Reklama

Tysiąc osób wyruszyło z Płocka. Wśród nich jest 150 płocczan

Opublikowano:
Autor:

Tysiąc osób wyruszyło z Płocka. Wśród nich jest 150 płocczan - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Około tysiąca osób z całej diecezji płockiej wyruszyło w sobotę rano z Płocka do Częstochowy. Wśród 11 grup pątników najliczniejsi są płocczanie. Na Jasną Górę pielgrzymuje w tym roku 150 mieszkańców Płocka.

Około tysiąca osób z całej diecezji płockiej wyruszyło w sobotę rano z Płocka do Częstochowy. Wśród 11 grup pątników najliczniejsi są płocczanie. Na Jasną Górę pielgrzymuje w tym roku 150 mieszkańców Płocka.

Płocka pielgrzymka wyruszyła spod katedry do klasztoru jasnogórskiego już po raz 35. Pielgrzymi mają do pokonania ok. 260 kilometrów. Do Częstochowy będą pielgrzymować przez dziewięć dni, dziennie przemierzając ok. 30 km i licząc bąble na stopach, które według pielgrzymkowych żartów wskazują na liczbę grzechów do odpokutowania.

Wyruszających na pątniczy szlak tradycyjnie żegnał biskup płocki Piotr Libera. W słowie do pielgrzymów, a także w kazaniu przypominał ostatnie ważne wydarzenia z życia diecezji i Polski, m.in. peregrynację kopii obrazu Czarnej Madonny, do której teraz wyruszyli pielgrzymi.

- Chyba nie było takiej parafii, która by tłumnie nie czekała na Maryję - wspominał biskup płocki. -  Byliśmy świadkami wielkich tłumów, których nie gromadziło żadne inne wydarzenie w ostatnich  latach. Ja sam, wielokrotnie jeżdżąc do parafii przeżywających Nawiedzenie, widziałem tych bardzo licznych czcicieli Matki Bożej. Na twarzach wzruszenie, powaga, rozmodlenie. Kościół Płocki czekał na Maryję, bo ludzie na Mazowszu kochają Maryję. Można powiedzieć, posługując się językiem Papieża Franciszka, że Maryja „zrobiła raban” w diecezji płockiej. 

Tegoroczna pielgrzymka w obchodzonym w Kościele Roku Miłosierdzia, wyruszyła pod hasłem „Miłosierni jak ojciec”. - Świat, naznaczony w ostatnich miesiącach po raz kolejny atakami terrorystycznymi, prześladowaniami chrześcijan, zdaje się być pogrążony w lęku, smutku, niepewności. Trzeba prosić Miłosiernego Boga, aby zmiłował się nad nami wszystkimi - mówił hierarcha.

- Podczas pielgrzymki przypomnimy te proste, a zarazem głębokie wskazówki, które wypływają z uczynków wobec ciała i wobec duszy - zapowiadał  główny przewodnik pielgrzymki, ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii p.w. św. Krzyża.

Ordynariusz diecezji płockiej prosił również pątników o modlitwę w intencji młodego pokolenia, wspominając niedawne Światowe Dni Młodzieży. - Proście Jasnogórską Panią, aby chroniła swym matczynym płaszczem młodzież świata od wszelkiego zła, deprawacji i demoralizacji - prosił biskup.

Poza pielgrzymami pieszymi do Częstochowy wyjechała dziś także pielgrzymka rowerowa z Leszkiem Brzeskim, prezesem klubu Victoria na czele.

- Pątnikom towarzyszą również dwa tysiące pielgrzymów duchowych - poinformowała rzeczniczka płockiej Kurii, Elżbieta Grzybowska. - Otrzymali oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim. 

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę w niedzielę, 14 sierpnia rano. Część z nich już wtedy wróci do domów, część zostanie do 15 sierpnia, by w Częstochowie obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Mszę na zakończenie pielgrzymki odprawi biskup płocki Piotr Libera.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE