Reklama

Reklama

Komunikat władz na temat eksplozji w Przewodowie. - Weryfikujemy przesłanki do uruchomienia artykułu 4

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kancelaria Premiera

Komunikat władz na temat eksplozji w Przewodowie. - Weryfikujemy przesłanki do uruchomienia artykułu 4 - Zdjęcie główne

foto Kancelaria Premiera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Piotr Muller, rzecznik rządu, i Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tuż po godz. 22:00 wydali krótki komunikat dotyczący incydentu w Przewodowie.

Reklama

Piotr Muller, rzecznik rządu, zapowiedział, że komunikat będzie krótki. Władze chcą uniknąć przekręcenia informacji. 

- Na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski. Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację. Będą tę sprawę wyjaśniały również całą noc i przez czas, który będzie niezbędny aby tę sprawę wyjaśnić. W związku z zaistniają sytuacją wdrożono procedury, jakie są przewidziane w takiej sytuacji, w tym m.in. przed chwilą zdecydowano aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek innych służb mundurowych na terenie naszego kraju. Jednocześnie zdecydowaliśmy podjąć weryfikacji czy zachodzą przesłanki do tego czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić precedury wynikające artytkułu 4 Paktu Północnoatlantyckiego - powiedział Piotr Muller, rzecznik rządu. 

- Pan Prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego. Weryfikujemy przesłanki wykorzystania artykułu 4, czyli konsultacji wszystkich członków sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z sojusznikami, z kluczowymi sojusznikami. Spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską. Jestem w stałym kontakcie z doradcą ds. bezpieczeństwa Jackiem Sullivanem. Mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji. Każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd ograniczami się do tej informacji - powiedział Jaciek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

Rząd nie odpowiadał na pytania dziennikarzy. Informacja dotycząca źródła eksplozji wciąż jest niepotwierdzona. 

Piotr Muller poinformował, że zostało zwołane posiedzenie Rady Ministrów. 

Artykuł 4 Paktu Północnoatlantyckiego:

Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy