Reklama

Zapowiedziano zmiany w programie Rodzina 500 plus

Opublikowano:
Autor:

Zapowiedziano zmiany w programie Rodzina 500 plus - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła w wywiadzie telewizyjnym, że w 2017 roku na program Rodzina 500 Plus wydano już 25 mld zł. Jednocześnie zapowiedziała zmiany do programu wspierającego rodziny wielodzietne. Jest już projekt.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska stwierdziła w wywiadzie telewizyjnym, że na program Rodzina 500 Plus wydano już 25 mld zł. Jednocześnie zapowiedziała zmiany do programu wspierającego rodziny wielodzietne. Jest już projekt.

Wypowiedź minister Rafalskiej cytowano w Polskim Radiu. Program nadal będzie opierał się na wypłacie nieopodatkowanego świadczenia wynoszącego 500 zł. Pozostawiono również kryterium dochodowe (jeśli byłoby to pierwsze dziecko, dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800 lub 1200 zł netto, zależy od tego czy w rodzinie jest niepełnosprawne dziecko).

Co miałoby się zatem zmienić w przyznawaniu świadczenia? Rząd chciałby doprowadzić do likwidacji niepożądanych zjawisk, jak dopasowywanie dochodu do kryterium programu uprawniającego do otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko. Uszczelnienie może dotyczyć zasad przyznawania świadczenia osobom, które deklarują samotną opiekę nad dzieckiem, aby nie brano pod uwagę przy przyznaniu zasiłku dochodu także drugiego z rodziców. Zmiany odnosiłyby się również do opieki naprzemiennej i definicji utraty bądź uzyskania dochodu. Chodzi tu o sytuacje, kiedy przykładowo rozwiązywano stosunek pracy, by po otrzymaniu świadczenia nawiązać ponownie stosunek pracy z tym samym pracodawcą na innych warunkach. Gdyby jednak nastąpiło to przed upływem trzech miesięcy, już nie byłoby traktowane jako utrata dochodu. Wskazano również na sytuacje, kiedy świadczenie pobierają osoby niezamieszkujące w Polsce. Ponadto alternatywą dla plastikowej Karty Dużej Rodziny stałaby się aplikacja na smartfony i tablety.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE