Reklama

Koncerty Varius Manx i Raz, Dwa, Trzy. Zaprasza Płocka Orkiestra Symfoniczna

Opublikowano:
Autor:

Koncerty Varius Manx i Raz, Dwa, Trzy. Zaprasza Płocka Orkiestra Symfoniczna - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Zaśpiewa Robert Janowski, na scenie pojawi się grupa Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz, a także zespół Raz Dwa Trzy. Jedno jest pewne, przebojów nie zabraknie. W dodatku podczas większości koncertów zaproszonym wykonawcom będą towarzyszyli muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Zainteresowani?

Zaśpiewa Robert Janowski, na scenie pojawi się grupa Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz, a także zespół Raz Dwa Trzy. Jedno jest pewne, przebojów nie zabraknie. W dodatku podczas większości koncertów zaproszonym wykonawcom będą towarzyszyli muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Zainteresowani?

– Od klasyki do rozrywki! Wyjątkowe koncerty, wspaniali soliści i dyrygenci – tak zapowiada się początek 43. sezonu artystycznego Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W repertuarze muzyka symfoniczna, kameralna i chóralna – zachęcają płoccy muzycy, aby skorzystać z muzycznej uczty, którą mają w planach.

Płocka Orkiestra Symfoniczna rozpoczęła sprzedaż karnetów na wrzesień–grudzień 2019. Karnety gwarantują stałe miejsce na sali przez 7 kolejnych koncertów. Cena wynosi 260 zł w głównej części sali a 240 zł pod balkonem oraz na balkonie. Abonamenty można już nabyć w kasie biletowej POS. Ilość karnetów ograniczona.

Na wszystkie koncerty karnetowe Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprasza na godzinę 19.00 do sali koncertowej Płockiej Szkoły Muzycznej przy ul. Kolegialnej 23.

Na początek "Straszny dwór"

Na inaugurację 43. Sezonu, 20 września 2019 r. Orkiestra przygotowała prawdziwy rarytas – wersję kostiumową opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Koncert w reżyserii Ryszarda Cieśli uświetnią soliści związani z Mazowieckim Teatrem Muzycznym, chór, narrator oraz płoccy symfonicy pod batutą maestro Janusza Przybylskiego. Koncertem tym upamiętniona zostanie 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora nazywanego ojcem polskiej opery.

Przeboje w wykonaniu Roberta Janowskiego

Kolejny koncert, 27 września, to niezwykła podróż w lata 20. i 30. XX wieku. Na scenie wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpi Robert Janowski z zespołem. Zabrzmią takie przeboje, jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Kiedy znów zakwitną białe bzy”. Aranżacje na orkiestrę symfoniczną przygotował Tomasz Filipczak, który w Płocku wystąpi także w roli dyrygenta.

Sięgają po utwory Beethovena

Gwiazdą kolejnego koncertu, 11 października, będzie rosyjski pianista Ilya Maximov - zwycięzca jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie - Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. G.B. Viottiego w Vercelli we Włoszech. Wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Michała Dworzyńskiego wykona I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena. Ponadto w programie: Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” op. 43 oraz V Symfonia c-moll op. 67 Beethovena.

Varius Manx i muzyczne wspomnienia

24 października jubileuszowy koncert wykona zespół Varius Manx wraz z Kasią Stankiewicz. Różnorodność publiczności świadczy o tym, że utwory Varius Manx łączą młode i starsze pokolenie. W tym roku zespół obchodzi swoje 30-lecie pracy artystycznej. Jubileuszowy koncert to repertuar z 30 lat działalności zespołu. „Zamigotał świat”, „Ruchome piaski”, „Piosenka księżycowa”,  „Pocałuj noc” czy „Zanim zrozumiesz” potrafią zanucić miliony Polaków. Będzie to jednak koncert kameralny bez udziału Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Kompozycje Wojciecha Kilara

I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki i kompozycje Wojciecha Kilara zabrzmią podczas koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wykonają je: Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i Płocka Orkiestra Symfoniczna. Partie solowe zaśpiewają: Magdalena Urbanek – sopran, Dominika Zembrzycka – alt, Albert Rugieł – tenor, Michał Kędzierski – bas. Koncert poprowadzi dyrygent Adam Banaszak.
I Litania Ostrobramska Stanisława Moniuszki to jedna z czterech powstałych w latach 1843–1855 w Wilnie. Została napisana na głosy solowe i chór mieszany z towarzyszeniem orkiestry. Zawiera tekst w języku łacińskim. Wszystkie litanie zostały poświęcone Najświętszej Marii Pannie Ostrobramskiej i były wykonywane w Ostrej Bramie w Wilnie.
Kantata na sopran, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną – Angelus – autorstwa Wojciecha Kilara z 1984 roku, tytułem nawiązuje do Pozdrowienia Anielskiego, jednej z modlitw katolickich. Dzieło dedykowane żonie – Barbarze Pomianowskiej. Utwór Exodus na chór mieszany i orkiestrę Wojciech Kilar skomponował w 1981 roku. Nawiązuje do biblijnej Księgi Wyjścia. Kolejny – Victoria został napisany dla uczczenia wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce. Wykonano go po raz pierwszy 20 czerwca 1983 roku w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Angelus (1984 rok) kompozytor dedykował jasnogórskiemu klasztorowi z okazji otwarcia po konserwacji ołtarza.

Raz, Dwa, Trzy

22 listopada zespół Raz Dwa Trzy wykona program „Ważne piosenki” z towarzyszeniem płockich symfoników pod batutą Huberta Kowalskiego. Ten koncert to muzyczna podróż po muzycznym świecie zespołu. Raz Dwa Trzy to grupa muzyków, która od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki, a przy tym osiągnąć popularność, cieszyć się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków.

Kolędy

Ku radości serc słuchaczy – na dwa tygodnie przed Wigilią, obok Orkiestry, wystąpi aż 7 chórów z płockich szkół podstawowych: Chór Szkoły Podstawowej nr 1 w Płocku, Chór „Kornel” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Płocku, Chór Szkoły Podstawowej nr 5 w Płocku, Chór „Kamerton” ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Płocku, Chór „Dziabongi” ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku, Chór „Viva la musica” ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku, Chór „Muzyczne iskierki” ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Płocku. Za pulpitem dyrygenckim stanie doświadczony mistrz batuty Bernard Chmielarz, także aranżer i kompozytor, zaś szerszej publiczności znany z widowisk muzycznych Filharmonii Dowcipu.

Szczegółowy repertuar dostępny na stronie www.orkiestraplock.pl oraz w kasie biletowej Orkiestry.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE