Reklama

85 milionów złotych dla Płocka i regionu. Co znalazło się w budżecie Mazowsza?

Opublikowano:
Autor:

85 milionów złotych dla Płocka i regionu. Co znalazło się w budżecie Mazowsza?  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Region Rekordowe 3,7 mld złotych ma wydać Mazowsze w 2020 roku. 85 mln złotych ma trafić do subregionu płockiego. To m.in. środki na remonty i budowę dróg, na które w Płocku i okolicach zostanie przeznaczone blisko 30 mln. Sporo pieniędzy dostanie też szpital na Winiarach.

Rekordowe 3,7 mld złotych ma wydać Mazowsze w 2020 roku. 85 mln złotych ma trafić do subregionu płockiego. To m.in. środki na remonty i budowę dróg, na które w Płocku i okolicach zostanie przeznaczone blisko 30 mln. Sporo pieniędzy dostanie też szpital na Winiarach. 

Województwo planuje, że dochody w 2020 roku przekroczą 3,5 mld złotych. Mazowsze zapłaci 592 mln złotych "janosikowego" -to wsparcie dla biedniejszych samorządów. To największy budżet w 21-letniej historii samorządu województwa. 85 mln złotych trafi do subregionu płockiego. 

Na co Mazowsze przeznaczy pieniądze w Płocku i subregionie? Najwięcej, bo prawie 30 mln złotych, pochłoną inwestycje drogowe:

  • rozbudowa 770-metrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 559 od km 36+950 do km 37+720 w Sikorzu, gmina Brudzeń Duży (powiat płocki) – 8 mln zł;
  • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 583 przejście przez Lwówek (powiat gostyniński) – 6 mln zł;
  • rozbudowa półkilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 583 od km 16+100 do 16+600 w Pacynie (powiat gostyniński) – 6 mln zł;
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 560 ul. Płocka w Sierpcu (od ronda do torów) – 5,1 mln zł;
  • budowa obwodnicy Sierpca w ciągu drogi wojewódzkiej  nr 560 – budowa nowego odcinka od drogi wojewódzkiej nr 560 do drogi krajowej Nr 10 (prace projektowe) – 1 mln zł
  • modernizacja drogi wojewódzkiej nr 575 Płock-Kazuń Nowy – 1 mln zł;
  • rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 559 w km 45+135 do 46+700 przejście przez Maszewo Duże (powiat płocki) – 1 mln zł;
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 573 (budowa ścieżki rowerowej i kanalizacji deszczowej o długości 1 km od Szczawina Kościelnego do Szczawinka) – 1,5 mln zł.

Ponad 12 mln złotych popłynie do szpitala na Winiarach. Najwięcej, bo ponad 5,5 mln złotych na utworzenie ośrodka udarowego. Kolejne 2,3 mln złotych będzie kosztowało dostosowanie budynków do wymogów przeciwpożarowych. 

Na hojne wsparcie może liczyć też Muzeum Mazowieckie. Placówka dostanie ponad 14 mln złotych na odtworzenie i rewaloryzację zabytkowego budynku przy ul. Kolegialnej 6. Aranżacja pomieszczeń ekspozycji stałych to kolejne 4 mln złotych. 

W budżecie są też pieniądze na wsparcie sołectw, Ochotniczych Straży Pożarnych, aktywizację działkowców. Jak podkreślał marszałek Adam Struzik, taki budżet i takie inwestycje są możliwe dzięki jedności województwa. 

- Pomysły podziału województwa są niebezpieczne i szkodliwe. Efekt byłby taki, że województwo warszawskie byłoby bardzo bogate i płaciłoby ogromne janosikowe, a nowo powstałe województwo musiałoby być dotowane - mówił marszałek. - To pomysł nieracjonalny. 

A co z połączeniem kolejowym z Płocka do Modlina i Warszawy, o którym mówi się od kilkunastu lat? 

- Ciągle jesteśmy na etapie koncepcji. Musimy to synchronizować z działaniami rządu dotyczącymi budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. To nadal jest w sferze analiz. Moim zdaniem nie rozpoczęto jeszcze rzeczowej debaty z obywatelami. Powołano spółkę i ona ma rozstrzygnąć jak lokalizacja portu, połączenia z nim. Od tego dużo zależy. Jedną z koncepcji jest "Y" - jest rozgałęzienie przez Wyszogród z jedną nitką do Modlina, drugą do Płocka. Wtedy budowania osobnej linii do Płocka wzdłuż Wisły traci sens - mówił marszałek. 

W budżecie jest też zarezerwowane 50 mln złotych dla lotniska w Modlinie, m.in. na rozbudowę terminala. Samorząd jest jednym ze współwłaścicielem portu, ale do przekazania środków konieczna jest jednomyślność udziałowców. Opór stawiają Państwowe Porty Lotnicze. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE