Reklama

Reklama

Autostrada A2 z kolejną podwyżką cen. Padniesz, kiedy zobaczysz, ile kosztuje przejechanie 150 km

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Autostrada A2 z kolejną podwyżką cen. Padniesz, kiedy zobaczysz, ile kosztuje przejechanie 150 km - Zdjęcie główne

Drożeje nie tylko tylko A2, ale również A4 | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat Zdrożał przejazd autostradą A2 na kluczowym odcinku – z Konina do Nowego Tomyśla (czyli na zachód i na wschód od Poznania). Zmiany w cenniku nie objęły jednak wszystkich kierowców. Kto może odetchnąć z ulgą?

Reklama

Zarządca Autostrady Wielkopolskiej poinformował, że przejazd A2 jest znowu droższy. Powód? Inflacja, wzrost kosztów bieżącego utrzymania trasy oraz inwestycji.

Za przejechanie A2 trasy Nowy Tomyśl - Konin zapłacimy już nie 78, a 84 zł

Drożej jest od 9 marca 2023 roku, od godziny 6 rano. Zanim o podwyżkach, kilka słów o pozytywach. 

Dobra wiadomość jest taka, że koszt przejazdu odcinkiem Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kolejna dotyczy motocyklistów. Jak poinformowało biuro prasowe Autostrady Wielkopolskiej, od tego dnia w cenniku zaczęła obowiązywać szósta kategoria, co w praktyce oznacza obniżenie opłat dla jednośladów o 46 procent. Jak wygląda nowy cennik? 

Za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem trzeba zapłacić:

  • 28 zł (było 26 zł) – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach, czyli popularne "osobówki"). Ta kategoria dotyczy większości kierowców. 
  • 43 zł (było 39 zł) – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 66 zł (było 60 zł) – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 100 zł (było 91 zł) – Kat. 4 (ciężarówki o więcej niż̇ trzech osiach oraz ciężarówki o trzech osiach z przyczepami),
  • 280 zł (było 260 zł) – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne)
  • 14 zł (było 26 zł) – Kat. 6 (motocykle), bonifikata 50 proc. 
Dla przykładu, za przejechanie autem osobowym całego, 149-kilometrowego odcinka Konin - Nowy Tomyśl zapłacimy już nie 78, a 84 zł. Oczywiście, jeżeli będziemy siedzieć za kierownicą osobówki. 

Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko - Nowy Tomyśl, o czym pisaliśmy wyżej, pozostaje bez zmian, co oznacza, że kierowcy pojazdów kategorii 1 i 6 (osobowe i motocykle) płacą w tym przypadku 18 zł za przejechanie 106 km.

Intencją Spółki jest wprowadzenie takich zmian, które w części pokryją negatywne czynniki wynikające z obecnej sytuacji gospodarczej i nie staną się nadmiernym obciążeniem dla kierowców czy firm spedycyjnych. Obecna waloryzacja stawek jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych i zmian cen na innych odcinkach płatnych dróg publicznych, i wynosi od 7,6 proc. do 10,2 proc., w zależności od kategorii pojazdu

– informuje biuro prasowe. Przypomina też, że koncesyjny odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl - Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską i w żadnym stopniu nie jest dotowany ze skarbu państwa.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów. W okolicach Poznania, między zewnętrznymi węzłami obwodnicy, przekracza 80 tysięcy pojazdów, w niektórych dniach zbliża się do 100 tysięcy aut na dobę. 30 proc. pojazdów korzystających z Autostrady Wielkopolskiej to samochody ciężarowe, co mocno przekłada się na zużycie nawierzchni i konieczność remontów.

Poprzednia podwyżka na A2 miała miejsce raptem we wrześniu 2022 r. Przed nią, za przejazd całym płatnym odcinkiem pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem trzeba było zapłacić 75 zł. Teraz o takiej cenie kierowcy mogą tylko pomarzyć. 

Od kwietnie drożej również na A4. Kierowcy czekają na decyzję UOKiK

To niejedyne podwyżki, które spadają kierowców jeżdżących po kraju. Pod koniec lutego Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz autostrady A4, zwrócił się Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  o zmianę opłat za korzystanie z autostrady. Wyższe stawki mają zacząć obowiązywać w kwietniu 2023. 

Wyższe opłaty za przejazd mają dotyczyć zarządzanego przez firmę odcinka autostrady na trasie A4 Kraków-Katowice. I tak Stalexport chce, aby kierowcy pojazdów osobowych przy każdej bramce płacili 15 złotych (zamiast dotychczasowych 13) i po 46 zł dla pojazdów pozostałych kategorii (obecnie jest to 40 zł). Opłaty obowiązywać będą na każdym z dwóch Placów Poboru Opłat (PPO). Oznacza to, przejechanie całego odcinka samochodem osobowym kosztować będzie nie 26 a 30 złotych.

Dodajmy, że od ostatniej podwyżki w kwietniu minie rok. Wówczas Stalexport podniósł kwotę z 12 do 13 złotych na każdej bramce, czyli w Mysłowicach i w Balicach. Aby płacić mniej, wystarczy dokonać płatności automatycznej, wykorzystując do tego aplikację A4Go lub videotolling, czyli systemu poboru opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Aby z niego korzystać wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy aplikację AutopaySkyCash/IKO/mPay z Google Play, AppGallery lub AppStore. 

Jak poinformował zarządca drogi – Stalexport Autostrada Małopolska – dla korzystających z aplikacji utrzymana zostanie 23-procentowa zniżka, co oznacza, że przejechanie jednego odcinka kosztować będzie 13 złotych. Obecnie jest to 10 złotych. Wysokość bonifikaty dla samochodów powyżej 3,5 tony nie jest na razie znana. 

Nieznana jest również decyzja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie ewentualnego wstrzymania podwyżki cen przejazdów autostradą A4. UOKiK, zaalarmowany zapowiedzią kolejnych podwyżek, wszczął postępowanie w tej sprawie. Nadal jest więc szansa, że przejazdy na trasie A4 Kraków-Katowice ostatecznie droższe nie będą. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy