Zgłoszenie narodziny dziecka drogą online to bardzo wygodna usługa, ponieważ dzięki niej wszelkie formalności związane z pojawieniem się nowego członka rodziny możemy załatwić siedząc przed komputerem. Oznacza to, że nie musimy udawać się do Urzędu stanu Cywilnego.
W waszym domu pojawił się noworodek? Tak możecie pominąć wizytę w Urzędzie Stanu Cywilnego
Skorzystać z tej usługi mogą rodzice, którzy posiadają Profil Zaufany lub mają e-dowod, który umożliwia potwierdzenie tożsamości. Proces rejestracji odbywa się na platformie ePUAP, gdzie rodzic wypełnia formularz, wprowadza dane dziecka, a następnie podpisuje zgłoszenie elektronicznie.
Po zgłoszeniu dokumenty z urzędu – potwierdzenie nadania numeru PESEL, elektroniczny odpis aktu urodzenia, zaświadczenie o zameldowaniu dziecka, są przesyłane bezpośrednio na skrzynkę ePUAP oraz podany adres e-mail. Dzięki temu proces jest szybki, bezpieczny i bezpłatny
– zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji i dodaje, że coraz więcej osób wybiera tę formę rejestracji, doceniając jej prostotę oraz komfort. Nowoczesne narzędzia cyfrowe pozwalają na szybkie dopełnienie formalności – wszystko zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu.
Zgłoszenie narodziny dziecka online. Zobacz, jak to zrobić
Kiedy na świat przychodzi noworodek, rodzice mają 21 dni od wystawienia karty urodzenia przez lekarza lub położną, na zgłoszenie urodzenia dziecka. Jeżeli chcą to zrobić z domu, muszą zalogować się na skrzynkę ePUAP i wypełnić zgłoszenie – m.in. wpisać imię lub imiona dziecka. Następnie system przekieruje ich do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie można sprawdzić i podpisać zgłoszenie elektronicznie. Można to zrobić za pomocą:
- profilu zaufanego,
- dowodu z warstwą elektroniczną (e-dowodu),
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Kierownik USC sporządza akt urodzenia w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia – pod warunkiem, że otrzymał kartę urodzenia dziecka. Dodajmy, że wystawia ją upoważniona do tego osoba, która odebrała poród – na przykład lekarz lub położna, a przekazuje ją do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia.
Imię dla dziecka. Uwaga! W tym przypadku otrzymasz odmowę
- nie można nadać dziecku więcej niż dwóch imion,
- imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite,
- imię nie może być zgłoszone w formie zdrobniałej.
Można wybrać imię lub imiona obce – na przykład Mercedes, Andrea – niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka. Może to być imię, które nie wskazuje jednoznacznie na płeć, ale powszechnie przypisuje się je do danej płci.
Kierownik USC może odmówić przyjęcia wybranych imion dla dziecka, gdy uzna, że imiona nie spełniają wymagań, które są wymienione wyżej. W takiej sytuacji on sam wybierze imię dziecka. Dzięki temu zarejestruje urodzenie od razu.
Rodzice dostaną wówczas decyzję administracyjną. Jeśli kierownik USC wyda taką decyzję – mają oni 14 dni, żeby się od niej odwołać do wojewody. Odwołanie należy dostarczyć do kierownika USC, który wydał decyzję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.