Zamknij
REKLAMA

Dyrektorzy mazowieckich szpitali alarmują. Proszą wojewodę o pilne działania

11:02, 17.10.2020 | S.M
Skomentuj Fot. Pixabay
REKLAMA

- Sytuacja jest coraz poważniejsza i wymaga natychmiastowych kroków ze strony wojewody, NFZ i ministerstwa zdrowia - mówił marszałek Adam Struzik podczas telekonferencji z dyrektorami szpitali. Zarządcy mazowieckich placówek narzekają m.in. na konieczność przygotowywania łóżek covidowych kosztem internistycznych czy na brak jasnych procedur. Wytykają też inne problemy - w tym kadrowe i braki leków. - Prosimy wojewodę o pilne działania - apelują.

W piątek, 16 października, przeprowadzono wideokonferencję, w której uczestniczył samorząd województwa oraz zarządcy mazowieckich szpitali - w tym dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Omawiano najważniejsze problemy i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć. Wytykano także braki - niedostateczną koordynację działań na szczeblu rządowym i wiele niejasności związanych z finansowaniem działalności szpitali.

Podczas konferencji sygnalizowano, że potrzeby placówek medycznych cały czas rosną, a środki ochrony osobistej wymagają bieżącego uzupełnienia. Wsparcie samorządu województwa może okazać się niewystarczające. 

- Będziemy robić wszystko, by sukcesywnie was doposażać - przekonywała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Myślę tu zarówno o środkach ochrony, jak i niezbędnym sprzęcie - zapewniała. 

Pomimo tych deklaracji, dyrektorzy placówek liczą na wsparcie rządowe - i to zarówno finansowe, jak i logistyczne. Wśród najczęściej wymienianych problemów jest bowiem ten dotyczący braku miejsc dla pacjentów covidowych oraz zmniejszona liczba personelu medycznego. 

- Kraj nie przygotował się na pandemię - ocenił Jarosław Rosłon, dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. - Nie ma lekarzy, odczynników i lekarstw. Uważam, że przy dużych szpitalach powinno się budować hale a nie rozsiewać pacjentów po małych placówkach - radził. 

Dyrektorzy szpitali podkreślali, że wydzielenie personelu na potrzeby oddziałów covidowych jest nierealne. Załogi pracują w mocno okrojonych składach z powodu przebywania na kwarantannie lub izolacji. W takich okolicznościach ciężko jest przygotować chociażby obowiązkowe izolatoria. - Ten obowiązek leży na szpitalu zakaźnym - wyjaśniała Agnieszka Kujawska-Misiag, dyrektor WSZ w Warszawie. - Przy takich brakach kadrowych mam ogromny problem z wydzieleniem dodatkowej załogi - dodała.

Kolejnym problemem dla wszystkich placówek - w tym dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku - jest wyłączenie części oddziałów na rzecz łóżek covidowych. 

- Zostaliśmy zobowiązani przez wojewodę do stworzenia kolejnych miejsc do leczenia pacjentów z covidem - mówił Andrzej Kamasa, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie. - Pojawia się pytanie najważniejsze: co zrobić z pacjentami internistycznymi? Do jakich szpitali maja trafić? Niestety, do tej pory nie otrzymaliśmy od służb wojewody odpowiedzi na to pytanie - dopowiadał po chwili.

Wszystkie sporządzone wnioski i sugestie dyrektorów marszałkowskich szpitali będą przekazane ministrowi zdrowia i wojewodzie mazowieckiemu. 

- Przedstawione przez dyrektorów realia nie napawają optymizmem - mówił marszałek Struzik. - Wiele kwestii należy jak najszybciej naprawić i uporządkować. W innym wypadku szpitale nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju nie poradzą sobie z sytuacją - podsumował marszałek województwa mazowieckiego.

Wśród najważniejszych postulatów zgłoszonych przez dyrektorów szpitali są: usprawnienie bezpośredniej komunikacji na linii wojewoda-samorządy-szpitale, zapewnienie bieżącego i adekwatnego finansowania w tym łóżek covidowych, utworzenie izolatorów w oparciu o zasoby wojskowe, wzmocnienie taboru pogotowia dedykowanego pacjentom covidowym i zabezpieczenie testów na COVID-19 oraz szczepionek przeciwko grypie.

(S.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

96229622

8 0

Wypłaszcza się🤣
Zamknijcie szkoły *%#)!& zanim będzie za późno, a może już jest za późno? 11:53, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zzzzzz

4 0

Zapaść służby zdrowia za 3...2...1.. 12:22, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak imjak im

9 6

brakuje łóżek to niech kupią w meblowych?

od czego jest dyrektorem,?? od brania kasy? czy od rozwiązywania sytuacji kryzysowych? 12:30, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Seniorka ratunkuSeniorka ratunku

2 3

mieszkam razem z wnuczką, która chodzi do szkoły podstawowej. Zamknijcie szkoły. Wnuczka się o mnie bardzo boi!!!!! 13:39, 17.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Zrób toZrób to

1 1

Dla wnuczki i połknij cykutę 19:56, 18.10.2020


ha ha haha ha ha

3 3

wojewoda? co on może pomóc? toć to tępy przydupas kulawej kreatury 16:15, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

555555

7 0

Nie chcę ciągle czytać o Waszych problemach -braku łóżek, leków, etc. Informujcie, jak sobie z nimi radzicie. W czasie epidemii, to już lepiej umrzeć w domu, we własnym łóżku, wśród bliskich, a nie jak bezpański pies. 16:33, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

4 1

Napiszcie do marszałka :)))) W końcu to wasz kolega taki jak wy :)))) 19:22, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

elekelek

1 1

Do Ciechanowa: pacjenci internistyczni na pewno nie mogą trafić do covidowych. Proste? 22:31, 17.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA