Reklama

Zapraszają na premierę książki i nową wystawę w Płockiej Galerii Sztuki

Opublikowano:
Autor:

Zapraszają na premierę książki i nową wystawę w Płockiej Galerii Sztuki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura W najbliższy czwartek zajrzyjcie do Płockiej Galerii Sztuki. Czekają na Was historie związane z dawną ul. Szeroką i solarigrafie Among Scratches.

W najbliższy czwartek zajrzyjcie do Płockiej Galerii Sztuki. Czekają na Was historie związane z dawną ul. Szeroką i solarigrafie Among Scratches.

W Płockiej Galerii Sztuki przy ul. Sienkiewicza 36 już w czwartek, 14 marca warto poznać historie związane z Płockiem skupione w książce Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej „Okno na Kwiatka. Ulica Józefa Kwiatka w Płocku od początku XIX wieku do 1939 roku”. Dopełnieniem wydarzenia będzie otwarcie nowej wystawy w PGS z pracami Anety W., podpisującej się także pseudonimem Among Scratches. Początek o godz. 18.00.

W publikacji wydanej przez Fundację Nobiscum na blisko 300 stronach znajdziemy informacje o historii ulicy Kwiatka, dawnej Szerokiej, będącej niegdyś główną ulicą płockiej dzielnicy żydowskiej – poszczególnych nieruchomościach, ich właścicielach i mieszkańcach.

– Praca jest wynikiem wielogodzinnych kwerend w zasobie Archiwum Państwowego w Płocku oraz Archiwum Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Płocku. Jest to pierwsza część większej całości poświęconej historii dzielnicy żydowskiej w Płocku, przygotowywanej przez autorkę – opisuje prezes fundacji Nobiscum, Piotr Dąbrowski.

Gabriela Nowak-Dąbrowska jest wiceprezeską Fundacji Nobiscum, zajmuje się historią i genealogią, jest badaczką historii płockich Żydów, autorką książki „Żydzi płoccy. Album pamięci”, publikacji „Żydowski Płock - architektoniczne wizje i realizacje”, artykułów popularno-naukowych i naukowych na łamach „Naszych Korzeni”, „Zeszytów Archiwalnych” oraz „Rocznika Muzeum Mazowieckiego”, a także licznych wystaw m.in. „Żydowski Płock – architektoniczne wizje i realizacje”, „Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua w Płocku (1949-1969)”, „W obliczu ulotnej rzeczywistości... Zakłady fotograficzne płockich Żydów w świetle zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, „Kolegialna 4. Przeszłość - teraźniejszość - przyszłość” oraz projektu wystawienniczego „Żydowski hrabia. Rzecz o Stanisławie Posnerze”.

Wystawa solarigrafii Among Scratches zaprezentuje selekcję fotografii artystki wykonanych w tej ciekawej technice, opartej na użyciu własnoręcznie tworzonych aparatów otworkowych. Otrzymane w wyniku długotrwałego naświetlania zdjęcia noszą wyraźne ślady wędrówki słońca na nieboskłonie. Część fotografii prezentowanych na wystawie wykonano na terenie dawnej płockiej dzielnicy żydowskiej. Wystawę będzie można oglądać w Płockiej Galerii Sztuki do 6 kwietnia 2019 r.

Among Scratches, czyli Aneta W., pochodzi z Gdańska, obecnie mieszka, pracuje i tworzy w Płocku. Wielu płocczan może ją kojarzyć z tzw. znikających wystaw. Zajmuje się fotografią. Jej prace pokazywano na wystawach zbiorowych m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Ziemi Otwockiej, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Galerii „Pod Hugonem” we Wrocławiu, jak i indywidualnych, w tym w w Galerii Kazamaty Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej i Centrum Artystycznym Sztukarnia w Warszawie oraz Galerii P w płockim Ratuszu. Wydaje niezależną gazetę - zina.

Fot. Materiały prasowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE