Reklama

Płockie liceum zyskało dziś nową nazwę [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Płockie liceum zyskało dziś nową nazwę [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Płocki Plastyk po blisko ćwierćwieczu istnienia zyskał swojego patrona. Szkole, w której kształcą się uzdolnieni plastycznie młodzi płocczanie, nadano imię Władysława Drapiewskiego, autora polichromii w płockiej katedrze i Małchowiance.

Płocki Plastyk po blisko ćwierćwieczu istnienia zyskał swojego patrona. Szkole, w której kształcą się uzdolnieni plastycznie młodzi płocczanie, nadano imię Władysława Drapiewskiego, autora polichromii w płockiej katedrze i Małchowiance. 

Choć płocki Plastyk, jak w skrócie nazywa się I prywatne Liceum Plastyczne w Płocku, istnieje już od 24 lat, dopiero dziś zyskał swojego patrona. Podczas czwartkowej uroczystości szkole nadano imię Władysława Drapiewskiego, znanego malarza, autora barwnych polichromii na ścianach płockiej katedry, a także odkrytych podczas niedawnego remontu Małachowianki malowideł w auli byłej kolegiaty św. Michała. Data nie była przypadkowa - w tym roku mija 140 lat od urodzin artysty. 

[ZT]2808[/ZT]

Po mszy św. w katedrze, podczas uroczystości nadania nazwy w szkole przy Sienkiewicza, w której uczestniczyła również rodzina Władysława Drapiewskiego, otwarto także wystawę poświęconą malarzowi z dokumentami z archiwum rodzinnego, reprodukcjami katedralnych polichromii czy linorytami inspirowanymi sztuką Drapiewskiego autorstwa uczniów Plastyka.

Życie artysty przypomnieli uczniowie szkoły w programie artystycznym, założyciele Plastyka przybliżyli dzieje swej szkoły, a  proboszcz katedry, ks. kan. Stefan Cegłowski, opowiedział historię polichromii w najstarszej płockiej świątyni, przypominając, że cenne malowidła czekają na renowację. 

[ZT]13539[/ZT]

Liceum plastyczne zostało założone przez Małgorzatę i Marka Mroczkowskich w 1993 roku. Uczy się  w niej utalentowana artystycznie młodzież z Płocka i okolic, a poza przedmiotami ogólnokształcącymi, mają zajęcia m.in. z rysunku, malarstwa, rzeźby, fotografiki 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE