Reklama

Powracają z festiwalem. Zapraszają nawet do piwnicy

Opublikowano:
Autor:

Powracają z festiwalem. Zapraszają nawet do piwnicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Awangarda powraca do teatru, kina, szkoły, galerii, zaistnieje nawet na molo. Na trzy dni wkraczamy do innego, mniej schematycznego świata. Zaczynamy kolejną odsłonę Festiwalu Themersonów.

Awangarda powraca do teatru, kina, szkoły, galerii, zaistnieje nawet na molo. Na trzy dni wkraczamy do innego, mniej schematycznego świata. Zaczynamy kolejną odsłonę Festiwalu Themersonów.

Już w najbliższy czwartek wystartuje festiwal poświęcony Stefanowi Themersonowi i jego żonie Franciszce, ich inspirującej twórczości. Co roku słuchamy i oglądamy, w jaki sposób artyści przetwarzają na nowo kolejne elementy zaczerpnięte z tej samej studni, która wciąż nie ma  - na szczęście - widocznego dna. Tradycyjnie impreza połączy różne wydarzenia, od wystaw i happeningów, gier ulicznych po projekcje, konferencję w szkole wyższej, teatr i muzykę. Czerpać można swobodnie, ponieważ na żadne z nich, poza koncertem, nie trzeba kupować biletów (uwaga, na spektakl obowiązują zaproszenia)

Czego konkretnie posmakujemy z kultury i sztuki? Na początek dwie projekcie filmów „Przygoda człowieka poczciwego” i „Dwaj ludzie z szafą” w Kinie za rogiem. Uczniowie jak zwykle ruszą za „Stefanem na wagarach”.

Komu nie straszna jesienna, kapryśna pogoda, może w piątek przyjść na molo na godzinę 9.30 na happening „Łapiąc oddech w drodze do Płocka” z udziałem Martina Blaszka i Jona McKenna. Kolejna akcja, tym razem za sprawą Książnicy Płockiej, rozegra się na ul. Themersonów zaledwie pół godziny później. Płocka Galeria Sztuki pokaże grafiki wyłonione w konkursie adresowanym do studentów i absolwentów uczelni artystycznych (w ratuszu odbędzie się wystawa pokonkursowa VII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży), z kolei na godzinę 13.00 zaprasza na spotkanie z Andrzejem Klimowskim, który urodził się w Londynie w 1949 roku jako potomek polskich emigrantów. Klimowski jest malarzem i grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych, projektuje plakaty i okładki książek. Jego prace zobaczymy w zbiorach Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowym w Warszawie i Poznaniu, a nawet w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Wernisaż w PGS zaplanowano na godzinę 18.00.

W zeszłym roku w teatrze wstawiono świetną „Wyspa Hobsona”, teraz przenosimy się na znacznie mniejszą scenę OFF OFF przy ul. 3 Maja 18. Mariusz Pogonowski zmobilizował grupę do wystawienia w piwnicznej scenerii spektaklu „Tom Harris” (wstęp za zaproszenia dostępne w bileterii POKIS). - Zapraszam na tekst próbujący nazwać istotę ludzkiej kondycji, na historię o miłości, winie i o nas samych – zachęca reżyser do wizyty. W przedstawieniu za oprawę muzyczną odpowiadają Krzysztof Misiak, i Radosław Grzymała, zaśpiewa Marta Głowacka. Wizualizacje przygotowała Magdalena Dymowska.

A już w najbliższą sobotę przenosimy się do południa do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, w której odbędzie się konferencja „Common Room: na uchodźstwie” (od godziny 9.00). Temat twórczości poza krajem ojczystym, bez względu na to, czy chodzi o literaturę, sztukę plastyczną, czy dorobek intelektualistów, stanie się tematem przewodnim. Wyjazd był motywowany w różny sposób. Czasem „chodziło o strach o własne życie”, a innym razem było to „wygnanie z wyboru”.

Ostatni festiwalowy akcent będzie muzyczny. Cóż takiego wyszło po połączeniu dwóch składów, Lao Che i Pink Freud? Oczywiście Jazzombie, które popełniło już jedną płytę ot. „Erotyki”. Muzycy sięgnęli do nieco frywolnej spuścizny przedwojennych polskich poetów: Bolesława Leśmiana, Emila Zegadłowicza, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. - Nie ma granic, horyzont jest daleko, płyniemy z nadzieją, aby dopłynąć cało i zdrowo oraz dowieźć bagaż dobrych doświadczeń z podróży - mówił o projekcie w jednym z wywiadów Hubert „Spięty” Dobaczewski. Koncert zagrają 22 października w Domu Technika o godzinie 19.00. Bilety w cenie 40 zł (50 zł w dniu koncertu) do kupienia w bileterii POKiS-u.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE