Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił plany dotyczące zbioru planowanych rozwiązań w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej. W związku z wojną w Ukrainie i problemami jakie spowodowała rosyjska agresja rząd zdecydował się na wdrożenie planu mającego łagodzić jej skutki.
„Ta wojna wywołuje ogromne gospodarcze turbulencje, ogromne problemy. To jest czas, kiedy rząd zdecydował się wdrożyć tarczę antyputinowską. Nazywamy ją tak umownie, bo w tej wojnie wywołanej przez Putina skupia się jak w soczewce wiele problemów” – mówił premier Mateusz Morawiecki.
Tarcza antyputinowska. Jakie działania podejmie rząd?
Jakie są główne założenia tarczy antyputinowskiej? Premier przekazał między innymi informacje dotyczące planów derusyfikacji polskiej gospodarki, rozwiązań mających przeciwdziałać inflacji oraz wsparciu dla rolników i emerytów. Pierwszą częścią tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostom cen żywności poprzez dofinansowanie dla rolników – otrzymają oni wsparcie finansowe w zakupie nawozów. Jak ogłosił premier, „będzie przysługiwało producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej”. Kolejnym krokiem ma być derusyfikacja gospodarki.
„Będziemy zajmowali się derusyfikacją polskiej i europejskiej gospodarki, bo Polska jest dzisiaj również w forpoczcie wszystkich tych krajów, które starają sie inspirować innych, aby odejść od zależności od rosyjskiego gazu, ropy i węgla” – wyjaśnił premier.
Szef rządu poinformował również o planach na przeciwdziałanie inflacji, która znacznie przewyższa przewidywania ekonomistów sprzed kilku miesięcy. Mają obejmować między innymi wsparcie firm dotychczas działających na rynku rosyjskim oraz kwestie dotyczące miejsc pracy. Wśród zapowiedzi rządu znalazło się także zapewnienie o stabilnych cenach gazu dla gospodarstw domowych, ochronę taryfową dla wrażliwych odbiorców gazu ziemnego (gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych i jednostek użyteczności publicznej). Premier Morawiecki mówił także o 13. emeryturze.
„13. emerytura dla blisko 10 milionów emerytów i rencistów, czyli jednej czwartej naszego narodu. To będzie element, który złagodzi skutki, w pewnym stopniu przynajmniej, i tej wojny na Ukrainie, skutki gospodarcze i społeczne, ale także złagodzi skutki związane z inflacją”.
Według szefa rządu na gazową niezależność od Rosji ma szansę nie tylko Polska, ale również inne kraje europejskie, wówczas spadną ceny gazu. Podsumowując tę kwestię zastrzega jednak: „musimy być odporni na szantaż ze strony Putina”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.