Reklama

Ugościmy tysiąc osób z całego świata[FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Ugościmy tysiąc osób z całego świata[FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Już są! Pierwsi pielgrzymi z całego świata docierają do naszego kraju. Na dworcach i lotniskach wolontariusze Światowych Dni Młodzieży witają ich transparentami, śpiewają. - Reakcje są fantastyczne – mówi Aleksandra Grzybowska. - Jest przy tym mnóstwo radości.

Już są! Pierwsi pielgrzymi z całego świata docierają do naszego kraju. Na dworcach i lotniskach wolontariusze Światowych Dni Młodzieży witają ich transparentami, śpiewają. - Reakcje są fantastyczne – mówi Aleksandra Grzybowska. - Jest przy tym mnóstwo radości.

- Francja, Brazylia, Ukraina, Hiszpania, Singapur, Irlandia, Włochy, Armenia – wymienia jednym tchem wolontariuszka przy Światowych Dniach Młodzieży, Aleksandra Grzybowska. To właśnie z tych państw pielgrzymi przyjadą do Płocka. Łącznie około 400 osób w samym mieście, a na terenie diecezji będzie około tysiąca przyjezdnych, którymi trzeba się odpowiednio zaopiekować. Na początku zakładano, że pielgrzymów zjawi się więcej. Część jednak, jak twierdzi nasza rozmówczyni, rezygnowała w trakcie trwania zapisów. Wolontariuszka odpowiada za przepływ informacji. O ŚDM poczytamy na Facebooku oraz na stronie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia”.

Do wydarzenia tak naprawdę został jeszcze tydzień. Przez ten czas poszczególne miasta dla przybyłych gości organizują swoje własne wydarzenia i atrakcje. Przygotowania trwały trzy lata. Najpierw powstało biuro na terenie diecezji. - Kolejny etap polegał na utworzeniu mniejszych komórek przy poszczególnych parafiach – mówi wolontariuszka. Trwały warsztaty i szkolenia, uzgadniano sprawy logistyczne. W czerwcu odbył się ostatni zjazd osób z diecezji, które zadeklarowały pomoc. Zjawiło się na nim około 300 osób, jednak diecezjalny sztab liczy więcej chętnych rąk do pomocy.

Najwięcej pielgrzymów przyjęła parafia w Imielnicy

Pielgrzymi docierają grupami, stopniowo. Przygotowano dla nich pakiety, na które składają się koszulki z logiem ŚDM, plecaki, mapy, książki, bidony, mapy miasta, w którym się znajdują, no i oczywiście identyfikatory. Jednocześnie nadzorowano sprawy noclegowe w parafiach, aby wszystkich umieścić w bardziej przytulnych warunkach, w domach lub w mieszkaniach. - Każdy, kto deklarował możliwość gościny, powinien przyjąć minimum dwie osoby – opowiada Aleksandra Grzybowska. - Wszystko zależało od dostępnego metrażu. Niektórzy płocczanie zgodzili się na cztery osoby, a przy domku jednorodzinnym nawet i na 10 osób. Najwięcej, około 100 pielgrzymów, przyjęła parafia w Imielnicy.

Pierwsi zjawili się w naszej diecezji Ormianie. Zamieszkali w Sierpcu. Z kolei do Płocka jako we wtorek mieli dotrzeć Francuzi, w Gostyninie rozgościli się Włosi, kolejna grupa Ormian przebywa w Przasnyszu (około 50 osób). Niektóre grupy zostały zakwaterowane w Płońsku (tu trafili pielgrzymi z Libanu), pozostałe w Rypinie, Gostyninie lub w Ciechanowie (grupa z Peru). Na podobny krok z zaopiekowaniem się młodymi ludźmi zdecydował się Golub-Dobrzyń. Ciekawostką jest to, że wśród grup przyjezdnych zdarzają się osoby polskojęzyczne. - To rzadkie przypadki, ale w charakterze opiekunów przyjeżdżają z nimi księża lub siostry zakonne posługujący się językiem polskim – dodaje wolontariuszka. - Z większością rozmawiamy w języku angielskim. Wyjątek stanowią Ormianie, z nimi można porozumieć się w języku rosyjskim.

1,5 tysiąca osób pojedzie do Krakowa

Biskup Piotr Libera oficjalnie przywita się z gośćmi w środę na Starym Rynku o godzinie 19.30. Podobnie prezydent Andrzej Nowakowski, który przekaże im klucze do bram miasta. Wszyscy razem wspólnie wykonają hymn ŚDM. W czwartek zaplanowano zwiedzanie z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, będzie także rejs statkiem po Wiśle i przejazd Ciuchcią Tumską. Do dyspozycji oddano płockie muzea czy siłownię w Orlen Arenie. Na modlitwę do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia mają udać się w piątek, resztę dnia wypełni im festyn organizowany przy Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krótkiej. Wieczorem odbędą się rozgrywki sportowe. Pomimo, że część pielgrzymów zakwaterowano w innych miastach, to i tak wszyscy zjadą się do Płocka w sobotę. Od godziny 10.00 rozpoczną się Dni Historii Płocka, które potrwają do niedzieli. W poniedziałek, 25 lipca czas na odjazd dwoma pociągami do Krakowa. W sumie, wraz z płocczanami, wczesnym rankiem wyruszy około 1500 osób. Najprawdopodobniej pierwsza grupa dotrze do miejsca docelowego w południe, druga około 17.30.

Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Centralne wydarzenia odbędą się w Krakowie i Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca. Nasz kraj był już gospodarzem ŚDM w sierpniu 1991 roku w Częstochowie. Wydarzenie, które odbywa się co dwa, trzy lata, zainicjował papież Jan Paweł II w 1985 roku. Poprzednie odbyły się w Rio de Janeiro. Wtedy na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybyło ponad trzy miliony młodych ludzi. 

Cały harmonogram wydarzeń: 

Czytaj też: 

Fot. ddmstudnia.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE