Po raz pierwszy w piętnastoletniej historii Międzyszkolnych Spotkań Twórczych to nie uczestnicy przyjdą na spotkanie, lecz to MST zapuka do ich domów. Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w interesującym konkursie.
Czas na kolejną edycję MST, nie zatrzyma jej nawet koronawirus, można zgłaszać prace do końca kwietnia br.
- Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że kolejna edycja jednej z najbarwniejszych imprez w Płocku odbędzie się w ramach akcji #zostańwdomu i przyjmie postać konkursu. Zapraszamy do zabawy! Kosmiczne projekty to przecież nasza specjalność - zachęca Małgorzata Gasik z płockiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
MSCDN oras SP nr 11 w Płocku są organizatorami Międzyszkolnych Spotkań Twórczych.
- Nie możemy pozostać obojętni na potrzeby wszystkich tych, którzy pomimo panującej pandemii, pragną kreatywnie spędzać czas w domu. Proponujemy wspólną, twórczą zabawę w gronie najbliższych - zachęcają organizatorzy.
Wystarczy szczypta chęci, garść pomysłów, pozytywne nastawienie do przeżycia wymarzonej domowej przygody, aktywność, radość, pomysłowość w rozwiązywaniu trudności, humor, zdecydowanie w walce z nudą, monotonią i złością.
Każdy chętny do zabawy musi najpierw poznać pewną opowieść: "14 lutego bieżącego roku wszystkie stacje telewizyjne i radiowe podały nietypowy komunikat – nad naszą planetą pojawiły się dziwne obiekty latające. Widoczne były przez 1 minutę, a następnie, tak jak nagle pojawiły się, tak szybko zniknęły. Jednakże nie to było najdziwniejsze. Wszyscy ci, którzy obserwowali to zjawisko, jednoznacznie stwierdzili, że nieziemskie statki miały kształt liter: ó, u, rz, ż, ch, h. Obserwatorzy widzieli także, jak z pojazdów wyłaniają się dziwne postacie. Byli przerażeni! Chwilę później w różnych redakcjach rozdzwoniły się telefony. Przerażeni słuchacze twierdzili, że widzieli kosmitów. Niestety nie wyglądali oni tak, jak w filmach. Podobnie jak pojazdy, którymi przybyli na naszą planetę, przypominali swoim kształtem litery: ó, u, rz, ż, ch, h. Owe litery składały się z elementów, które możemy odnaleźć w najbliższym otoczeniu. Kobieta, która była najbliżej, dokładnie opisała przybysza: „…wyglądał jak litera U chodząca na ludzkich nogach, zamiast rąk miał małe ptasie skrzydełka, głowę jak telewizor, do którego przypięte były sokole oczy; zamiast nosa trąba słonia, uszy jak u królika, a na samej górze jedna antenka radiowa. Gdy mnie zobaczył, uśmiechnął się i pomachał
skrzydełkiem. Wtedy zrozumiałam, że jest przyjacielem ludzi.” Naukowcy szybko stwierdzili, że muszą to być przedstawiciele niedawno odkrytej planety Ortomatyki, czyli Ortomaci. Zaczęli oni snuć różne teorie o tym, jakie gatunki mogą żyć na tej planecie. Doszli do wniosku, że Ortomatykę zamieszkują także: Matematykostworki, Liczbonogi, Cyfroryby, Literołazy, Pierwiastkosmutki, Liczydrzewka, Unki, Uszki, Uje, Rzyżaby, Żetnimki, Kwiatkochlebki, Warzywomiśki, Kanapogóry i jeszcze wiele innych....".
Wyobraźcie sobie, że w Waszym domu pojawił się jeden z tych kosmitów. Wybierzcie jedną nazwę Kosmity i wspólnie narysujcie go na kartce formatu A4 lub A3. Po narysowaniu wykonajcie zdjęcie lub skan rysunku i prześlijcie go na adres mst@sp11plock.pl.
Wspólnie ułóżcie opowiadanie o dobrych kosmitach, którzy wylądowali na naszej planecie. Nadajcie im nazwy i narysujcie ich. Pamiętajcie o tym, żeby podać cel wizyty gości oraz ich zamiary. Napisane odręcznie lub w wersji komputerowej opowiadania prześlijcie na adres mst@sp11plock.pl
Z dostępnych w domu materiałów wykonajcie model planety Ortomatyki. Zastanówcie się szczególnie nad jej kształtem.
Może mogłaby coś przypominać, np.: cukierka, lizaka, jakieś zwierzę lub rzecz? Wykonajcie również jej mieszkańców, ich domy, ulice, miasta, otaczającą przyrodę itp. Gdy zakończycie pracę, zróbcie zdjęcie swojego dzieła, a następnie wyślijcie je na adres mst@sp11plock.pl
Zadania konkursowe można poznać na stronie plock.mmscdn.pl. Formularze dostępne są na stronach plock.mscdn.pl oraz sp11plock.pl.
Każda nadesłana praca zostanie włączona do galerii "Ortomaci - domowi kosmici" i znajdzie się na stronach MSCDN Wydział w Płocku, profilu FB MSCDN i Kwartalnika Edukacyjnego Meritum oraz SP 11 w Płocku. Termin nadsyłania prac to 30 kwietnia 2020 r.