Reklama

Zamknięć oddziałów nie będzie, choć są problemy. Gdzie jest najgorzej?

Opublikowano:
Autor:

Zamknięć oddziałów nie będzie, choć są problemy. Gdzie jest najgorzej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa dopinanie rozpiski dyżurów na marzec w szpitalu na Winiarach, choć łatwo nie jest.

Trwa dopinanie rozpiski dyżurów na marzec w szpitalu na Winiarach, choć łatwo nie jest. 

Protest środowisk medycznych nie jest już tak medialny i widowiskowy, ale za to dużo bardziej odczuwalny dla zarządzających placówkami i pacjentów. Fiasko głodówki spowodowało inną formę - lekarze zaczęli wypowiadać tzw. klauzule opt-out, które legalizowały pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Tylko w szpitalu na Winiarach na taki krok zdecydowało się ponad 50 medyków. Placówka i bez tego boryka się z niedoborem lekarzy.

- Jeśli ktoś przyprowadzi 10 lekarzy gotowych do pracy, zatrudnię 11 - obrazował w styczniu braki kadrowe Stanisław Kwiatkowski, dyrektor szpitala.

[ZT]17756[/ZT]

Na początku lutego rezydenci porozumieli się z rządem. Skończyło się masowe wypowiadanie opt-outów, choć liderzy protestu do ponownego podpisania klauzuli nikogo nie namawiają. To lekarz decyduje, czy chce pracować więcej. 

[ZT]16933[/ZT]

Lekarze ze swojego czasu pracy są rozliczani w systemie kwartalnym. Krótko mówiąc, liczba przepracowanych godzin w ciągu trzech miesięcy musi się zgadzać. W styczniu i lutym udało się rozpisać dyżury, więc kulminacja problemów w teorii powinna nastąpić w marcu. Dyrektor nie ukrywa, że łatwo nie jest, choć dyżury udało się rozpisać. 

- Wszystko trzyma się na cienkiej nici - nie ukrywa Kwiatkowski. - Ktoś zachoruje i mamy problem. Najgorzej jest na oddziale pediatrii, choć to akurat sytuacja losowa związana z urlopami i zwolnieniami. Może być problem w ostatnim tygodniu marca, ale jesteśmy w kontakcie z konsultantami wojewódzkimi i krajowymi. Liczymy, że uda się coś załatwić. W kwietniu będzie już lepiej. 

Jak dodał dyrektor, większość z lekarzy którzy wycofali w styczniu klauzule opt-out, nie podpisało nowych. Placówce nie grozi jednak zamykanie oddziałów. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE