Reklama

Ekipa ogólnopolskiej stacji telewizyjnej w Małachowiance

Opublikowano:
Autor:

Ekipa ogólnopolskiej stacji telewizyjnej w Małachowiance - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zdolni płocczanie doszli do wniosku, że w jednej z bardziej znanych piramid znajduje się dotąd nieznana komora. O swoich badaniach młodzi fizycy opowiadali ekipie programu "Dzień Dobry TVN".

Zdolni płocczanie doszli do wniosku, że w jednej z bardziej znanych piramid znajduje się dotąd nieznana komora. O swoich badaniach młodzi fizycy opowiadali ekipie programu "Dzień Dobry TVN".

Jak informuje płocka Małachowianka, uczniowie mieli okazję opowiedzieć o projekcie „Pyramid Hunters” i planach na przyszłość ekipie telewizyjnej programu "Dzień Dobry TVN". Kilka miesięcy temu wystartowali w konkursie, pokonując w nim młodzież z 32 państw. Ich projekt wybrano spośród 151 pozostałych. Uczniowie pracowali pod bacznym okiem prof. dr hab. Janusza Kempy z Politechniki Warszawskiej. Teraz liczą na wydanie publikacji naukowej.

Przypomnijmy, że ekipa postanowiła prześwietlić mionami drugą co do wielkości piramidę w Gizie. Piramida Chefrena pochodzi z około 2532 r p. n. e., jest wysoka na 136 metrów i stoi w linii prostej za Sfinksem. Wyniki ich badań naruszają dotychczasowe przekonanie, że nie ma już żadnych sekretnych pomieszczeń. W ten sposób podważyli ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza. To on był pierwszym naukowcem, który w 1968 roku skanował skanował piramidę Chefrena techniką radiograficzną z wykorzystaniem mionów.

[ZT]12505[/ZT]

Aby swoją tezę zweryfikować we wrześniu pojechali do CERN na serię eksperymentów. Europejska Organizacja Badań Jądrowych działa w pobliżu Genewy od 1954 roku i uchodzi za najważniejszy na świecie ośrodek badawczy fizyki cząstek elementarnych. Odkryto w niej bozon Higgsa, nazywany też „boską cząstką” (dzięki niej wiemy, że wszystko, co istnieje, każda cząstka posiada masę). W CERN płocczanie badali, jak miony przechodzą przez wapień, z którego zbudowane są starożytne budowle, aby zweryfikować swój model matematyczny.

Zgodnie z zapowiedziami, zobaczymy ich w programie wyemitowanym w sobotę, 29 października.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE