Reklama

Reklama

Premier Morawiecki o pomocy uchodźcom: „Najwyższy czas na wypłacenie należnych nam pieniędzy z Unii Europejskiej”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Premier Morawiecki o pomocy uchodźcom: „Najwyższy czas na wypłacenie należnych nam pieniędzy z Unii Europejskiej” - Zdjęcie główne

W poniedziałek 11 kwietnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem belgijskiego rządu Alexandrem de Croo | foto KPRM

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat W poniedziałek 11 kwietnia premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem belgijskiego rządu Alexandrem de Croo. Głównymi tematami ich rozmowy były: zbrodnie na terenie Ukrainy, sytuacja uchodźców i konieczna w tym zakresie pomoc finansowa dla Polski oraz sankcje nałożone na Rosję.

Reklama

Brutalnie zbrodnie w Ukrainie

- Niedawno w miejscowości Husariwka zauważono spalone ciała. Badania wstępne, które zostały przeprowadzone, mówią o kolejnych dramatycznych zbrodniach popełnianych przez rosyjskich najeźdźców. Mówią nie tylko o paleniu ludzi, ale także o torturowaniu ludzi, znaleziono także ślady tortur na ciele dziecka – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. 

Dodał, że w obliczu zbrodni, z którymi mamy do czynienia, musimy się skonsolidować i zdecydowanie odpowiedzieć. Podał tu przykład doskonale wszystkim znanych Buczy i Hostomela.

- Rosyjska armia zostawia za sobą ślady absolutnie zbrodnicze i tragiczne. Musimy o tym wiedzieć, że odkrywane są kolejne miejsca, w których dochodziło do takich zbrodni, jak w Buczy czy w Hostomelu – zaznaczył.

Premier poruszył też temat planowanego ataku Rosji na okolice Donbasu, Ługańska i Mariupola, twierdząc, że „prawdopodobnie niedługo zacznie się tam najbardziej decydująca bitwa, jednocześnie największa bitwa pancerna w tej części Europy od czasów II wojny światowej”.

Morawiecki o sankcjach: „Zło absolutne musi być zwalczone”

Kolejna poruszona przez premierów sprawa to nakładane na Rosję sankcje. Morawiecki zwrócił uwagę, że dziś rubel jest mocniejszy, niż był na początku wojny, co - jego zdaniem – oznacza, że Putin skonstruował system odporny na sankcje. W obliczu tej sytuacji postulował ich wzmocnienie. 

- Na polu walki dobra ze złem nie może być postaw neutralnych. Musimy uświadamiać wszystkim naokoło, którzy mają jeszcze co do tego wątpliwości, że z tak brutalnym reżimem, jak faszystowski reżim z Moskwy nie ma co negocjować, tylko trzeba zmusić go do odstąpienia od brutalności wojny, którą sprokurowali Rosjanie. Zło absolutne musi być zwalczone poprzez nasz absolutny sprzeciw i skuteczne działania po stronie całej UE - apelował premier. 

Według Morawieckiego i de Croo sankcje wobec Rosji powinny być maksymalnie dotkliwe i jak mówił szef polskiego rządu, „dać do myślenia”

Premier Belgii wyraził również uznanie dla wsparcia udzielanego w Polsce uchodźcom z Ukrainy. Podkreślił, że „jakiejkolwiek pomocy byśmy udzielili, ważna jest przyczyna tego, co się dzieje. Musimy wskazać i ukarać osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne”. 

- Powinniśmy jeszcze bardziej utrudniać Rosji dostęp do rynków finansowych, blokować rosyjskie instytucje finansowe – mówił, wskazując na konieczność transformacji energetycznej i uniezależnienia się od rosyjskich energii kopalnych.

Apel do Komisji Europejskiej w sprawie pomocy finansowej dla Polski 

Polska gości już ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy. W takiej sytuacji szef polskiego rządu zwrócił się z apelem do Komisji Europejskiej, by – skoro w przeszłości pomogła Turcji w kryzysie z uchodźcami – teraz wsparła finansowo również nasz kraj. 

- Na razie finansujemy to w ramach naszych możliwości, ale aby z jednej strony, sprawiedliwości stało się zadość, a z drugiej strony, żeby obowiązywał system europejski, także i w naszym przypadku, prowadzimy coraz to bardziej intensywny dialog z Komisją Europejską w tym zakresie - powiedział premier.

Premierzy Polski i Belgii spotkali się także z uchodźczyniami z Ukrainy w Serocku. 

- Oni chcą wrócić do swojej Ojczyzny, aby budować ją silną i suwerenną, ale do tego potrzebują środków! Najwyższy czas na wypłacenie należnych nam pieniędzy z Unii Europejskiej, które pomogą spełnić ich marzenia – tłumaczył Morawiecki.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy