reklama
reklama

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z polskiej edukacji. Zobacz, jak to możliwe

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wyjeżdżasz z rodziną za granicę? Twoje dziecko nie musi rezygnować z polskiej edukacji. Zobacz, jak to możliwe - Zdjęcie główne

Kształcenie w szkołach im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie jest bezpłatne. Szkoły podlegają pod Ministerstwo Edukacji i Nauki. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Trwa rekrutacja do szkoły w systemie kształcenia na odległość. Naukę w niej mogą podjąć uczniowie, którzy wraz z rodziną czasowo przebywają za granicą i nie chcą rezygnować z polskiego systemu edukacji.
reklama

W roku szkolnym 2022/2023 w kształceniu na odległość uczestniczyło łącznie 1730 uczniów przebywających w 84 krajach na całym świecie. Obecnie trwa rekrutacja zarówno do szkoły podstawowej, jak i do liceum ogólnokształcącego. 

W roku szkolnym będziesz przebywał z rodziną za granicą? Zobacz, co zrobić, by Twoje dziecko uczyło się w polskiej szkole

Dzieci, które wraz z rodzinami wyjeżdżają czasowo za granicę, nie muszą rezygnować z polskiego systemu kształcenia. Mogą przez ten okres korzystać z nauki na odległość realizowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który podlega  Ministerstwu Edukacji i Nauki. 

Do wyboru są dwa warianty. Pierwszy realizuje ramy programowe kształcenia uzupełniającego (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce). Kolejny umożliwia naukę w ramowym – standardowym – planie nauczania. Do wyboru rodzice mają Szkołę Podstawową im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej. Placówka nie realizuje przygotowania przedszkolnego. 

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Jak zapisać dziecko? 

Do klasy pierwszej szkoły podstawowej, podobnie jak ma to miejsce w systemie stacjonarnym, przyjmuje się dzieci, które w roku 2023 kończą: siedem lat (rocznik 2016) lub sześć lat (rocznik 2015) pod warunkiem, że dziecko w roku 2022/2023 uczęszczało do przedszkola albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy e-learningowej. Kształcenie jest bezpłatne, a zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Nasi uczniowie otrzymują świadectwa szkolne oraz legitymacje, które są ważne na terenie Polski

– informuje ORPEG i dodaje, że uczniowie realizujący ramowy plan nauczania również przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego. 

Ponadto uczniowie podstawówki na czas trwania roku szkolnego mają możliwość wypożyczenia podręczników szkolnych, a w klasach 1-3 szkoły podstawowej wydawane są również bezzwrotne zeszyty ćwiczeń. Chętni mają możliwość brania udziału w różnorodnych konkursach, m.in. w Konkursie Literatury i Języka Polskiego, w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, czy Olimpiadzie Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą.  

Rodzice, którzy chcieliby, aby ich dzieci podjęły naukę na odległość, muszą wejść na stronę Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, pobrać stamtąd potrzebne dokumenty, wypełnić i  przesłać na adres: ksztalcenienaodleglosc@orpeg.pl, wpisując w temacie wiadomości „Rekrutacja 2023”.
W ciągu 14 dni roboczych od złożenia dokumentacji zainteresowani otrzymają informację zwrotną.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tuzgierz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama