Podczas uroczystego podsumowania konkursu przyrodniczego dla dzieci i młodzieży wręczono kosztowne nagrody - smartfony, tablety, telewizory, aparaty fotograficzne oraz dyski zewnętrzne.
Konkurs przyrodniczy został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Płocku. Partnerami projektu byli Powiat Płocki, Nadleśnictwo Płock i Nadleśnictwo Łąck, natomiast nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej.
W piątek nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym (Leśniczówka w Miszewie Murowanym), gmina Bodzanów.
W spotkaniu wzięli udział starosta płocki Mariusz Bieniek, wicestarosta płocki Iwona Sierocka, dyrektor wydziału Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Starostwa Powiatowego w Płocku Dorota Zakrzewska, nadleśniczy Nadleśnictwa Płock Zbigniew Suchodolski oraz zaproszeni goście i laureaci konkursu.
Gości powitała Iwona Marczak z RCEE, dziękując wszystkim za włączenie się w organizację projektu i podsumowując jego przebieg.
- Zadanie składało się z dwóch etapów, z czego pierwszy realizowany był w 2017 r. - wyjaśniła Iwona Marczak z RCEE. - W minionym roku wpłynęło do nas 476 prac, z których nagrodziliśmy 56 laureatów. Tym razem, co już stało się zwyczajem, na konkurs wpłynęło również bardzo dużo prac fotograficznych, łącznie 656, i mieliśmy duży problem z ostatecznym werdyktem. Niemniej jednak musieliśmy zdecydować. Teraz cieszymy się, że możemy naszym laureatom wręczyć te wspaniałe nagrody.
Następnie głos zabrali: Mariusz Bieniek - starosta płocki oraz Zbigniew Suchodolski - nadleśniczy Nadleśnictwa Płock. Mariusz Bieniek podkreślił wagę współpracy starostwa, Nadleśnictwa Płock, Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej i wszystkich mieszkańców na rzecz promocji lokalnych zasobów przyrodniczych.
- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy na co dzień pracują na rzecz ochrony środowiska - mówił starosta Mariusz Bieniek. - Dzięki temu wspólnemu zaangażowaniu ekologia nie kojarzy się wyłącznie z segregowaniem śmieci, ale poznawaniem wieloaspektowości, bioróżnorodności naszego przepięknego regionu. Zachęcam też was wszystkich do chwalenia się naszym powiatem, bo zapewniam, że jest z czego!
Po części oficjalnej nastąpiło wręczenie nagród. A było, z czego się cieszyć. Rozdano tablety, aparaty fotograficzne, dyski zewnętrzne, a nawet telewizory. Nagrody odbierano indywidualnie i grupowo. Z łącznie 656 prac fotograficznych komisja wyłoniła 18 Laureatów konkursu indywidualnego (9 w kategorii wiekowej - szkoły podstawowe oraz 9 w kategorii wiekowej - szkoły średnie); 6 laureatów zespołowych (3 w kategorii- szkoły podstawowe oraz 3 w kategorii szkoły średnie). Dodatkowo przyznano 30 wyróżnień dla uczniów biorących udział w konkursie.
Laureaci konkursu indywidualnego:
Kategoria: szkoły podstawowe; Kategoria tematyczna: flora :
- I miejsce - Maciej Bohdan – Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie; Tytuł pracy: Flora w zimowej szacie
- II miejsce - Piotr Tomaszewski - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Brudzeniu Dużym; Tytuł pracy: Wiosenne zawilce
- III miejsce - Katarzyna Jankowska - Zespół Szkół Nr 3 im. T P D w Zagrobie; Tytuł pracy: Dąb – pomnik przyrody w Kleniewie
Kategoria tematyczna: fauna
- I miejsce - Dawid Kłosiński - Szkoła Podstawowa im. W. H. Gawareckiego w Małej Wsi; Tytuł pracy: Sarenka i jej brat jelonek
- II miejsce - Klaudia Wolińska - Szkoła Podstawowa w Świniarach; Tytuł pracy: Nasi sąsiedzi
- III miejsce - Paweł Walczak – Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Bielsku; Tytuł pracy: Paź królowej
Kategoria tematyczna: krajobraz
- I miejsce - Mateusz Dubielak – Szkoła Podstawowa im. Obrońców Dobrzykowa z 1939r. w Dobrzykowie; Tytuł pracy: Piękno na wyciągnięcie ręki
- II miejsce - Karolina Cecelska – Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym; Tytuł pracy: Polska Szwajcaria – Prawobrzeżna Wisła - Brudzeński Park Krajobrazowy
- III miejsce- Edyta Sinko – Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkół Specjalnych w Goślicach; Tytuł pracy: Rzeka Skrwa latem
Laureaci konkursu indywidualnego: Kategoria: szkoły średnie; Kategoria tematyczna: flora
- I miejsce - Łukasz Matyjew – Zespół Szkół Specjalnych w Goślicach; Tytuł pracy: Zawilec gajowy
- II miejsce - Wiktoria Bielecka - Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie; Tytuł pracy: „Dmuchawce, latawce, wiatr”
- III miejsce - Martyna Wojciechowska - Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie; Tytuł pracy: Porost mchem
Kategoria tematyczna: fauna
- I miejsce - Maciej Reguliński – Zespół Szkół Specjalnych w Goślicach; Tytuł pracy: Ropucha szara
- II miejsce - Anna Kamińska - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie; Tytuł pracy: Ogrodowy gość
- III miejsce - Paulina Pinkowska – Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku; Tytuł pracy: Motyl
Kategoria tematyczna: krajobraz
- I miejsce - Klaudia Misztal – Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku; Tytuł pracy: Zachód Słońca
- II miejsce - Karolina Józwik – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie; Tytuł pracy: Wisło, pamiętasz …
- III miejsce - Jakub Krzemiński - Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie; Tytuł pracy: Stara chata
Laureaci konkursu zespołowego: Kategoria: szkoły podstawowe
- I miejsce - Zespół Szkół Nr 3 im. T P D w Zagrobie; Tytuł pracy: Łoś
- II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Wiktora Hipolita Gawareckiego w Małej Wsi; Tytuł pracy: Lisek
- III miejsce - Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie; Tytuł pracy: Kowalik
Kategoria: szkoły średnie
- I miejsce - Zespół Szkół Specjalnych w Goślicach; Tytuł pracy: Brudzeński park Krajobrazowy – Jesienna Skrwa
- II miejsce - Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie; Tytuł pracy: Łabędź
- III miejsce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie; Tytuł pracy: Niezapowiedziany gość
Dodatkowo wyróżnienie specjalne otrzymuje Maciej Bohdan ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Radzanowie, za bardzo ciekawe indywidualne kadry oraz za całokształt nadesłanego materiału.
Konkurs przyrodniczy został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Płocku w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania ruchu turystycznego na obszary cenne przyrodniczo i promowanie lokalnych walorów przyrodniczych na terenie powiatu płockiego” współfinansowany przez Unię Europejską.