Zamknij
REKLAMA

Ślub kościelny. Czego nie wolno, a co jest dozwolone? Biskup wprowadził instrukcje

17:17, 10.03.2020 | K.B
Skomentuj Zdjęcie poglądowe, Pixabay
REKLAMA

- Celem niniejszej instrukcji jest podkreślenie wielu dobrych praktyk, ale też jasne wskazanie nieprawidłowości w poprawnym sprawowaniu sakramentu małżeństwa. Troska o to jest zadaniem nie tylko biskupa, ale także wszystkich kapłanów i wiernych świeckich. Wymaga ona jednomyślności i współdziałania, aby nie powodować wśród wiernych zdziwienia czy mylnego wrażenia, jakoby pewne czynności czy praktyki były zakazane w jednej parafii, a dozwolone w innej - wyjaśnia biskup płocki, Piotr Libera.

W lutym opublikowano instrukcję Biskupa Płockiego o przygotowaniu i sprawowaniu sakramentu małżeństwa.

- Doświadczenie wizytacji pasterskich, obserwacje Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockiej, Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej i Referatu do spraw Muzyki Kościelnej i spraw Organistowskich, uwagi księży dziekanów i dekanalnych duszpasterzy rodzin oraz wielu kapłanów i wiernych świeckich przynoszą wciąż nowe spostrzeżenia, które domagają się uregulowania, ujednolicenia i doprecyzowania, co należy czynić, a czego unikać podczas przygotowania i sprawowania sakramentu małżeństwa w Diecezji Płockiej - napisał biskup Piotr Libera.

Czas i miejsce zawierania sakramentu małżeństwa

Sakramentu można udzielić "w każdym czasie, poza wskazanymi dniami liturgicznymi'.

- Zakazane jest sprawowanie małżeństwa w Wielki Piątek Męki Pańskiej i w Wielką Sobotę. Co do wesela jednak, zgodnie z IV przykazaniem kościelnym, należy uświadomić nowożeńcom, że w czasie całego okresu Wielkiego Postu należy powstrzymać się od zabaw.

Ponadto w piątki "katolicy powinni ?modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość". - Urządzanie wesel w piątki wymaga postarania się o stosowną dyspensę.

Odnośnie miejsca zawarcia sakramentu małżeństwa, wskazano na kościół jako "miejsce poświęcone i przeznaczone do sprawowania liturgii". - Zezwolenia biskupów na inne rozwiązania mają charakter indywidualny, są wyjątkowe i powinny takimi pozostać ze szczególnie poważnych przyczyn. Nie należy zezwalać na zawieranie małżeństwa poza miejscem świętym bez poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych tradycji katolickiej - czytamy w instrukcji.

Liturgia sakramentu małżeństwa

Zalecono, by "uświadomić nowożeńcom, w jaki sposób mogą ubogacić liturgię sakramentu, w porozumieniu z księdzem proboszczem i organistą, wybierając odpowiednie osoby do odczytania czytań mszalnych, śpiewu psalmu responsoryjnego (psałterzystę), przedstawienia wezwań modlitwy powszechnej czy też przyniesienia darów ofiarnych".

Śpiewy i muzyka

Śpiew uznano za ważną część liturgii. - Szczególnie podczas liturgii obrzędowych obserwuje się dziś zbyt dużo śpiewu solowego albo śpiewu chóru lub scholi, co powoduje bierne uczestnictwo wiernych. Należy tak układać repertuar pieśni, by wierni mogli je wspólnie śpiewać z użyciem dostępnych środków do wyświetlania tekstów albo specjalnie przygotowanych tekstów drukowanych.

Zwrócono uwagę, iż "właściwy dobór śpiewów oraz osób śpiewających jest nierzadko powodem niepotrzebnych dyskusji w kancelariach parafialnych". - Nie każdy śpiew, który podoba się narzeczonym, nadaje się do wykonywania w czasie liturgii sakramentu małżeństwa. Ponieważ sprawujemy sakrament małżeństwa i Najświętszej Eucharystii, które są oficjalnym publicznym kultem Kościoła, w trakcie celebracji należy posługiwać się wyłącznie zatwierdzonymi pieśniami liturgicznymi, przeznaczonymi do liturgii.

Co więcej, "nie wolno wykonywać żadnych utworów o charakterze świeckim, piosenek religijnych albo muzyki popularnej". To nie wszystko. - Nie każdy instrument odpowiada godności świątyni i jest w jednakowym stopniu zdatny do wzmacniania ducha modlitwy. Nie wolno używać w liturgii instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki świeckiej (np. gitara elektryczna, perkusja, fortepian, syntezator)?

- Utwory wykonywane podczas liturgii winny pochodzić z kościelnego skarbca muzyki sakralnej i odpowiadać charakterowi poszczególnych części Mszy św. Nie wolno wykonywać utworów pochodzenia świeckiego, zarówno dawnych, jak i współczesnych. Należy zachować właściwe proporcje pomiędzy muzyką instrumentalną a śpiewem, by nie wykluczyć wiernych z udziału we wspólnym śpiewie - dodano w instrukcji. - W czasie rozmowy narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej należy poruszyć temat śpiewu i jego wykonawców pamiętając o tym, że pierwszeństwo należy się zawsze organiście, za którego utrzymanie odpowiedzialni są także wierni zawierający sakrament małżeństwa. Należy im uświadomić, że ofiary składane przy okazji ślubów, chrztów i pogrzebów to często główne źródło utrzymania organistów. Inni muzycy, zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści mogą być dopuszczeni do wykonywania śpiewów i muzyki w czasie liturgii jedynie w porozumieniu z księdzem proboszczem oraz z organistą i tylko wówczas, gdy ukończyli Kurs Liturgiczny dla pełniących posługę muzyczną w liturgii.

Ponadto, muzyka w liturgii ma być wykonywana wyłącznie na żywo. Niedopuszczalne jest stosowanie tzw. automatycznych organistów. Muzyka odtwarzana elektronicznie nie może zastępować gry na instrumentach lub śpiewu zgromadzonych, zabronione jest wykorzystywanie w liturgii jakichkolwiek nagrań, np. jako akompaniamentu dla śpiewu lub solowej gry na instrumencie.

Dekoracja kościoła

Kolejna część instrukcji dotyczy dekoracji kościoła: - Pod wpływem środków społecznego przekazu, filmów i innych sposobów komunikacji rozpowszechniło się wśród niektórych wiernych błędne przekonanie, jakoby dekoracja kościoła była jednym z najistotniejszych elementów przygotowania do sakramentu małżeństwa. Szczególnie pod wpływem protestanckich ceremonii zaślubin wielu katolików zaczęło ustawiać w kościołach różnego typu bramy, szpalery ze sztucznych kwiatów czy świec albo innych materiałów. Należy uświadamiać wiernym, szczególnie podczas rozmowy w kancelarii parafialnej przy okazji zgłaszania ślubu, że dekoracja kościoła ma wyrażać podniosłość uroczystości, ale nie powinna być przesadna ani kiczowata. Najważniejszą przestrzenią, w której sprawowana jest Msza św. oraz obrzędy sakramentu małżeństwa jest prezbiterium oraz znajdujący się w nim ołtarz i to tam należy skupić uwagę uczestników. Wiele kościołów, zwłaszcza starszych, posiada piękne ornamenty, malowidła i inne elementy architektury. Nie wymagają one tym samym dodatkowego ozdabiania.

Dlatego podkreślono, że najważniejsze jest zadbanie o dekorację kwiatową ołtarza, ambony i innych miejsc prezbiterium. Dodano, że ustawianie szpaleru świec dla nowożeńców "nie ma żadnego uzasadnienia, jest ponadto zagrożeniem bezpieczeństwa uczestników liturgii". - Niedozwolone jest także sypanie kwiatami w kościele przed narzeczonymi. Taki gest w tradycji Kościoła katolickiego jest stosowany tylko przed Najświętszym Sakramentem.

Ubiór

Stroje nowożeńców (i gości) mają być stosownie, strój ma być raczej "godny niż wygodny". - Odkryte ramiona, zbyt krótkie sukienki i spodnie nie są do pogodzenia z powagą liturgii.

Zasugerowano, aby było dwoje świadków, najlepiej mężczyzna i kobieta, natomiast obrączki do ołtarza może np. przynieść dziecko.

Po zaślubinach

Po wyjściu z kościoła powinno się "zachować umiar". - Prosi się nowożeńców, aby ? jeśli to możliwe ? pamiętając także o względach ekologicznych, przekonali swoich gości, by nie używali konfetti, które jest trudne do posprzątania z placu kościelnego, jak i ryżu, który jest pokarmem. Stosowniejszym miejscem niż kościół na użycie takich środków ekspresji, jak np. oklaski, jest sala weselna.

Pochwalono natomiast praktykę proszenia gości, aby zamiast kwiatów ofiarowywali np. zabawki, przybory szkolne czy książki na cele charytatywne, np. dla domów samotnej matki czy dzieła Caritas.

Wspomniano również o osobach, które utrwalają wydarzenie poprzez fotografie i materiał wideo. - Powinny przed uroczystością przedstawić się księdzu w zakrystii, mieć ukończony stosowny kurs organizowany przez władze kościelne. Zabronione jest używanie dronów wewnątrz kościołów oraz wchodzenie przez fotografów i filmujących na ambony.

Na koniec biskup powołał się na słowa papieża Franciszka: - Byłoby dobrze, aby wasze wesele było skromne i uwydatniało to, co jest naprawdę ważne. Niektórzy bardziej troszczą się o znaki zewnętrzne, o przyjęcie, o zdjęcia, o stroje, o kwiaty? To są rzeczy ważne w czasie święta, ale tylko wtedy, gdy potrafią wskazywać na prawdziwy powód waszej radości: błogosławieństwo Pana dla waszej miłości.

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (38)

CzekamCzekam

16 26

Czekam na komentarze tych, co do kościoła nie chodzą, a ślub kościelny biorą tylko dlatego, bo jest bardziej uroczysty od tego w USC ???, albo, że rodzina naciska.
Śmiało...
Powiedzcie, co według was kościół powinien, bo idziecie tam i płacicie, więc możecie wymagać... Ha ha ha
18:51, 10.03.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

NycNyc

17 4

Polecam Las Vegas 19:03, 10.03.2020


płacę i wymagampłacę i wymagam

14 8

i nie będzie mi jeden z drugim mówił co ma mi się podobać a co nie i czego mam nie wymagać 19:13, 10.03.2020


usunięto wpisusunięto wpis

3 1

mówiący, ze każdy - a więc i KK - zostanie osądzony po chrześcijańsku według zasady : "każdy dostanie swoje wedle zasług" i ani deka mniej. 11:19, 11.03.2020


UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


bardzo wdzięczny bardzo wdzięczny

4 1

temat do obróbki.
KK dostanie zgodnie z chrześcijańską zasadą: każdemu według zasług" - dostanie za swoje dokładnie tyle na ile zasłużył i ani deka mniej. 20:27, 10.03.2020


Przyszły mąż Przyszły mąż

24 7

Od razu stosując się do 1 komentarza. Ja do kościoła chodzę i praktykuję. Naprawdę zależy mi na sakramencie małżeństwa. Biskup pięknie to opisał, dowiedziałem się czego nie wolno i że organista tylko na ceremoniach zarabia, ale nigdzie biskup nie odniósł się do cennika w parafiach i "ofiarach" za nie mała kwotę :) Uważam ze każdy powinien dać tyle ile chce, a nie "nie mniej niż..." 19:02, 10.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlPl

9 14

U fryzjera na przykład też dajesz "ile chcesz"??? 22:17, 10.03.2020


młodymłody

11 8

A Irena ma w dupie wszystko, nawet proboszcza , tylko kase trzyma w garści.
19:03, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

++++++

17 8

Proszę Księdza Biskupa o wprowadzenie odgórnie wymogu wydawania Komunii "na rękę" ...po niedzieli może być wzrost zachorowań 19:18, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

evaeva

18 11

w europie kościoły katolickie praktykują spowiedż powszechną jak u protestantów a u nas coraz więcej zaostrzeń i już nie długo mało kto będzie spełniał te wymagania 19:39, 10.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PlPl

1 7

" katolickie praktykują spowiedż powszechną". Fejk. 08:25, 11.03.2020


PisPis

31 11

Juz niedlugo kiecak bedzie mial problem z glowy jak bedzie pusto w kosciele 19:53, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

funzyfunzy

28 6

naszemu Biskupowi nie pomógł pobyt w klasztorze a wręcz przeciwnie zaszkodził 20:12, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JarekJarek

15 19

A może by tak wprowadzić nakaz wytestowania przyszłej małżonki przez duchownego przed ceremonią? 20:43, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatolikKatolik

24 4

"Na koniec biskup powołał się na słowa papieża Franciszka: - Byłoby dobrze, aby wasze wesele było skromne i uwydatniało to, co jest naprawdę ważne. "

Skoro ma być skromnie, więc ofiara dla księdza, organisty i kościelnego również powinna być skromna! Skoro mamy uwydatniać to, co naprawdę ważne....

Tak więc może by biskupi wprowadzili maksymalne stawki za ślub, a najlepiej to w ogóle sztywny cennik - oczywiście zgodnie z zaleceniem Papieża (który jest w/g katechizmu nieomylny) - skromny! 21:10, 10.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

w sumie... w sumie...

2 0

może i racja. Wtedy ślub pod Płockiem nie kosztowałby dwa razy więcej, niż w mieście 13:51, 11.03.2020


WojtekSWojtekS

20 1

Czemu biskup nie zajmie się np. sposobem odprawiania mszy niedzielnych: księdzem, który przez pół mszy przy ołtarzu kaszle w dłoń, a później rozdaje komunię; długimi, nudnymi kazaniami, często o tematyce politycznej; "ucieczkami" księży przed zakończeniem hymnu śpiewanego na zakończenie mszy (kiedyś było nie do pomyślenia, żeby ksiądz wyszedł w trakcie śpiewania np. "Boże coś Polskę", a teraz to norma). Takich grzeszków jest mnóstwo, ale lepiej utrudniać życie "owieczkom", niż zwracać uwagę "pastuchom". 22:00, 10.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

FRFR

11 0

Z tymi kazaniami to już Papież Franciszek wspominał, żeby były krótkie i nie przyćmiewały swoją długością całej mszy. 06:02, 11.03.2020


fotograffotograf

9 3

A o korona wirusie cisza....Oklaski są w kościele jak najbardziej wskazane jeśli chcecie jednoczyć wiernych a nie ich przytłaczać! Na szczęście księża to rozumieją i są w tej kwesti ludźmi lepszymi od biskupa. Kiedy zrozumiecie że uśmiech w kościele jest rzeczą jak najbardziej wskazaną i podkreśla to jedność tej wspólnoty. Wszystkie emocje są dobre, ale kościół powinien być miejscem gdzie wierny otrzyma wsparcie podczas takiej właśnie uroczystości. Radość a zaduma to dwie przeciwstawne emocje które idealnie się uzupełniają! 22:34, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

masywmasyw

7 13

Lepiej się weźcie za żenujące zespoły weselne bo wypiją i myslą że jest fajnie.... Na szczęście Dje robią dobrą robotę, jednoczą gości, potrafią zachować ubiór odpowiedni do uroczystości mimo że prowadzą zabawę a nie mszę. Drogie Panny Młode - jeśli chciecie mieć bajeczne wesele weźcie DJa/ Wodzireja a nie zespół weselny. 22:37, 10.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

alealealeale

1 0

Oj tam xD Wieś band wymiatają. Nie ma to jak rozpić gości biesiadą - jak w 18tym wieku, potem przedłużać oczepiny by nie grać, rozpić gości podczas oczepin jeszcze bardziej, a potem się dziwić że goście trują o dedykacje. 17:48, 11.03.2020


Twój ickTwój ick

11 24

Znowu poganie komentują decyzje biskupa. Cisza tam i won jak się nie podoba żyć po katolicku! 23:24, 10.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Fotograf Fotograf

11 6

A to Ksiadz będzie mnie uczył jak fotografować a idę do księdza 10 min przed msza i rozmawiam muwi mi co wolno co nie i wszystko w temacie a czemu nic biskup nie wymyślił na temat chrztu i pogrzebu czemu cmentarz zabytkowy jest tylko dla jednej firmy popielskich jak chce fydrysiak obsługiwać pogrzeb to trzeba popuelskiemu zapłacić ok 400 lub 500 zł to się chore. A wracając do ślubów zawsze było rzucanie ryżem na szczęście, jak brałem ślub 2002 roku w katedrze to nawet musiałem zapłacić za dodatkowe światło. Fotografuję od 25 lat i takich nakazów i zakazow czego nie wolno a co wolna nie widziałem wogolu. A to niech wprowadzi żeby księża i biskupi płacili podatek dochodowy 07:48, 11.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mUwimUwi

2 0

no to lepsze chyba niż gada? 05:04, 12.03.2020


xxxx

16 5

" i wszystko w temacie" i tak 16 lat a z nie polskiej Duszy, bo i skąd to pisze jak prostak w swoim gatunku Kasty...

Znaleźli swój " raj piekielny - do kąsania , w tym SĄ U SIEBIE. DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ , NA SŁUŻBIE KĄSANIA Suwerena Polski , która ICH żywi i DBA O PRAWA OBYWATELSKIE WSZYSCY NACJI WG. KONSTYTUCJI.

To już taka Kasta . Brak wrodzonych cech Miłości Przebaczenia Spolegliwości Oddania się Bogu. 08:08, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ks. bp PiotraDo ks. bp Piotra

8 8

Zależy mi żeby ks. bp Piotr to przeczytał, proszę przekażcie mu:
1. Jestem wiernym diecezjalnym, uczestniczącym czynnie w życiu duchowym i materialnym kościoła katolickiego.
2. Księże Biskupie, doceniając zaangażowanie księdza w sprawy diecezji, krytycznie oceniam wydawane przez księdza instrukcje - ale zastrzegam - tylko i wyłącznie w zakresie zbyt "stronniczych" i "liberalnych" w zakresie księży i prezbiterów. Obaj pamiętamy niespinające się finanse diecezji, lobby homoseksualne i inne ekscesy księży - sądzę, że za "swoiste rozpasanie obrzędów liturgicznych" główną odpowiedzialność ponoszą księża - za zgody na "eksperymenty" pobierali "ofiary ekstra".
3. Regulacje które ksiądz biskup przywołuje odnoszą się w dużej mierze do zakazów. Nie uwzględnia ksiądz biskup fałszujących i chciwych organistów (często podchmielonych na mszach po sobotnim koszeniu trawnika), nie uwzględnia ksiądz biskup swoich podwładnych - którzy czasami zbyt natarczywie żądają pieniędzy (nie mam nic przeciwko ofiarom - ale cennik uzależniony od liczby gości to przesada), nie docenia ksiądz biskup zwykłych katolików, którzy znają pojęcie liturgii, rozumieją jej sens i treść - i w życiu nie zgodziliby się na jakieś (przepraszam za słowo - *%#)!& czy jak jak jest w instrukcji - kicze) Grzechami wszystkich ludzi w diecezji płockiej jest grzech pychy i gloryfikacji siebie i swoich interesików.
4. Powinna być wydana instrukcja dla księży "politiklerów" o tym jak mówić kazania, żeby ludzi przyciągać do Kościoła - a nie ich odpychać. Wiemy jakie jest stanowisko Kościoła w sprawie in-vitro i innych sprawach obyczajowych - ale na BOGA księże biskupie - skupmy się właśnie na Nim, na jego miłości do człowieka! Przestańcie na tych kazaniach gadać o zagrożeniu dla kościoła i ludzi wierzących - zacznijcie działać.
5. Jedno jest pewne - Episkopatowi Polski (którego ksiądz biskup jest członkiem) który językiem patosu (księdzu biskupowi też się zdarza) i językiem ogólników próbuje strzec "zasad w kościele" skutecznie uda się wydawanie instrukcji i patrzenie jak Kościół Katolicki powoli wygasa... mam nadzieję, że tej sekularyzacji nie dożyję...
6. Tak więc, Księże biskupie, przy całej sympatii do księdza, muszę przyznać, że zacząłbym od edukacji i konsultacji - tak jak kilka lat temu za pomocą synodu diecezjalnego. Księża są na pewno lojalni i posłuszni wobec swojego biskupa. Lecz odnoszę wrażenie, że tylko świeccy zaangażowani w Kościół jako wspólnotę - powiedzą księdzu biskupowi prawdę - co sądzą kościelne doły. I myślę, że to jest bardziej przesłanie papieża Franciszka niż instrukcje.
Pozdrawiam 08:08, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Redaktorzyna Redaktorzyna

16 3

Nie ma sensu komentowanie czegokolwiek, Portal Płock prowadzi cenzure. Kasuje niewygodne komentarze dotyczące największego wrzoda na ciele świata od jego powstania. 08:23, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kibic Wisly i ViveKibic Wisly i Vive

9 4

oczy bolą jak czyta sie te Wasze wypociny, z błędami , bez składu i ładu. A najwięcej krzyczą Ci co do kościoła przychodzą z konieczności... bo co powie rodzina... Chcesz coś napisać to najpierw pomyś. 08:33, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XxXx

5 0


Im to się już całkiem p........O w głowach. Kiedy ludzie się obudzą .Ja to mam ich serdecznie dość 10:02, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

P!eRDZ!oHP!eRDZ!oH

12 1

Śluby zamieniły się w jedno wielkie show - z pokazem mody, gołymi plecami, wycięciami do pępka, prezentacje, filmy itp. - cały biznes...100 tyś wydatku
- zero sacrum a za 2 lata rozwód...

Lepiej zainwestujcie w dobre lokum i dbajcie o siebie ;) 10:05, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AvantAvant

2 12

Oferujemy pożyczki od jednego
minimalny zakres 2000 USD do maksymalnie 50 milionów USD przy przystępnej stopie procentowej wynoszącej 3% i czasie trwania pożyczek od 1 do 25 lat w celu spłaty pożyczki. Celem Avant Group jest zapewnienie Państwu doskonałych profesjonalnych usług finansowych.
Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się z nami.
Jeśli potrzebujesz pożyczki osobistej lub biznesowej z oprocentowaniem 3%, skontaktuj się z nami
(avants.loan@gmail.com (av_ant@outlook.com)
Whatsapp: +14092062954
Dzięki 10:30, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oszukany Oszukany

3 10

TO NIE BISKUP!!! TO HIPOKRYTA! A czy zalegizowal swój związek z Pania I z którą przyszedł do Płocka??? Chowa ja w Domu Księży Emerytów albo po plebaniach!!! SAM ZACZNIJ POSCIC HIPOKRYTO!!! 13:22, 11.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AniołAnioł

1 6

Won poganinie! Myślisz, że sam sobie będziesz wybierał to co ci pasuje w zasadach wiary katolickiej? Pseudokatoliku na pokaz. 14:22, 11.03.2020


J53J53

9 4

Wszystkie koscioly i religie powinny byc prawem.zakazane jako czyniace spustoszenie w glowach spoleczenstwa.
Kto chce wierzyc w Stworce ...posrednictwo kleru jest mu zbedne. 16:40, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nono

4 3

a mnie to wiszą te wasze ustalenia ,bo jak chcę się pomodlić to nie muszę być na mszy i słuchać tego i owego nie związanego z liturgią a piszę ministrant z długoletnim stażem.Pozdrawiam. 16:50, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

regionalistaregionalista

11 7

" Oszukany 13:22, 11.03.2020 TO NIE BISKUP!!! TO HIPOKRYTA! " Zwracam się do Redakcji PP aby skasowała wpis tego 'Czytelnika"... To jest haniebne. NN napisał WPIS KARALNY PRAWNIE

.OPRÓCZ TEGO Są , BYłY ZAWSZE KANONY ETYCZNE, KTÓRYCH NIE NALEŻY PRZEKRACZAĆ niezaleznie od wlasnych poglądow.

Cale dziesięciolecia pomagalem naszym płockim księżom - kościołom.

Życie za NICH BYM ODDAŁ.

TERAZ KIEDY CHOROBA JEST ZA SILNA, CZUJĘ ŻAL , ŻE LUDZIE LUDZIOM TYLKO DOKUCZAJĄ , PONIEWIERAJĄ.

TOCZY SIĘ WOJNA HYBRYDOWA Z POLAKAMI.

NIESZCZĘŚCIE LUDZKOŚCI TUŻ NA NASZYM PROGU...

CZYTAMY O POMORZE XXI ZARAZIE....................W ITALII...TRUPY ZMARŁYCH NA ZARAZĘ, LEŻĄ W MIESZKANIU Z ŻYWYMI.

PAŃSTWO WŁOSKIE NIE ZABIERA ZWŁOK..............ZA CHWILĘ TO BĘDZIE I U NAS.

CZY NIE ŻAL MIŁOŚCI DO RODZAJU LUDZKIEGO I TAK Z BUTA

PRZEŚLADOWAĆ KSIĘŻY, BISKUPA PŁOCKIEGO - TYCH KTÓRZY CAŁE WIEKI BYLI I SĄ Z NAMI .NA DOBRE I NA ZŁE.

REDAKCJO PP SKASUJ ZŁE SZKALUJĄCE WPISY -- ZŁYCH LUDZI.

WIARA

Jakże szybko płynie
W Wiecznym wirowaniu
Nasze ŻYCIE.
Ponad stosy ludzkich Myśli,
Ponad Miłościwie
wyciągnięte ręce,
Unoszę Wieczne
i gorące Śłowa;
Kocham Ciebie Panie.
Ponad ludzkie Miłosierdzie.
Ponad cierpieniem
wygaszone Serce.

..........................................


ZAPOMNIENIE

Miłością ludzi
przyjdzie Nieznane.
Płynie powoli
w zasięgu Światła.
A nieuchronność
Przeznaczenia
Odsuwa w Zapomnienie
Bliskich,
Dziękujących Bogu,
Za nasze Istnienie.

Z.D. ARCHIWALNE.
17:01, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KatolikKatolik

4 6

Stary wyluzuj bo ci zylka peknie 19:56, 11.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA