Reklama

Reklama

Chcesz odzyskać pieniądze za składkę zdrowotną? Zostało mało czasu na złożenie wniosku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: arch. ZUS

Chcesz odzyskać pieniądze za składkę zdrowotną? Zostało mało czasu na złożenie wniosku - Zdjęcie główne

I zwrot mogą starać się przedsiębiorcy | foto arch. ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Zostało kilka dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Na bonusowe pieniądze może liczyć 1,4 mln przedsiębiorców.

Reklama

Do tej pory 2,2 mln płatników rozliczyło już roczne składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli z rozliczenia wynika nadpłata, płatnicy mogą złożyć wniosek o jej zwrot. ZUS informuje, że do tej pory trafiło do nich już ponad 436 tys. takich wniosków na kwotę 823 mln zł.

Zwrot składki zdrowotnej. Tego terminu nie można przeoczyć 

Termin rozliczenia składki zdrowotnej minął 22 maja. Monika Kiełczyńska, z ZUS, informuje, że płatnicy, którzy z różnych przyczyn nie złożyli do ZUS-u rocznego rozliczenia, powinni to zrobić najpóźniej do 30-31 maja, tak, aby w przypadku nadpłaty, mogli zatwierdzić wniosek o jej zwrot i wysłać go do ZUS do 1 czerwca.

Sam fakt przekazania dokumentów rozliczeniowych po  22 maja nie rodzi konsekwencji

 - zaznacza Monika Kiełczyńska. Tłumaczy, że wniosek o zwrot nadpłaty udostępniany jest na Platformie PUE ZUS w widoku „Moje dane”, w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”. Żeby otrzymać zwrot, należy zweryfikować wniosek, podpisać go i odesłać go przez PUE ZUS.

Przed wysłaniem wniosku należy jeszcze zweryfikować i potwierdzić numer konta bankowego, na które ma być przelana nadpłata. Jeżeli rachunku bankowego, na który płatnik chce mieć dokonany zwrot nie ma na jego koncie w ZUS, to powinien złożyć dokument ZUS ZBA, aby go dodać. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek do 1 sierpnia 

  - mówi. 

Sprawdź, co się stanie, jeżeli zapomnimy o złożeniu dokumentów

Monika Kiełczyńska zauważa, że czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne jest coraz mniej. Jeśli przedsiębiorca nie złoży dokumentu nadpłaty do 1 czerwca i nie ma on zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, to ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca 2023 r. To oznacza, że pieniądze zostaną wykorzystane na poczet kolejnych obowiązkowych płatności. 

Jeżeli jednak okażę się, że z rocznego rozliczenia wynika, że mamy niedopłata, to powinniśmy ją uregulować wraz ze składką za kwiecień jednym przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Termin minął 22 maja. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, a nasza zaległość przekracza 34,90 zł, ZUS doliczy nam odsetki za zwłokę. 

Rozliczenie składki. Jacy płatnicy mają takie obowiązek? 

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej muszą złożyć przedsiębiorcy rozliczający się jedną z trzech form opodatkowania. Mowa o: 

  • zasadzie ogólnej - podatek według skali,
  • zasadzie ogólnej – podatek liniowy,
  • ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych. 

Zwrot składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, ale też tych, którzy zatrudniają pracowników. Wysokość składki zdrowotnej wylicza się jako procent od dochodów, dlatego w rozliczeniu rocznym może powstać nadpłata lub niedopłata.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy