Najczęstsze błędy kierowców na stacji benzynowej. Możesz zapłacić nawet 3000 zł!
Tankowanie to codzienność dla milionów kierowców, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo popełnić kosztowny i niebezpieczny błąd na stacji paliw. Mandaty, zagrożenie wybuchem, a nawet odpowiedzialność karna – to realne konsekwencje nieprzestrzegania zasad.
Czy można dostać mandat na stacji paliw? Tak, nawet za postój
Choć może się to wydawać zaskakujące, na stacji paliw można otrzymać mandat nawet wtedy, gdy samochód się nie porusza. Wystarczy naruszenie regulaminu obiektu – niezależnie od stażu za kierownicą.
– „Niestety ze znajomością przepisów mają również problem doświadczeni, wieloletni kierowcy, a tym bardziej z regulaminem obowiązującym na większości stacji paliw. Prawda jest taka, że mało kto go czyta, a to ogromny błąd” – ostrzegają eksperci.
Palenie papierosów na stacji benzynowej – mandat 500 zł i realne zagrożenie
Zakaz palenia na stacjach paliw dotyczy zarówno tradycyjnych papierosów, jak i e-papierosów. Mimo to nie brakuje osób, które sięgają po dymka zaraz po wyjściu z auta. To nie tylko wykroczenie, ale przede wszystkim poważne ryzyko wybuchu.
– „Zgodnie z ustawą z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych osoba łamiąca zakaz może otrzymać mandat w wysokości 500 zł” – przypominają służby.
Czy można używać telefonu na stacji paliw? Zdecydowanie nie
Wielu kierowców nie widzi nic złego w sprawdzeniu telefonu podczas tankowania. Tymczasem urządzenie może wywołać iskrę, która w kontakcie z oparami paliwa grozi pożarem.
Eksperci przypominają – nawet krótki telefon może skończyć się tragedią.
Tankowanie do butelek i baniaków – co grozi za „paliwo na zapas”?
Coraz więcej kierowców próbuje gromadzić zapas paliwa w butelkach, baniakach czy kanistrach. To praktyka niezgodna z prawem.
– „Za tankowanie na zapas także możemy narazić się na mandat. Zabronione jest używanie dodatkowych pojemników, baniaków czy zwykłych butelek, by nalać do nich benzyny. Kara za to może wynieść nawet 3 tys. zł” – ostrzegają specjaliści.
Przepisy zezwalają na przewóz paliwa w ilości do 60 litrów w odpowiednim kanistrze i maksymalnie 240 litrów w pojeździe. Przekroczenie tych wartości również kończy się mandatem.
Tankowanie przy włączonym silniku – dlaczego to najgroźniejszy błąd?
Zostawienie włączonego silnika podczas tankowania to jedno z najpoważniejszych naruszeń na stacji paliw. Wielu kierowców robi to „dla wygody” – by nie wyłączać klimatyzacji lub ogrzewania.
– „Wyjątkowo groźne jest tankowanie przy włączonym silniku” – ostrzegają funkcjonariusze.
Za takie przewinienie można otrzymać mandat w wysokości 300 zł. Co gorsza – może to doprowadzić do wybuchu, którego skutki bywają tragiczne.
– „Wielu wydaje się, że do wybuchu dochodzi w takich miejscach tylko na filmach, jednak nic bardziej mylnego. Nieodpowiedzialni kierowcy mogą doprowadzić do takiej tragedii niemal każdego dnia” – dodają.
Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad na stacji paliw?
Mandaty to jedno, ale skutki mogą być znacznie poważniejsze. Jeśli dojdzie do pożaru lub wybuchu z winy kierowcy, ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Co więcej – odpowiedzialność karna w przypadku zagrożenia życia również wchodzi w grę.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.