Reklama

Koncert, spektakle, filmy, happening, gra uliczna... Zapraszają na festiwal

Opublikowano:
Autor:

Koncert, spektakle, filmy, happening, gra uliczna... Zapraszają na festiwal - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Trzy dni pełne spektakli, projekcji filmowych, konferencji, warsztatów, wystaw z muzycznym akcentem w postaci koncertu grupy, która wygrywała na wielu festiwalach muzycznych. Dźwięki, które serwuje słuchaczom Clock Machine, stanowią połączenie rocka i funkowych inspiracji. Grali na Przystanku Woodstock czy Orange Warsaw Festival.

Trzy dni pełne spektakli, projekcji filmowych, konferencji, warsztatów, wystaw z muzycznym akcentem w postaci koncertu grupy, która wygrywała na wielu festiwalach muzycznych. Dźwięki, które serwuje słuchaczom Clock Machine, stanowią połączenie rocka i funkowych inspiracji. Grali na Przystanku Woodstock czy Orange Warsaw Festival.

W tym roku odbędzie się już po raz dziewiąty festiwal zaprzyjaźniający płocczan z twórczością Stefana Themersona i jego żony Franciszki. Warto zapoznać się z tym, co proponował on – urodzony w Płocku artysta, filmowiec, poeta, filozof i kompozytor, a także ona – malarka, ilustratorka, scenografka. Małżeństwo, którego twórczość co roku propaguje Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. – Stefan i Franciszka, chociaż uprawiali różne dziedziny sztuki, pozostają nierozłączną parą artystów. Widać to wyraźnie w filmach, jakie o Themersonach nakręcili Tomasz Pobóg-Malinowski i Wiktoria Szymańska. Pokażemy je podczas festiwalu w Kinie za Rogiem obok awangardowych filmów Stefana. Zaprezentujemy też film "Themerson i język" Erika van Zuylena, w którym holenderski reżyser bada stosunek Themersona do języka, próbuje zrozumieć jego koncepcję poezji semantycznej. Do tej koncepcji nawiąże poeta Maciej Woźniak na zajęciach dla uczniów płockich liceów. Z kolei warsztaty z animacji poklatkowej poprowadzi Monika Kuczyniecka.

Motywem, który wybije się w tej edycji festiwalu, będzie droga. Organizatorzy obiecują, że w niezwykłe podróże chętnych zabiorą bohaterowie książek dla dzieci Stefana i Franciszki Themerson: Marcelianek Majster-Klepka i Pędrek Wyrzutek. Chodzi o spektakl stworzony przez Stowarzyszenie Teatr Per Se, a także przedstawienie zrealizowane przez artystów z zaproszonej do Płocka grupy Scena Lubelska 30/32. Z kolei opowieść Stefana Themersona „Przygody Pędrka Wyrzutka” posłuży za inspirację IX Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży i warsztatów graficznych w Pracowni Działań Twórczych POKiS-u Kolor i Forma. – Droga to także temat przewodni konferencji Common room, którą, już po raz szósty, przy okazji festiwalu organizuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Płocku – zapowiadają w POKiS-ie. – Towarzyszyć jej będzie wystawa fotografii „Idąc miastem” profesor Izabeli Łapińskiej z łódzkiej filmówki.

Za grę uliczną dla młodzieży „Stefan na wagarach” odpowiada Książnica Płocka, natomiast wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury zostanie zorganizowany happening przy ul. Themersonów. Na wystawę „ulica Themersonów” zaprasza również Płocka Galeria Sztuki. Ekspozycja będzie wyjątkowa. To podsumowanie pięciu lat istnienia ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod takim tytułem. Przy okazji wystawy galeria zaprasza na warsztaty plastyczne „Czarna sztuka” nawiązujące do twórczości Themersonów.

Szykuje się gratka dla fanów rocka alternatywnego. Zaproszono grupę Clock Machine. - Jesteśmy architektami własnego losu i nie musimy się już martwić o pieniądze, dlatego nowe wcielenie to twórczość, w której wchodzimy w detal, w skalę mikro zainspirowani gwiezdnymi satelitami – mówią o swojej twórczości muzycy w wywiadach. Przyznali, że inspirują się Jackiem White’em, riffami Rage Against The Machine i twórczością Red Hot Chili Peppers. Kapela powstała w 2009 r. Wydała trzy płyty: „EP” (2009), „Greatest Hits” (2013) oraz „LOVE” (2016). W 2017 r. pojawiły się single „Cosmic Beats” i "So slow". Skład zespołu: Igor Wakaszek (wokal), Kuba Wojtas (gitara), Konrad Nikiel (gitara basowa), Piotr Wykurz (perkusja), Marcin Pater (realizacja dźwięku). Koncert zespołu Clock Machine odbędzie się 19 października o godzinie 19 w sali koncertowej POKiS-u (ul. Jakubowskiego 10). Bilety w cenie 20 zł (od dnia 15 października - 30 zł) można jeszcze kupić w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=U-2zTntv1ac[/YT]

Gościem festiwalu będzie Jasia Reichardt, siostrzenica Franciszki, spadkobierczyni ich dorobku i popularyzatorka twórczości. Na uwagę zasługuje również plakat tegorocznej edycji przygotowany przez Pawła Ryżko, absolwenta Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo, jest m.in. autorem kilku murali na ścianach płockich budynków oraz okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty.

Fot. Materiały promocyjne POKiS

 

Program

18 października

Godz. 10 - Stefan na wagarach

- gra uliczna dla młodzieży, Książnica Płocka, (ul. Kościuszki 6), ulice Płocka

19 października

Godz. 10 - happening z udziałem uczniów szkół podstawowych, (ul. Themersonów)

Godz. 12 - otwarcie wystawy pokonkursowej IX Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Dziecięcej, Pracownia Działań Twórczych Kolor i Forma, CH Wisła, ul. Wyszogrodzka 144 (I piętro)

Godz. 12-15 - Powiedzieć świat inaczej - poezja semantyczna Stefana Themersona

- warsztaty twórcze dla młodzieży, prowadzenie: Maciej Woźniak, POKiS, ul. Jakubowskiego 10

Godz. 16 - Idąc miastem

– wystawa fotografii Izabeli Łapińskiej, POKiS, ul. Jakubowskiego 10

Godz. 18 - jubileuszowa wystawa Ulica Themersonów, Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36

Godz. 19 - koncert zespołu Clock Machine, POKiS, ul. Jakubowskiego 10, bilety po 20 zł (do 15 października) i 30 zł (od 15 października), dostępne w Bileterii POKiS

20 października

Godz. 12-18 - warsztaty graficzne dla dzieci i młodzieży inspirowane twórczością Stefana i Franciszki Themerson, Pracownia Działań Twórczych Kolor i Forma, CH Wisła, ul. Wyszogrodzka 144 (I piętro)

Godz. 13 - projekcje filmów Stefana i Franciszki Themerson oraz filmu Stefan i Franciszka w reż. Tomasza Pobóg-Malinowskiego, prowadzenie: Małgorzata Sady, Kino za Rogiem, POKiS ul. Jakubowskiego 10, wstęp wolny

Godz. 16 - Marcelianek Majster-Klepka, spektakl dla dzieci według opowieści Stefana Themersona, POKiS, ul. Jakubowskiego 10, wstęp wolny

Godz. 17 - projekcje filmów Stefana Themersona oraz filmu Themerson&Themerson w reż. Wiktorii Szymańskiej, prowadzenie: Małgorzata Sady, Kino za Rogiem, POKiS, ul. Jakubowskiego 10, wstęp wolny

19-20 października

Od godz. 9 - konferencja Common Room: W drodze, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, (pl. Dąbrowskiego 2)

Imprezy towarzyszące:

12-14 października

Festiwal Themersonów | TRICK - warsztaty z animacji poklatkowej dla młodzieży w wieku 12-16 lat,

prowadzenie: Monika Kuczyniecka, POKiS, ul. Jakubowskiego 10, obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona, opłata za uczestnictwo - 50 zł.

21 października

Godz.16 - Pędrek Wyrzutek, spektakl teatru Scena Lubelska, POKiS, ul. Jakubowskiego 10, wstępwolny

Godz. 17 - projekcja filmu Themersonowie i język w reż. Erika van Zuylena, Kino za Rogiem, POKiS, ul. Jakubowskiego 10

23 października

Godz. 10.00 - warsztaty plastyczne Czarna sztuka, obowiązują wcześniejsze zapisy, Płocka Galeria Sztuki, ul. Sienkiewicza 36

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE