reklama
reklama

Ważne spotkanie i zawarte porozumienie. Chodzi o bezpieczeństwo powodziowe regionu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Płocku

Ważne spotkanie i zawarte porozumienie. Chodzi o bezpieczeństwo powodziowe regionu - Zdjęcie główne

foto Starostwo Powiatowe w Płocku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Powiat płockiZagrożenie powodziowe dotyczy aż siedmiu gmin na terenie powiatu płockiego. W starostwie odbyło się spotkanie, którego tematem była sytuacja związana z bezpieczeństwem. Zawarto ważne porozumienie!
reklama

Bezpieczeństwo powodziowe to jeden z priorytetów działań samorządu powiatu płockiego. Właśnie dlatego zorganizowano konferencję, w której udział wzięli nie tylko radni powiatowi, ale przece wszystkim przedstawiciele służb oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Obecny był m.in. wiceprezes PGW WP, Jacek Jarząbek, dyrektor regionalnego zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Artur Rychlewski, czy zastępca dyrektora zarządu Zlewni we Włocławku, Piotr Feliniak. 

reklama

- Omówiono prace, które obecnie są realizowane na obszarze Zbiornika Włocławskiego. To m.in. przeglądy wałów. Udało się również nawiązać współpracę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w zakresie prac w pasie drogowym drogi krajowej nr 62, przebiegającej wzdłuż koryta Wisły. Obecnie PGW WP jest na etapie uzyskiwania pozwoleń na bagrowania Zbiornika Włocławskiego, które na większą skalę ma się rozpocząć jesienią 2025 roku.

- relacjonują spotkanie w starostwie.

Łączne wydobycie rumoszu wyniesie ponad 2,6 mln m3, z czego na samym odcinku Dobrzyków-Gmury-Radziwie zamierza się wydobyć około 1,8 mln m3. 

reklama

- Bagrowanie realizowane będzie ponadto w rejonie Kępy Polskiej, Rakowa i Drwał oraz punktowo na odcinkach pomiędzy Płockiem a Duninowem.

- zapowiadają w powiecie płockim.

Podczas spotkania zdradzono, że największym problemem w skutecznym działaniu są przewlekłe procedury legislacyjne - m.in. zawiłe procedury uzyskiwania zgód, uzgodnień i pozwoleń, utrudnienia z wywożeniem rumoszu poza obręb wałów. Drugim ważnym czynnikiem są poważne ograniczenia finansowe na prace przeciwpowodziowe oraz te związane z ochroną środowiska. Brakuje też odpowiedniego sprzętu w Zarządzie Zlewni. 

Samorządowcy zwracali z kolei uwagę na niedostateczny nakład prac, które są realizowane w zakresie pogłębiania Wisły. To z kolei skutkuje regularnym wypłycaniem go i zmniejszaniem ilości wody, jaką będzie mógł przyjąć w przypadku chociażby obfitych opadów. 

reklama

- Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenie powodziowe w gminach nadwiślańskich. Uzgodniono, że konieczne są działania, które zwiększą efektywność zarządzania ryzykiem powodziowym.

- podkreślał Sylwester Ziemkiewicz, starosta płocki.

Dużym problemem jest pozostawianie samorządów samym sobie w przypadku działań doraźnych, cyklicznie mających miejsce na obszarze m.in. Gminy Słubice. Kwestią powracającą od wielu lat jest również budowa slipów na wałach na odcinku Wyszogród-Płock. Samorządowcy zwracali również uwagę na konieczność podjęcia działań na Słupiance i Mołtawie – występujące tam regularnie cofki tworzą zagrożenie równie poważne co Wisła.

Efektem wtorkowego spotkania jest ważne porozumienie pomiędzy samorządowcami a PGW WP. Będzie ono określać nie tylko intencje, ale wiążące zakresy działań i zobowiązań stron do przeprowadzenia w określonym czasie, które stanowić może istotny element w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa powodziowego w powiecie płockim. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama