Zamknij
REKLAMA

Na starówce powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych

14:29, 09.12.2019 | K.B
Skomentuj Zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Przy miejscu do parkowania dla osób niepełnosprawnych u zbiegu Starego Rynku i ul. Zduńskiej powstanie pierwsza miejska stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

W dodatku powstanie jeszcze w tym roku - przyłącze do 24 grudnia, z kolei sama stacja stanie do 30 grudnia. Przetarg ogłosiła spółka Inwestycje Miejskie, ta sama, która odpowiada za realizację kamienicy przy ul. Kościuszki (z mediateką i mieszkaniami z programu "Mieszkania na start") i budynku przy ul. Kazimierza Wielkiego 52 (w środku będzie trzyoddziałowy żłobek dla 93 dzieci). Jak wyjaśniał nam wiceprezes spółki Inwestycje Miejskie, Michał Sosnowski, stację stawia jednak Energa na podstawie umowy z Miastem, z kolei spółka jest odpowiedzialna za doprowadzenie zasilania do miejsca, gdzie powstanie stacja.

- Nowa ustawa o elektromobilności otworzyła furtkę do powstawania takich stacji bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. W ustawie określono także liczby aut elektrycznych i stacji na miasto, jako wskazań, do których spełnienia należy dążyć.

Samorządy i gminy powyżej 50 tys. mieszkańców - zgodnie z ustawą z 2018 r. - miały zapewnić od 1 stycznia 2020 r. 10-proc. udział pojazdów elektrycznych we flocie użytkowanych pojazdów przez pracowników urzędów, od 1 stycznia 2025 r. udział miał być większy, już na poziomie 30 proc. (w ustawie zaplanowano do 2025 r osiągnięcie poziomu 1 mln aut elektrycznych w Polsce, dodatkowo administracja ma udostępnić infrastrukturę do ładowania mieszkańcom). Już wiadomo, że nie udało się spełnić tych wskaźników i termin dotyczący urzędów przedłużono o 2 lata. Według danych z końca października 2019 r. w Polsce zarejestrowano łącznie 7 tys. 884 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, funkcjonowało 958 stacji ładowania (1 748 punktów).

Sosnowski zaznacza, że stacje nie tylko ułatwią funkcjonowanie obecnym właścicielom pojazdów elektrycznych. - Na razie mamy pewne zamknięte koło. Ktoś np. nie kupuje takiego pojazdu, ponieważ obawia się, że nie będzie miał gdzie go naładować.

Stworzono także możliwość pozyskania dopłaty do zakupu pojazdu elektrycznego w wysokości 30 proc. ceny katalogowej (do 37,5 tys. zł), jeśli cena wynosi maksymalnie do 125 tys. zł.

Dodajmy, że jest także pomysł powiększenia Płockiego Roweru Miejskiego o rowery elektryczne (jednak nie na wiosnę 2020 r., tylko przy kolejnej umowie).

[ZT]20261[/ZT]

Stacja na starówce w Płocku będzie dwustanowiskowa. Spółka Inwestycje Miejskie uzyskała już zgodę konserwatora zabytków na doprowadzenie kabli, kolejne ustalenia z konserwatorem są po stronie Energi. Grupa Energa jakiś czas temu zapowiedziała, że zamierza sukcesywnie instalować kolejne stacje ładowania ulokowane przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz w większości dużych miast leżących na terenie działania Grupy Energa.

W wyniku postępowania przetargowego (w trybie zapytania ofertowego) wybrano wykonawcę - został nim Zakład Instalacji Sanitarnych i Elektrycznych "ZiS -1" Spółka jawna Tadeusz Kłudczyński, Roman Chrobociński z siedzibą w Płocku przy ul. Granicznej. Za wykonanie zamówienia zainkasują 27,8 tys. zł. Początkowo na stacji ma być umożliwione ładowanie pojazdów bez ponoszenia opłat z tego tytułu.

- W niedalekiej przyszłości planujemy kolejne stacje na parkingach zarządzanych przez spółkę - dopowiada Sosnowski. Na każdym z parkingów przymierzają się umieścić po dwie takie stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych są już w Płocku, jedna znajduje się przy Leroy Merlin, swoją ustawił PKN Orlen przy ul. Chemików, trzecia jest na Podolszycach w pobliżu Auchan.

[ZT]24104[/ZT]

[ZT]21869[/ZT]

(K.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

a konserwatora konserwator

3 0

wyrazi zgodę na niebieskie pudło???
Może będzie stylizowane ??? 11:27, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Sekretarz PiSSekretarz PiS

3 0

My, jako partia jesteśmy wielkimi zwolennikami elektromobilności. Nie to co totalna opozycja, która nadal chciałaby, żeby Polacy jeździli tylko starymi dizlami z Niemiec. Dlatego dajemy każdemu biednemu Polakowi dopłatę do 37,5 tys. zł na elektryczne auto. Nikt przed nami tego nie wymyślił, bo wystarczy nie kraść, a totalni potrafią tylko strzelać do górników. 13:54, 10.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mak mak

1 0

trzeba będzie jechać na dwa samochody aby móc zostawić jeden do naładowania - na ten czas jedynie hybrydy -- nawet jeśli na każdym osiedlu znajdzie się takich kilka stacji to jest to trudne z logistycznego punktu widzenia - no chyba że z gniazdka domowego 09:46, 17.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rozwiązywacz problemrozwiązywacz problem

0 0

postawi się ze trzy parkomaty i nie będzie chętnych 05:20, 18.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WidzWidz

0 0

Widzę potrzebę przy magistralach rowerowych wybudowania stacji pompowania kół i smarowania łańcuchów!? 21:04, 18.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaa_klaudiuszjaa_klaudiusz

2 0

kolejny *%#)!& pomysł ludków którzy chcą przy sobie robić szum. Samochody elektryczne nigdy nie wejdą do masowego użytkowania. Są tylko "elementem poszukiwawczym i reklamowym". Samochody na wodór to kierunek w którym podąża świat.

https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/wodor-paliwo-przyszlosci-jak-moze-zmienic-motoryzacje/lg8c0b9

miejscowi *%#)!& bawią się za nasze pieniądze 06:37, 23.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA