Reklama

Zostaną odprawione nabożeństwa pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele

Opublikowano:
Autor:

Zostaną odprawione nabożeństwa pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Katolicka Agencja Informacyjna powiadomiła o decyzji biskupa Piotra Libery. Najbliższy piątek 14 września ma być dniem postu i pokuty za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia w Kościele.

Katolicka Agencja Informacyjna powiadomiła o decyzji biskupa Piotra Libery. Najbliższy piątek 14 września ma być dniem postu i pokuty za nadużycia seksualne, nadużycia władzy i sumienia w Kościele.

Zarządzenie biskupa to odpowiedź na ostatni „List Papieża Franciszka do Ludu Bożego” z 20 sierpnia, który ma związek z doniesieniami o przypadkach nadużyć seksualnych w Kościele. Papież Franciszek napisał, że przestępstwa seksualne wobec nieletnich „wywołują głębokie rany cierpienia i niemocy”. Cierpienie ofiar i ich rodzin jest wspólnym bólem Kościoła, to skarga, która dotyka duszy, a która przez długi czas była ignorowana. Jednocześnie papież przyznał "ze wstydem i skruchą", że nie udało się w porę zadziałać i rozpoznać poczynionej szkody, dlatego należy za to, co się wydarzyło, przyjąć globalną odpowiedzialność. Podkreślał, że trzeba wykorzenić „kulturę nadużyć” ze wspólnot, a także pokuta i modlitwa pomogą "uwrażliwić oczy i serce na cierpienia innych oraz na pokonanie żądzy panowania i posiadania, które tak często stają się źródłem zła". – Niech Duch Święty da nam łaskę nawrócenia i namaszczenia wewnętrznego, abyśmy w obliczu tego przestępstwa nadużyć mogli wyrazić naszą skruchę i naszą stanowczość, by odważnie z nimi walczyć – zaznaczył papież. 

Ponadto dziś odbyło się w płockiej bazylice katedralnej nabożeństwo pokutne w intencji ofiar nadużyć w Kościele. Podobne nabożeństwa mają odbyć się we wszystkich dekanatach diecezji 14 września z udziałem wszystkich kapłanów dekanatu. Tego samego dnia wierni z płockiej diecezji będą modlili się za tych księży, którzy zdecydowali się porzucić stan kapłański bądź zakonny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE