Reklama

Polak, którego prace znalazły się na okładkach "Time" czy "New York Times"

Opublikowano:
Autor:

Polak, którego prace znalazły się na okładkach "Time" czy "New York Times" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review" w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. Obrazy, które stworzył, znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej,w tym w Bibliotece Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii. Za kilka dni jego prace obejrzą płocczanie.

Jego projekt został wybrany na plakat Nowy Jork stolicą świata. W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma „Creative Review" w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. Obrazy, które stworzył, znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej,w  tym w Bibliotece Kongresu, Carnegie Foundation, Republic New York Corporation, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Niemczech, Szwajcarii. Za kilka dni jego prace obejrzą płocczanie.

W najbliższy piątek w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy artysty Rafała Olbińskiego, który wiele lat spędził w Nowym Jorku i zarazem uchodzi za jednego z najbardziej rozpoznawalnych malarzy współczesnych, ilustratora i grafika.

Ekspozycję „Rafał Olbiński. Malarstwo i grafika” tworzy ponad sto prac pochodzących z prywatnych kolekcji, z których najstarsze pochodzą z lat 70. XX wieku, a najpóźniejsze - z 2017 roku. Wśród nich znajdują się litografie oraz rysunki, w których – podobnie jak w obrazach – istotne są kobiety i towarzyszący im mężczyźni, często zabiegający o ich względy. Można w nich dostrzec Afrodytę, Sophię, Dafne czy Syrenę. Artysta tworzy wyidealizowany, realistyczny świat, w optymistycznych barwach, ale nasycony poetycką niejednoznacznością. Poprzez swoje obrazy podejmował także wątki polityczne i społeczne. Cechuje go doskonały warsztat i wyrazisty styl, oparty na potrzebie przekraczania konwencji.

Olbiński urodził się w 1943 r. w Kielcach, ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”. W 1981 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Przez ponad 30 lat mieszkał w Nowym Jorku. Od 1985 r. wykładał w School of Visual Arts w Nowym Jorku. W 2002 r. udanie zadebiutował jako scenograf przedstawienia "Don Giovanni" w Filadelfii. Tworzył obrazy i ilustracje, a także plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera). Prace Olbińskiego znalazły się również na okładkach kilkudziesięciu czasopism, w tym „Time”, „New York Times”, „New Yorker”, „Newsweek” czy „Der Spiegel”. Artysta miał dziesiątki wystaw na całym świecie, uzyskał ponad 150 nagród. W 1994 r. zdobył uznanie w Paryżu za wykonanie Najbardziej Znaczącego, Niezapomnianego Plakatu Świata.

Wernisaż wystawy w PGS odbędzie się 8 marca, początek o godz. 18.00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE