Reklama

Cztery nowe karetki dla Płocka i regionu

Opublikowano:
Autor:

Cztery nowe karetki dla Płocka i regionu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Region Nowe ambulanse trafią już wkrótce do Płocka, Gostynina, Staroźreb i Sierpca. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Nowe ambulanse trafią już wkrótce do Płocka, Gostynina, Staroźreb i Sierpca. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. 

Do każdej z wymienionych miejscowości trafi nowy pojazd, który zastąpi stary ambulans. Koszt to 400 tys. zł.

Podczas płockiej uroczystości obecni byli także m.in. poseł Maciej Małecki, kierownik płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Marlena Mazurska, a także Wioletta Kulpa, członek Rady Społecznej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego, płocka radna, kandydatka na posła. 

- W ubiegłym roku dofinansowaliśmy szpitalne oddziały ratunkowe. W tym roku kupimy 200 karetek w całej Polsce, to koszt 80 mln zł - mówił minister Szumowski. - Pojazdy trafiają równomiernie do miejscowości w całym kraju. Wiem, jak wyglądają drogi na Mazowszu, musimy więc poprawić komunikację. Miejmy nadzieję, że karetki nie będą potrzebne. A jeśli już są potrzebne to chcemy, by były świetnie wyposażone, by jak najlepiej służyły pacjentom. 

Minister podkreślił, ze niedługo będzie także mógł inwestować również w szpitale, które nie są we władaniu ministra zdrowia. W przyszłej kadencji już taka możliwość będzie.

Poseł PiS Maciej Małecki gratulował: 

- Minister Szumowski jest ministrem, który przejdzie do historii jako ten, który przekroczył 100 mld zł na służbę zdrowia. A wydatki rosną, za kilka lat osiągniemy 160 mld zł - mówił poseł. - Najważniejszy jest cel: wzrost bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Pieniądze przekazywane są na najbardziej palące potrzeby, choćby właśnie na wymianę wysłużonego taboru.

Ambulanse medyczne wyjeżdżają do pacjentów bardzo często – w skali kraju sumie 3,2 mln razy rocznie, co daje średnio prawie 6 wyjazdów na karetkę w ciągu doby. Pojazdy ulegają uszkodzeniom i szybkiemu zużyciu. Przyjmuje się, że zasadna jest ich wymiana już po 5 latach użytkowania. Polskim pacjentom służą nawet kilkunastoletnie karetki. Co trzeci ambulans w Polsce ma 6 lat lub więcej. Po zakończeniu wymiany w ramach rządowego programu, średni wiek pojazdu funkcjonującego w systemie spadnie o 30 miesięcy. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE