Zamknij
REKLAMA

Czym zajmuje się operator CNC?

11:17, 13.03.2020 | Materiał Partnera
REKLAMA
Skomentuj

Programiści komputerowego sterowania numerycznego działają na precyzyjnych maszynach CNC. Ich praca ma na celu wycinanie i kształtowanie części składowych do produkowanych towarów, takich jak samochody, samoloty i urządzenia medyczne. Krótko mówiąc, ich zadaniem jest instruowanie maszyn, dzięki czemu możliwe jest np. frezowanie CNC.

Zadania operatora CNC

Aby ustalić sekwencję czynności niezbędnych do wykonania komponentów, programiści CNC oceniają specyfikacje dla konkretnej części, która ma być obrabiana. Wykonują oni obliczenia w oparciu o surowce i produkcję fizyczną. Muszą wziąć pod uwagę takie aspekty jak rodzaj użytego materiału, jak szybko powinien być podawany do maszyny, jak należy rozlokować otwory itd. Następnie programiści przekształcają te specyfikacje w serię ponumerowanych, sekwencyjnych instrukcji, których ma przestrzegać maszyna.

Na takiej zasadzie może odbywać zarówno toczenie, jak i frezowanie CNC oraz wiele innych czynności. Uzyskuje się dzięki temu części, które są względem siebie identyczne. W przypadku pracy ręcznej osiągnięcie takiego wyniku nie byłoby możliwe.

Jak wygląda dzień pracy operatora CNC?

W normalnym dniu roboczym programista, który jest odpowiedzialny za frezowanie CNC, zapoznaje się ze specyfikacjami i inną dokumentacją w celu ustalenia wymagań, jest odpowiedzialny za ustawienia produkcyjne na maszynach CNC, wybiera odpowiedni sprzęt i materiały oraz zaprogramowuje maszynę do produkcji części składowych. Ponadto rozwiązuje problemy, zapewnia kontrolę jakości, zapobiega przestojom i mierzy wyniki.

Ogromną zaletą tej pracy jest to, że chociaż związana jest ona ściśle z produkcją, to jej główny trzon oparty jest o prawidłowe zaprogramowanie sprzętu. Podczas niej stosuje się umiejętności krytycznego myślenia i interpretacji planów oraz specyfikacji. Operatorzy CNC spędzają dużo czasu analizując zamówienia, rysunki i generowane komputerowo diagramy.

Jakie są dodatkowe obowiązki operatora CNC?

Frezowanie CNC może początkowo wydawać się trudnym zadaniem, jednak doświadczony operator jest w stanie oprócz swoich podstawowych obowiązków wykonać jeszcze szereg innych czynności. Zalicza się do nich:

tworzenie planów i diagramów za pomocą komputerowego oprogramowania kreślarskiego;

określenie najbardziej efektywnych sposobów produkcji części;

zapewnienie prawidłowego działania maszyny CNC i programu przed rozpoczęciem produkcji;

konfigurację maszyny CNC i sprawdzenie, czy instrukcje dotyczące przemieszczania, cięcia i kształtowania są prawidłowe;

określenie kolejności operacji na maszynie;

wybór odpowiednich narzędzi;

rozwiązywanie problemów i testowanie programu;

przeprowadzanie symulacji komputerowej, aby upewnić się, że części składowe będą zgodne ze specyfikacjami;

wykonywanie ogólnej codziennej konserwacji maszyn.

Programiści CNC to ludzie, którzy nieustannie myślą o najbardziej skutecznym sposobie wykonywania zadań. Pracują z maszynami, matematyką i komputerami przez cały dzień, sprawdzając dwukrotnie wszystkie parametry i ustawienia. Dzięki nim frezowanie CNC może być nie tylko niezwykle precyzyjne, ale również wydajne i tanie, ponieważ ograniczają oni stratę materiału do minimum.

(Materiał Partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© portalplock.pl | Prawa zastrzeżone