reklama
reklama

Lekarze apelują: Nie unikajcie szczepień! Jesteśmy u progu sezonu grypowego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pexels

Lekarze apelują: Nie unikajcie szczepień! Jesteśmy u progu sezonu grypowego - Zdjęcie główne

Dane pokazują, że mimo iż dostęp do szczepionek przeciwko grypie jest coraz powszechniejszy, wciąż szczepi się niewiele osób. | foto pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Z danych epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia i Higieny wynika, że ubiegłym sezonie grypowym w Polsce odnotowano ponad 6 milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Zdaniem ekspertów, chorych było o wiele więcej, bo część osób nawet nie zgłosiła się do lekarza . Lekarze apelują, żeby nie unikać szczepień, tym bardziej, że powiększyła się grupa osób, które mogą dostać je za darmo.
reklama

Szczepienie przeciwko grypie nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na tę chorobę wirusową, ale także ryzyko ciężkich powikłań m.in. chorób sercowo- naczyniowych, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego.

Szczepienia na grypę. Najlepszy czas, aby pomyśleć o profilaktyce 

Z możliwości ochrony najlepiej skorzystać jeszcze przed sezonem zachorowań, czyli już w październiku. Dużym udogodnieniem jest to, że zaszczepić można się również w aptekach. Tymczasem, jak się okazuje, w sezonie 2022/2023 w stosunku do poprzedniego sezonu grypowego liczba szczepień spadła o 20 procent. 

Prof. hab. n. med. Adam Antczak, pulmonolog, przewodnicząca Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zwraca uwagę, że zakażenia dróg oddechowych to piąta przyczyna śmierci w Polsce, której łatwo możemy zapobiec dzięki właśnie szczepieniom przeciwko grypie.

Pomimo inicjatyw związanych ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie, choroba ta pozostaje główną przyczyną zachorowań i śmierci wśród osób starszych. W przypadku grypy stosuje się szczepionki czterowalentne, czyli takie, które chronią nas przed czterema różnymi szczepami wirusa. Jeśli pomimo szczepienia dojdzie do zachorowania, infekcja będzie miała znacznie łagodniejszy przebieg, a ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań pogrypowych, w tym także śmierci, stanie się o wiele niższe niż w przypadku osób niezaszczepionych

– tłumaczy.

Prof. Adam Antczak dodaje, że co roku z powodu powikłań grypy umiera ok. 6 tys. osób po 65 roku życia. – Jeśli zatem w minionym sezonie infekcyjnym mieliśmy blisko 6 mln zachorowań, to zgonów było niewątpliwie więcej, szczególnie gdybyśmy w tych statystykach uwzględnili następstwa sercowo-naczyniowe grypy. Wiemy, że ta choroba zwiększa ryzyko zawału serca nawet 10 razy, udaru mózgu, zatorowości płucnej. Ta zależność jest bardzo dobrze udokumentowana – tłumaczy.

Seniorzy, dzieci i młodzież. Oni nie płacą za szczepionki 

Lekarze zauważają, że szczepienia przeciwko grypie stają się coraz bardziej dostępne, dlatego ważne, byśmy z nich korzystali. Tym bardziej że w tym roku grupa osób, która będzie mogła się zaszczepić za darmo, powiększyła się o seniorów powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. 

Poszerzenie grupy osób, które będą mogły skorzystać z bezpłatnego szczepienia przeciwko grypie to bardzo dobra informacja. Wyszczepialność wśród seniorów w Polsce jest wciąż za mała. Są w Europie kraje, gdzie szczepi się ponad 70 proc. osób będących w jesieni życia. Dla porównania u nas szczepi się około 20 procent

– podaje profesor Antczak. 

Co ważne, jeżeli chodzi o dzieci,  to dostępne są preparaty podawane we wstrzyknięciu (bezpłatnie  podawane dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia do 18 lat0, ale także donosowe (bezpłatnie podawane po ukończeniu 24. miesiąca do 18 lat).

Szczepionka przysługuje pacjentom na podstawie recepty z wpisanym kodem uprawnienia dodatkowego „DZ” – w przypadku dzieci do ukończenia 18. roku życia lub „S” – w przypadku dorosłych po ukończeniu 65. roku życia.

Dodajmy, że za darmo mogą się również zaszczepić kobiety w ciąży.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama