Reklama

Reklama

Zanim wytną twój las. Jak to wygląda w okolicy Płocka?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Zanim wytną twój las. Jak to wygląda w okolicy Płocka? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno ogromne kontrowersje w całej Polsce wzbudziła mapa "Zanim wytną Twój las", przygotowana przez  inicjatywę „Lasy i Obywatele”. Wynika z niej, że lasy, czyli nasze wspólne dobro, niepokojąco szybko znikają z powierzchni, także w regionie Płocka. Wiemy, jak to wygląda w Nadleśnictwie Płock.

Reklama

Inicjatywa "Lasy i Obywatele" przedstawiła mapę kraju z zaznaczonymi wycinkami (lasyiobywatele.pl). Celem było pokazanie Polakom, w prosty sposób, informacji o wielkości i miejscu wycinek. Na mapie widać wiele miejsc zaznaczonych na czerwono m.in. w okolicy Łącka, Soczewki, Nowego Duninowa, Gąbina, Brudzenia, Niesłuchowa.

- To są Lasy Państwowe, czyli nasze, wspólne. Dlatego mamy prawo do rzetelnej informacji na temat tego, co się z tymi lasami ma dziać i jak one są zarządzane - na łamach oko.press mówią Marta Jagusztyn i Grzegorz Jakacki z inicjatywy "Lasy i Obywatele", twórcy mapy.

Podkreślają, że Lasy Państwowe mają lepszy, bardziej przejrzysty system wizualizacji danych, ale się nimi nie dzielą. Na dodatek dane są w LP przygotowywane w fachowej terminologii, kompletnie niezrozumiałej dla ludzi spoza branży.

Autorzy mapy podkreślają, że celem jest to, byśmy zaczęli rozmawiać o przyszłości lasów w Polsce i ich zarządzaniu - a to jest możliwe tylko na podstawie pełnych i rzetelnych informacji.

Co na to Nadleśnictwo Płock? Na jego terenie - podobnie jak w każdym z 430 nadleśnictw - wszystkie prace związane z gospodarką leśną, w tym  pozyskanie drewna, odnawianie powierzchni leśnych, prowadzone są na podstawie zapisów zawartych w najważniejszym  dokumencie obowiązującym w nadleśnictwie - Planie Urządzenia Lasu. 

- Plan ten opracowywany jest co 10 lat i jest w nim szczegółowo opisane, co należy wykonać w ciągu kolejnej dekady na poszczególnych powierzchniach leśnych. Między innymi wyliczona jest masa drewna, jaką nadleśnictwo ma do pozyskania - łącznie w cięciach przedrębnych (tzw. czyszczeniach późnych, trzebieżach wczesnych i późnych) jak też  w ramach cięć rębnych - w dojrzałych drzewostanach - tłumaczy Małgorzata Włoczkowska, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Płock.

Te wielkości wynikają z dokładnych pomiarów i wyliczeń czynionych na etapie tworzenia planu, kiedy to tzw. urządzeniowcy (eksperci z niezależnego od LP Biura Urządzania Lasu) dokonują przeglądu drzewostanów, obliczają przyrosty masy, oceniają kondycję lasów, ich średni wiek itp. jak też wyliczają ile można pozyskać drewna, uwzględniając zasadę, że pozyskać można nie więcej niż 60 proc. rocznego przyrostu -  jak wiadomo drzewa wciąż rosną - przyrastają na grubość i wysokość. 

- Na etapie tworzenia założeń do  planu jak też  po opracowaniu  projektu planu wszyscy mają możliwość wypowiadania się w kwestii tworzonego dokumentu. Informacje o poszczególnych etapach tworzenia PUL były zamieszczane na stronie Nadleśnictwa i w prasie - dodaje Małgorzata Włoczkowska.

W konsultacjach brali udział przedstawiciele samorządów, RDOŚ, Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, LOP. Plan  jest zatwierdzony decyzją Ministra i od tego momentu jest dokumentem obowiązującym. 

- Obecny PUL  obowiązuje nas od 2015 do 2024 roku. Plan jest dostępny na BIP, można też spojrzeć na Portal Bank danych o Lasach, gdzie  nasze lasy są widoczne - zaznacza Małgorzata Włoczkowska.

Masa drewna, przeznaczona do rocznego planu pozyskania jest średnią wartością, wynikającą z dzielenia ogółu masy drewna przeznaczonej do pozyskania przez 10, czyli rocznie pozyskuje się 1/10 wartości dla 10-lecia. 

Można założyć, że w kolejnym PUL pozyskanie drewna będzie wzrastać, co wynika z tego, że drzewostany się starzeją, średnia wieku drzewostanów się podnosi, stąd więcej powierzchni „przechodzi” z jednych zadań gospodarczych do drugich - z czyszczeń do trzebieży, z trzebieży do zrębów, co przekłada się na wielkość pozyskania. Dla poszczególnych gatunków ustalone są tzw. wieki rębności i dla sosny wynosi 100 lat, dla dębu 140, dla brzozy, olchy - 80 lat. 

W Nadleśnictwie Płock 42% powierzchni zajmują drzewostany w wieku 60 lat i powyżej.

- W kontekście prac gospodarczych, czy to obejmujących trzebieże, czy zręby nie stosujemy określenia „wycinka”. Ma to wydźwięk jednoznaczny, kojarzy się z ostatecznym usuwaniem drzew przy drogach, na działkach itp. Chcemy podkreślić, że wszystkie powierzchnie objęte zrębami, są odnawiane. Działania gospodarcze leśników mają na celu poprawę bioróżnorodności i utrzymanie ciągłości życia polskich lasów - podkreśla Małgorzata Włoczkowska, starszy specjalista Służby Leśnej w Nadleśnictwie Płock.

Zgodnie z ustawą o lasach każdy właściciel  (w tym LP) ma obowiązek w ciągu 5 lat odnowić powierzchnię po usuniętym drzewostanie. Lasy rosną dla kolejnych pokoleń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy