Reklama

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy w polskich szpitalach. Minister zdrowia: „Jesteśmy na pierwszej linii pomocy”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Uchodźcy z Ukrainy w polskich szpitalach. Minister zdrowia: „Jesteśmy na pierwszej linii pomocy” - Zdjęcie główne

Minister Adam Niedzielski i komisarz KE Stella Kyriakides odwiedzili szpital w Rzeszowie i Halę Kijowską | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Minister zdrowia przekazał informacje na temat przygotowań służby zdrowia na pomoc ukraińskich uchodźcom. Poinformował również o planach współpracy w tym zakresie z państwami europejskimi.

Reklama

Na konferencji prasowej w Młynach koło Korczowej minister zdrowia Adam Niedzielski podzielił się informacjami na temat planów dotyczących leczenia przybyłych do Polski uchodźców z Ukrainy. Razem z komisarz Unii Europejskiej do spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Stellą Kyriakides odwiedził Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie oraz Halę Kijowską w Młynach. 

Konferencja ministra zdrowia. Co z pomocą medyczną dla uchodźców?

Minister podkreślił, że Polska znajduje się obecnie w trudnej sytuacji jeśli chodzi o napływ dużej liczby uchodźców. W sumie przekroczyła ona już przekroczyła milion, dziennie do naszego kraju przybywa ich około 100 tysięcy. Oprócz kierowania ich do miejsc tymczasowego pobytu, uchodźcy trafiają także do polskich szpitali. 

"Są to pacjenci z granicy w stanie ciężkim wymagający zaopatrzenia oraz pacjenci z punktów recepcyjnych, kierowani do szpitali ze względu na pogorszenie stanu zdrowia” – mówił minister Niedzielski - "Wiele osób, które tutaj są mają za sobą bardzo ciężką drogę, która często trwała wiele dni. Osoby, które przybywają są odwodnione, mają pogorszony stan zdrowia. To również niestety dotyczy dzieci. I dzieci są tą grupą, na której chcemy się skupić”.

Oprócz zapewnień o miejscach w polskich szpitalach i możliwości leczenia uchodźców z Ukrainy szef resortu poruszył też kwestię współpracy z Unią Europejską w zakresie zapewnienia uchodźcom opieki medycznej. Do europejskich szpitali mają być przekazywane między innymi dzieci wymagające długotrwałego leczenia oraz pacjenci onkologiczni. 

"Będziemy chcieli we współpracy z Komisją Europejską, z panią komisarz, zagwarantować takie rozwiązania, które pozwolą przekazać dzieci do innych szpitali w Europie, by w Polsce nie dochodziło do sytuacji, że mamy dużo przyjęć, a mało wypisów" – tłumaczył minister - My, Polska jesteśmy na pierwszej linii pomocy, ale chcemy mieć poczucie i dzięki dzisiejszym rozmowom mam takie poczucie, że za nami stoi solidny partner”.

Podczas konferencji komisarz KE Kyriakides okazała Polakom wdzięczność za pomoc uchodźcom. Zapewniła także o wsparciu Polski ze strony Europy, przekazała również informacje na temat przygotowań służby medycznej na przyjęcie i leczenie uchodźców. W państwach członkowskich ma czekać ponad 10 tysięcy łóżek szpitalnych – między innymi dla dzieci i pacjentów onkologicznych.  

 

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy