Reklama

Znów był odczuwalny smród. WIOŚ: Mogą występować uciążliwości zapachowe

Opublikowano:
Autor:

Znów był odczuwalny smród. WIOŚ: Mogą występować uciążliwości zapachowe - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czytelniczka w piątek wieczorem skarżyła się na smród na dworze. - Oddychać się nie da, głowa boli. Co oni tam robią? - dopytywała. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat.

Czytelniczka w piątek wieczorem skarżyła się na smród na dworze. - Oddychać się nie da, głowa boli. Co oni tam robią? - dopytywała. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wydał komunikat. 

Czytelnicy dopatrzyli się ostatnio nie tylko podwyższonego wskazania dla benzenu w nocy z czwartku na piątek, skarżyli się także na uciążliwości zapachowe raczej niezbyt sprzyjające możliwości otworzenia okna. Skojarzenie było błyskawiczne z remontami instalacji, które ogłosił Orlen.

[ZT]16424[/ZT]

Kierownik płockiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Andrzej Hasa tłumaczył w piątek, że nie doszło do żadnej awarii. Były piki w związku z benzenem, co tłumaczył m. in. kierunkiem wiatru, który powodował, że wszystkie uciążliwości podmuchy kierowały w stronę centrum miasta. WIOŚ wydał w tej sprawie komunikat:

- W związku z rozpoczęciem prac remontowych na niektórych instalacjach w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków meteorologicznych (m.in. wiatr z kierunków północnych) mogą występować w Płocku uciążliwości zapachowe oraz podwyższone wartości stężeń m.in. benzenu i dwutlenku siarki.

W delegaturze zapewniają, że pracownicy WIOŚ na bieżąco monitorują sytuację i w razie wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza zostaną wydane stosowne ostrzeżenia. Jednocześnie przypominają, iż koncern uprzedzał o remontach instalacji zgodnie z przyjętym harmonogramem (instalacja fenolu i acetonu - 30.08 do 25.09.2017 r., DRW – 31.08 do 14.09.2017 r., hydroodsiarczania gudronu – 1.09 do 14.09.2017 r., odzysku wodoru – 1.09 do 8.10.2017 r.).

W tym samym komunikacie poinformowano, że poza monitoringiem jakości powietrza na dwóch automatycznych stacjach pomiarowych, WIOŚ rozpoczął w lutym 2017 roku badania zanieczyszczenia powietrza metodami pasywnymi: benzenu, siarkowodoru, fluorowodoru, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu w pięciu punktach pomiarowych na terenie miasta Płocka w następujących lokalizacjach:

- ul. Zamenhofa – Winiary (Orlik - Miejski Zespół Obiektów Sportowych) – (52°33'38.53"N/19°39'7.46"E),

- ul. Gwardii Ludowej – Łukasiewicza (teren Orlen Arena – Skate Park) – (52°33'35.14"N/ 19°41'6.40"E),

- ul. Sierpecka – Trzepowo (Boisko Szkoły Podstawowej nr 13) – (52°34'38.66"N/ 19°43'33.47"E),

- ul. Reja – Dworcowa (teren stacji pomiarowej WIOŚ / Miejskie Przedszkole nr 27) – (52°33'3.34"N/19°42'35.36"E),

- ul. Walecznych 20 – Podolszyce Północne (boisko Szkoły Podstawowej nr 23) – (52°32'26.37"N/ 19°45'11.06"E).

Badanie w tym zakresie prowadzone będą do listopada 2017 roku.

- W odpowiedzi na zgłaszane przez mieszkańców uciążliwości odorowe wykonywane są dodatkowo pomiary przy użyciu mobilnego sprzętu do szybkiej oceny ryzyka (laboratorium mobilne i detektor zdalny chmury substancji niebezpiecznych) – czytamy na stronie WIOS. - W 2017 roku samochód był wykorzystywany kilkunastokrotnie, jednak w żadnym przypadku nie wykryto substancji zagrażających ludności. Dodatkowo w przypadkach występowania wyraźnych i długotrwałych uciążliwości odorowych planowane jest przeprowadzenie poborów i badań próbek powietrza przy użyciu aspiratora dwukanałowego na rurki z węglem aktywnym. Wykonanie takich badań planowane jest w terminie wrzesień - październik, tj. w okresie remontów i przestojów w Zakładzie PKN ORLEN S.A. oraz w trakcie najniekorzystniejszych warunków meteorologicznych (wiatry z kierunków północnych, niska temperatura i wysoka wilgotność powietrza).        

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE