Zamknij
REKLAMA

Rady osiedlowe dostaną mniej pieniędzy. Konsensus jest, ale niesmak pozostał

18:11, 29.05.2020 | M.W
Skomentuj
REKLAMA

Miasto szuka oszczędności tam, gdzie to możliwe, bo wpływy będą o kilkadziesiąt milionów złotych mniejsze. Pieniędzy poszukano też w stosunkowo niewielkich budżetach rad osiedli. Po tygodniu przepychanek udało się osiągnąć porozumienie i większość rad zrezygnowała z części pieniędzy przyznanych im kilka miesięcy temu. Niektórzy mają jednak pretensje o załatwienie sprawy. Początkowo rady osiedla początkowo zostały po prostu postawione przed faktem. 

Od kilku lat w Płocku funkcjonują rady osiedli. To radni osiedlowi są najbliżej swoich mieszkańców, często to oni widzą gdzie trzeba zbudować chodnik i organizują pikniki. Do tego potrzebne są jednak pieniądze.

Skarbnik chce zdjąć, radna nie chce oddać

Od początku tygodnia trwały obrady poszczególnych komisji przed czwartkową sesją rady miasta. Tradycyjnie na komisjach omawiane są projekty zmian budżetowych. Przeciwko jednej z nich, a mianowicie zdjęciu 150 tys. złotych z budżetu rad osiedli zaprotestowała Anna Derlukiewicz (PSL), która jest też przewodniczącą rady osiedla Łukasiewicza. Budżet każdej rady na 2020 rok to 14 tys. złotych. 

- Dobrze wiemy, że nie wystarczy to nawet na zorganizowanie jednego pikniku. Rozumiem, że jest ciężki okres, pandemia. Nie możemy organizować imprez, ale nie wiemy co będziemy robić do końca roku. Być może będziemy mogli zorganizować Wigilię albo inne eventy. Osobiście uważam, że za wcześnie na podejmowanie takiej decyzji - mówiła Anna Derlukiewicz. 

Jak dodała, rada ma już pewne zobowiązania, np. na nagrody dla dzieci w zawodach sportowych. 

- Czy było to konsultowane z radami? Jeśli zostaną nam zabrane środki, to jak mamy wesprzeć organizacje z terenów naszych osiedli? - zapytała skarbnika Wojciecha Ostrowskiego. 

Skarbnik przyznał, że miasto szuka pieniędzy wszędzie tam, gdzie to możliwe. Jednocześnie podkreślił, że dopiero od 5 lat, za kadencji Ostrowskiego, budżety rad osiedlowych wzrosły z 2-3 tys. złotych do 14 tys. złotych. 

- Nie sądzę, żeby jedynym wyjątkiem były rady osiedlowe. Zgadzam się, że środki są właściwie wydatkowane na różnego typu spotkania z mieszkańcami, które w tym roku się zapewne nie odbędą. Widzę, że na jedną imprezę wydaje się 4-5 tys. złotych. Mówimy o 3-4 imprezach rocznie, a dzień dziecka czy imprezy świąteczne na pewno się nie odbędą. Stąd propozycje zmniejszenia budżetu - mówił Ostrowski. 

Radna i skarbnik nie zgodzili się co używania terminu "zobowiązania". Derlukiewicz wyjaśniła też, że organizacja pikniku kosztuje 15 tys. złotych, z czego ponad 10 tys. złotych pochodzi od sponsorów zewnętrznych. 

Wymiana zdań trwała przez kilka minut. Ostrowski tłumaczył też, dlaczego akurat teraz chce zdjąć te pieniądze. 

- Jeżeli pani radna sobie wyobraża, że dopuszczę do sytuacji, kiedy nie mam dochodów i nie mam z czego wydać tych pieniędzy, a pani radna stwierdzi, że je wyda, to co ja mam zrobić? Pani radna sobie wyobraża, że ja będę czekał do listopada, a pani je sobie wyda, "bo ma budżet". A na koniec roku okaże się, że mam minus, bo nie mam dochodów. Dochodów zdejmujemy znacznie więcej, niż wydatków. Nie jesteśmy w stanie znaleźć takiej puli wydatkach, która pokryłaby nam ubytek dochodów, który wprowadzamy do budżetu. Jest on znacznie większy, bo nie cały wprowadzamy do budżetu - mówił skarbnik. 

Derlukiewicz dodała jeszcze jedno zdanie. - Powinno to jednak być skonsultowane z radami osiedlowymi. Powinno dojść do spotkania i powinno to zostać wyjaśnione, a nie stawiać nas przed faktem dokonanym.

Skarbnik przyznał, że zgadza się z tą tezą, choć później dodał też, że nie rozumie dlaczego jest taki problem z oszczędnościami w radach osiedli, skoro wiadomo, że imprezy się nie odbędą. - Nie zabieramy przecież wszystkich pieniędzy - mówił. 

Jak wyliczył później, już w tym momencie wpływy ratusza już są mniejsze. Milion złotych mniej przyniosą opłaty czynszowe, dwa miliony złotych kosztowało będzie zwolnienie z podatku od nieruchomości,  a 200 tys. złotych mniej przyniesie strefa płatnego parkowania.

Na mównicę wyszedł jeszcze Artur Jaroszewski, przewodniczący rady miasta, którzy przyznał, że o cięciu budżetów rad osiedlowych dowiedział się przypadkiem. 

- Nie tak powinien wyglądać dialog - przyznał. 

Jedni chcieli oddać wszystko, inni nie oddali nic 

W ciągu tygodnia przewodniczący rad osiedlowych otrzymywali telefony z pytaniem, ile ze swojego budżetu muszą oddać. Informacja miała być przekazana jak najszybciej.

Temat wrócił jeszcze na sesji rady miasta. Pretensje o sposób załatwienia sprawy miała też Wioletta Kulpa (PiS). 

- Rady osiedla zostały zaskoczone, że im zostało zakomunikowane zdjęcie środków z 14 tys. złotych do 7 tys. złotych. Wówczas rady osiedlowe zaczęły do nas radnych zgłaszać, że to jakieś nieporozumienie. Nie konsultowano tego z nimi. Z tego co wiem, w tym tygodniu były telefony do przewodniczących rad osiedlowych z zapytaniem, ile dobrowolnie mogliby oddać - mówiła Wioletta Kulpa. 

Jak przyznała, można zweryfikować plany finansowe rad osiedli, bo można zorganizować inne imprezy w późniejszym terminie. Kilka dni temu rząd zezwolił na organizację imprez do 150 osób. Radna poprosiła też o informację, ile konkretnie z puli 140 tys. złotych oddała konkretna rada. 

- Oczywiście nie usprawiedliwia to Państwa w kwestii komunikacji. Postąpiliście nagannie, bardzo źle. Nie były prowadzone żadne rozmowy. Po prostu zdecydowaliście za nich. To nie powinno tak wyglądać - oceniła działania ratusza przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

Swoje zdanie na ten temat miał też Tomasz Kominek (PSL). Podkreślił, że najważniejsze jest zachowanie inwestycji, bo to podtrzymuje lokalną gospodarkę. 

- Chcielibyśmy jednak dołożyć do tego pewien grosz, żeby każdy samorządowiec był odpowiedzialny i zrobił coś dobrego w tych trudnych czasach. Uważam, że ten kompromis i korekta błędu, bo niektórzy radni  mieli obawy, że zostanie zdjęte 7 tys. złotych i że tak samo zostaną potraktowani w przyszłym roku. Dziękuję skarbnikowi, że rozwiał wątpliwości, że budżety nie będą korygowane do 7 tys. złotych. Dziękuję, że każda rada mogła zdecydować z jakich wydarzeń zejść - mówił.

Kominek przyznał, że jego rada osiedla Radziwie solidarnie dołoży cegiełkę. Pieniądze będę pochodziły z imprez, które się nie odbyły - dzień matki czy spotkanie prezydenta z mieszkańcami. A jeśli za kilka miesięcy będzie potrzebna kolejna korekta budżetu, to "jest otwartość". 

- Panie prezydencie i skarbniku, proszę się nie dziwić, że powstał chaos informacyjny. Informacje trafiały raz rzetelnie, raz nie. Dziękuję, że udało się osiągnąć kompromis, bo był potrzebny - mówił Kominek. 

Stanęło na tym, że rady osiedlowe same mogą zdecydować ile przekażą. Na jednym biegunie są rady, które nie oddały ani złotówki - to Dworcowa i Tysiąclecia. Chęć oddania całego budżetu zadeklarowała z kolei Pradolina Wisły. 

Prezydent Andrzej Nowakowski przez kilkadziesiąt minut przysłuchiwał się dyskusji i uwag. Zwrócił uwagę, że ze względu na pandemię koronawirusa miasto traci i to niemało. Przypomniał, że kilka miesięcy temu radni zgodzili się na zwolnienie lub zmniejszenie podatków dla płockich przedsiębiorców. Jest też druga strona medalu - miasto musiało dołożyć pieniędzy, np. Komunikacji Miejskiej (2 mln złotych) i zoo (1 mln złotych).

- Przychody są mniejsze od tych zaplanowanych o kilkadziesiąt milionów złotych. Szukamy ze skarbnikiem oszczędności głównie w wydatkach bieżących, bo nie chcemy rezygnować z inwestycji. Mamy świadomość, że jeśli nie będziemy ich realizować, uderzy to w przedsiębiorców - powtarzał po raz kolejny.

Prezydent przyznał, że być może ze względu na pandemię komunikacja z radami "nie była doskonała". 

- Cieszę się i to naprawdę ogromna radość, że zdecydowana większość rad osiedli odpowiedziała pozytywnie, rozumiejąc trudną sytuację w jakiej znalazł się samorząd. W projektach zmian proponowanych przez skarbnika już na poprzedniej sesji, są konsekwencje pandemii obostrzeń rządu dla samorządów - mówił prezydent. 

Przychody tylko z tytułu podatku PIT w kwietniu były mniejsze o 11 mln złotych (o 40% rok do roku). 

- I stąd ta propozycja - wyjaśnił. - Wiadomo, że łatwiej wydawać środki. Nikt z przyznanych środków łatwo nie rezygnuje, ale samo państwo radni mówili: odwołujemy imprezy, więc trzeba te środki zagospodarować. Można by, gdyby nie fakt, że nie będziemy mieli tych środków. Pieniądze nie rosną na drzewach, one muszą wpłynąć do kasy miasta z podatku PIT i CIT. Jeśli nie wpłynął, to ich po prostu nie będzie.

Jak zauważył Andrzej Nowakowski, samorządy nie są ujęte w żadnej tarczy finansowej. 

Deklaracje rad osiedlowych:

 • Borowiczki 5 tys. złotych
 • Dworcowa 0 
 • Góry 5 tys. 
 • Imielnica 5 tys. 
 • Kochanowskiego 1 tys. 
 • Kolegialna 3 
 • Łukasiewicza 1,5 tys.
 • Międzytorze 1,5 tys.
 • Miodowa 4 tys. 
 • Podolszyce Południe 3 tys.
 • Podolszyce Północ 5 tys. 
 • Pradolina Wisły - wszystkie środki (ostatecznie 8,6 tys. złotych)
 • Radziwie 3 tys.
 • Skarpa 5 tys. 
 • Stare Miasto 1,9 tys. 
 • Trzepowo 2 tys.
 • Tysiąclecia 0 
 • Winiary 4 tys.
 • Wyszogrodzka 4 tys.
 • Zielony Jar 5 tys. 
(M.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (28)

wiecwiec

15 3

PŁOCK to bankrut??

komornik pyta o spłaty rat kredytów?? może niech rada miasta, ta co tak ochoczo zaciągała kredyty zostanie obciążona ratami?? pora wejść im na ICH prywatne majątki?? skoro potrafili brać pieniądze za decyzje to teraz powinni za nie odpowiadać?? 21:06, 29.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

sahemsahem

3 2

Jestem za a nawet...nie przeciw. Najpierw należy uciąć łeb Hydrze, czyli Panu Ministrowi Sasinowi za sprzeniewierzenie ok. 68 milionów PLN, a potem zabrać się za następnych z wszystkich Partii !. To już rola służb...uczciwych służb od tych spraw ! 02:38, 30.05.2020


pero peropero pero

2 4

Szumowski, rodzynek płockich chłopów nie pomoże ? Podobno się rozminął z milionami PLN ! 02:45, 30.05.2020


w pierwszejw pierwszej

11 4

kolejności zlicytować prywatne majątki radnym?? potem prezesom i dyrektorom spółeczek miejskich?? 21:08, 29.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

wszystkim radnymwszystkim radnym

9 2

nie potrzeba licytować majątków.Odpowiedzialność za taki stan powinna ponosić osoba co chce stadionu,filharmonii na Nowym Rynku i kolejki z placu Obrońców Warszawy nad Wisłę.Chyba wiecie kto to dąży do realizacji tych pomysłów.Pomysłodawcy zaciągania kredytów też powinni odpowiadać przynajmniej politycznie,a radni co głosowali za zaciąganiem kredytów powinni nigdy nie mieć biernego prawa wyborczego.Oczywiście zaraz jakieś fundacje będą ich bronić.Więc stary bankster niech daje kasę na głuuuupie pomysły. 21:45, 29.05.2020


kogutkogut

1 0

Jaja też im zlicytować ? To kiedy będzie Wielkanoc ? 02:18, 30.05.2020


nie będą nie będą

4 3

włączać światła na ulicach?? 21:38, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tumska wróżkatumska wróżka

10 4

czy pamiętacie,e przestrzegałam o takiej sytuacji? To musiało się tak skończyć.Proponuję by radom osiedli zabrać wszystkie pieniądze.Proponuję by zabrać diety radnych.Zobaczymy kto będzie chciał dalej być radnym.Ciekawe czy nadal będzie jakiś radny chętny być wickiem w komisji.Ciąg dalszy oszczędności to likwidacja niektórych stanowisk i wydziałów.W ratuszu potrzebny jest komisarz by przyjrzeć się niepotrzebnym podobno strategicznym tzw inwestycjom wymyślonym przez stratega.Skoro nie ma pieniędzy to niepotrzebny jest zespół ds inwestycji.Czas na poważne porządki.Czas najwyższy. 21:39, 29.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

na plewy nie mniena plewy nie mnie

3 3

Pani wróżka pisowska ! Tez jestem za likwidacją Sejmu , Senatu i Samorządów. Niech pozostanie się Wódz Plemienny i Czarownik...prościej być nie może. Nawet sołtys niepotrzebny ! Co Pani mądra wróżka dalej proponuje ? Nie wspomnę o tym, jak się Pani wróżka wyspowiada u swego pryncypała ? KK nie toleruje wróżek, czyli osób z obcej wiary. Gdzie prawda, gdzie fałsz...czyli ogłupianie ludzi ? 02:11, 30.05.2020


obowiązkoweobowiązkowe

10 3

wyposażenie radnego: szczoteczka i pasta do zębów?? 21:44, 29.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

666666

2 1

Może brony do zębów. Czy o to chodzi toruński dzieciaku ? Takiej was kultury nauczyli ? 01:51, 30.05.2020


PislowyPislowy

4 6

Czyli Pani Derlukiewicz nie oddała nic..... Rozumiem że prezydent jej się odwdzięczy przy inwestycjach...... trzymam za Pana Prezydenta Kciuki......

Gratuluję innym za decyzję i poczucie obowiązku. 22:19, 29.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

JP IIIJP III

0 1

Udowodnij ! 01:59, 30.05.2020


Obserwator Obserwator

1 1

Proszę czytać ze zrozumieniem. Oddała Rada Mieszkańców Osiedla Łukasiewicza 1500 zł. 09:34, 30.05.2020


ViolettViolett

2 7

Ja to bym nieba nawet przychyliła tym osiedlom i dałabym każdej radzie osiedlowej duuużo wiecej, ale pod warunkiem, że to nie będzie z mojego.
I nawet bym z żadną radą osiedlową tego nie konsultowała, bo co tu konsultować; po prostu powiedziało by się im brutalnie i szczerze, jak sprawy stoją i każdy od razu to zrozumie : nie ma, ale się daje, bo obowiązuje polska zasada : zastaw się a postaw i pokaż że masz gest, zesraj się ale masz dać i pokazać żeś pan pełną gębą.
Konsultacji się hołocie zachciewa - trzeba szybko brać co dają i cieszyć się że w ogóle coś dają, bo się jeszcze rozmyślą i zauważą, że dają więcej niż ich stać i zdrowy rozsądek pozwala i że może zabraknąć.
A jak się komu nie podoba, to morda w kubeł i nie dziamać po próżnicy. 22:24, 29.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

sela viewsela view

2 0

Porno gwiazda się znalazła ! D...py trzeba było dawać 50 lat temu, a nie teraz...na stare lata seks pisowski w głowie ! Nie na emeryturę, a na klimakterium czas przejść i zameldować szefowi szefów o sukcesie ! 03:28, 30.05.2020


@ sela view @ sela view

1 0

oui, oui, c'est la vie ma vieille mademoiselle
ja, ja so, maine liebe die alte Jungfer - kaine fräulein 07:24, 30.05.2020


niktnikt

3 6

Nalot trolli z tych 2 miliardów PLN, przeznaczonych na reklamę...wiadomo kogo. Poczekam na poważniejsze wpisy ! 01:55, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RatuszRatusz

7 2

Może wypada wydać oświadczenie dla mieszkańców osiedli dlaczego nic się nie dzieje - szczególnie hejterom, klakierom i trollom w treskach. 07:16, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

o hola hola o hola hola

5 6

a za co wspomaganie się POKO PSL SLD SBeckie UBeskie szumowiny OPRAWCY ZBRODNIARZE POLSKI i POLSKIEGO NARODU HEHE WYBORY I ICH KANDYDANCI- A BATY BATY ROZLICZYĆ TO I W KAMIENIOŁOMY POZBAWIĆ ZŁODZIEJSKIEGO MAJĄTKU CO DOBREGO ZROBILI DLA TEGO MIASTA PŁOCK itd 09:19, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

JacekJacek

12 3

Trzeba było nie brać tylu kredytów pseudogospodarzu..... Jeszcze więcej popoulistycznych pomysłów. 10:32, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

11 4

Skoro trzeba dołożyć do KM to może ograniczyć etaty w zarządzie? Po co Prezes i Vice ? Czy to taka olbrzymia spółka? Nie to przechowalnia kolesiostwa i tu trzeba szukać oszczędności! 10:36, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CynikCynik

10 1

Zabrać tych parę groszy osiedlom? A co ze 167 milionami na stadion, a co z milionami na kopaczy? Tego nie można ruszyć?!
To są normalne jaja... 11:09, 30.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Flama Sz.Flama Sz.

2 0

Jak zwykle piekli się o drobne kilka tysięcy bo jest to wpisane w tabelkach i do uchwały dotyczącej zmian w budżecie.
Natomiast słowem nie zająknie się o milionach na zbędne i durne wydatki (np promocja światowa z przyległościami w rodzaju sport zawodowy, dyskoteki plażowe, itp kręcenie lodów ), bo są one ukryte między wierszami a ona w swej tępocie nie jest w stanie tego zauważyć/dostrzec i połapać się w tej "inżynierii finansowej". 09:21, 31.05.2020


aaaaaa

12 2

hrabia miasta musi dla siebie stadion wybudować, kolejny pustostan, żenada 12:55, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szwejkszwejk

6 3

ratusz i Jaroszewski sam się wyżywi !! 17:59, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OsaOsa

9 0

POlityka made in Nowakowski, szukać oszczędności i brać kredyt stadion... 23:02, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

IdiotIdiot

0 0

A linia 15 skór żyła się do dwóch kursów o 5 zarz do zamknięcia będzie bo nie rentowna... Du... Nie gospodarz!!! 06:21, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA