Reklama

Kolejne projekty za unijną kasę

Opublikowano:
Autor:

Kolejne projekty za unijną kasę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Przebywacie czasem nad jeziorem w Łącku? Powstanie tam punkt widokowy, nowy parking, leśny amfiteatr z miejscami siedzącymi dla widzów. Zaplanowano nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla zwierząt. Ma być przyjemniej i bardziej atrakcyjnie.

Przebywacie czasem nad jeziorem w  Łącku? Powstanie tam punkt widokowy, nowy parking, leśny amfiteatr z miejscami siedzącymi dla widzów. Zaplanowano nowe ścieżki rowerowe, przejścia dla zwierząt. Ma być przyjemniej i bardziej atrakcyjnie.

W piątek w Muzeum Mazowieckim podpisano umowy na realizację dwóch projektów. To kolejna jaskółka, która pojawia się w przypadku środków z nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020 do wykorzystania dla naszego województwa. Pula zagwarantowana wynosi 8 mld zł, z czego tylko w tym roku na 50 konkursów przeznaczono przeszło 2,5 mld zł. Tym razem beneficjentem zostało Starostwo Powiatowe. Łącznie otrzymało na zatwierdzone już projekty 2,9 mln zł.

W sytuacji, kiedy państwowy budżet nie okazuje się zbyt hojny, urząd szuka innych źródeł. Pieniądze z Unii są nie do pogardzenia. Starosta Mariusz Bieniek podkreślał wagę pierwszego projektu, budowę systemu wczesnego ostrzegania, który miałby powstać za kwotę ponad 470 tys. zł (z dofinansowaniem na poziomie niemal 345 tys. zł). Powinien informować mieszkańców nie tylko o niebezpieczeństwem powodziowym, także o zagrożeniu chemicznym, radiacyjnym, związanym z transportem materiałów niebezpiecznych. Środki unijne pozwolą na pełne wyposażenie 19 punktów alarmowych w wyznaczonych miejscach i zainstalowanie ośmiu pulpitów sterujących przeznaczonych do montażu w gminach partnerskich, czyli w Bodzanowie, Bulkowie, w Małej Wsi, Nowym Duninowie, Słupnie, Starej Białej, Staroźrebach, gminie i mieście Wyszogród. Docelowo system powiatowy należy zintegrować z centralą wojewódzką.

Drugi projekt przypadnie do gustu każdemu, kto jeździ rowerami i organizuje wycieczki, korzystając z uroków spędzania wolnego czasu na łonie natury. Z kwoty, którą otrzymało Starostwo Powiatowe, 2,5 mln zł zostanie spożytkowane na zachowanie walorów przyrody. Przewidziano zmodernizowanie szlaków turystyczno-rekreacyjnych Nadleśnictwa Płock. Będą odnowione ścieżki do nordic walking w Brwilnie i Sikorzu, ścieżki edukacyjne w Brwilnie i Cierszewie. Wzdłuż brzegów Wisły, na odcinku około 70 km, powstaną nowe trasy turystyczne z wyznaczonymi miejscami do wypoczynku i edukacji. Podobne miejsca przewidziano nad Jeziorem w Łąckim Dużym, do tego punkt widokowy, parking, leśny amfiteatr z miejscami siedzącymi dla widzów. Na odnowienie czeka pomost i budynek gospodarki rybackiej. Wzdłuż Wisły przybędzie ścieżek rowerowych, nowy „szlak północny” połączy Gąbin i Płock, z kolei „południowy” Brwilno z Wyszogrodem. Na drogach wojewódzkich nr 559 i 562 zwierzęta przejdą na drugą stronę specjalnymi przejściami. W Miszewie Murowanym powstanie schronisko dla dzikich zwierząt.

Starostwo zaplanowało uruchomienie na swoje stronie internetowej zakładki prowadzącej do portalu edukacji ekologicznej. Poruszanie po szlakach turystycznych ułatwi mobilna aplikacja na smartfony i tablety, natomiast nowy przewodnik rozpowszechni wiedzę w zakresie obszarów Natura 2000. Naukowcy z Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk zaprojektują i założą miniogrody botaniczne przy Zespole Szkół w Wyszogrodzie, Zespole Szkół w Gąbinie i Zespole Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku. Na terenie Nadleśnictwa Łąck zapoznamy się z różnymi odmianami drzew i krzewów w Lesie Dendrologicznym. Co jeszcze? Wystawy. Pierwsza, „Wokół nasion”, w Wyłuszczarni Szyszek w Łącku, z kolei Muzeum Wisły w Wyszogrodzie zaprezentuje faunę i florę Wisły. Na działania edukacyjne Starostwo Powiatowe wyda prawie 3 mln 200 tys. zł (przy dofinansowaniu z Unii w wysokości 2 mln 558 tys. zł). - Kilka projektów przechodzi weryfikację, planujemy złożyć następne – dodawał starosta.

To dobrze pożyczone pieniądze

Marszałek Adam Struzik informował, że trwają rozmowy nad wykorzystaniem jeszcze innego mechanizmu finansowego. O ile w przypadku funduszy unijnych beneficjenci środków nie zwracają, to już przy zastosowaniu pieniędzy z instrumentu Jessica trzeba liczyć się z koniecznością zwrotu. W ten sposób kapitał może wspomóc inną inwestycję. W Płocku z takiej formy pomocy korzystały miejskie spółki i firma Budmat. Przykładami są tu  budynki byłej Fabryki Maszyn Żniwnych, dworca przy Chopina i nowej hali Komunikacji Miejskiej.

W piątek delegacja składająca się z przedstawicieli Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego i Europejskiego Banku Inwestycyjnego odwiedziła wszystkie płockie obiekty, przy których korzystano ze środków z inicjatywy Jessica. - Robią wrażenie. To były dobrze pożyczone pieniądze – chwalił marszałek. Podpisano już porozumienie między EBI a samorządem województwa, które jest wstępem do zawarcia umowy dotyczącej dalszej współpracy. Jeśli dojdzie do jej zawarcia, wówczas do rozdysponowania będzie 100 mln zł z przeznaczeniem na rewitalizację obszarów zmarginalizowanych, termomodernizację, odnawialne źródła energii, wsparcie sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj też:

Fot. Karolina Burzyńska/Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE