedzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE