Reklama

Wypowiedzenie umowy o pracę - co warto o nim wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Wypowiedzenie umowy o pracę - co warto o nim wiedzieć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rezygnacja z pracy w większości przypadków jest związana ze stresem. Rozwiązanie umowy z firmą najczęściej odbywa się poprzez złożenie pisemnego oświadczenia - zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Ta prosta czynność może przybierać różne formy i wiązać się z co najmniej kilkoma okresami wypowiedzenia - wszystko jest uzależnione od rodzaju zatrudnienia oraz stażu pracy. Jak więc napisać wypowiedzenie zgodnie z warunkami zawartej przez nas umowy z pracodawcą?

Rezygnacja z pracy w większości przypadków jest związana ze stresem. Rozwiązanie umowy z firmą najczęściej odbywa się poprzez złożenie pisemnego oświadczenia - zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Ta prosta czynność może przybierać różne formy i wiązać się z co najmniej kilkoma okresami wypowiedzenia - wszystko jest uzależnione od rodzaju zatrudnienia oraz stażu pracy. Jak więc napisać wypowiedzenie zgodnie z warunkami zawartej przez nas umowy z pracodawcą?

Wypowiedzenie umowy o pracę - podstawowe informacje

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to jednostronne oświadczenie jednej ze stron - pracodawcy bądź pracownika. Co istotne, w tym przypadku nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Złożenie tego dokumentu zmierza do zakończenia istniejącego stosunku pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Warto jednak pamiętać o tym, że wyróżniamy trzy rodzaje rozwiązania umowy:

  • rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia,
  • rozwiązanie umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia,
  • rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron.
Aktualnie nie istnieją żadne obostrzenia dotyczące jednego uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy o pracę. Wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki jak należy postępować w danej sytuacji, znajdziemy na stronie - https://kapitalni.org/pl/artykuly/jak-zlozyc-wypowiedzenie-umowy-o-prace-sprawdz-gotowy-wzor,73,404. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że forma pisemna zawsze ma przewagę nad innymi. W przypadku ewentualnego sporu z pracodawcą przy pomocy dokumentu jesteśmy w stanie udowodnić, że złożyliśmy stosowny dokument. Wypowiedzenie umowy o pracę jest świadczeniem jednostronnym, które nie wymaga akceptacji drugiej strony, dlatego warto zadbać o potwierdzenie jego doręczenia.

Długość okresu wypowiedzenia

Długość poszczególnych okresów wypowiedzenia u osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony jest zależny od długości trwania umowy u konkretnego pracodawcy. Jeżeli pracownik pracował krócej niż pół roku, przysługują mu dwa tygodnie, jeśli współpraca trwała dłużej niż sześć miesięcy okres wypowiedzenia wynosi miesiąc. W przypadku gdy spędził w danej firmie więcej niż trzy lata, są to trzy miesiące.

Planując rezygnację z pracy, musimy pamiętać o tym, że dany okres nie zawsze jest liczony od dnia złożenia dokumentu. Gdy przysługują nam dwa tygodnie, termin będzie liczony od najbliższej niedzieli po podpisaniu wypowiedzenia. Jeśli znajdujemy się grupie osób, które spędziły w przedsiębiorstwie więcej niż sześć miesięcy, termin rozwiązania umowy będzie liczony od 1 dnia następnego miesiąca.

Praktycznie każdy pracodawca ma w swojej firmie pracowników zatrudnionych na okres próbny. W tej sytuacji również możliwe jest wypowiedzenie umowy. Poszczególne okresy wynoszą:

  • trzy dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
  • tydzień w przypadku zatrudnienia na dłużej niż dwa tygodnie,
  • dwa tygodnie, jeżeli umowa została podpisana na trzy miesiące.

Co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu?

Najważniejszymi elementami, które powinny znaleźć się na tego rodzaju dokumencie, są: dane pracownika i pracodawcy, wszystkie niezbędne informacje związane z rozwiązaniem umowy w tym - data jej zawarcia oraz okres wypowiedzenia. Jeżeli rozwiązanie stosunku pracy jest inicjatywą pracownika, nie ma on obowiązku podawania przyczyny. Standardowo w prawym górnym rogu umieszczamy miejscowość i datę. Pamiętajmy o tym, aby zostawić miejsce na podpis obu stron.

Jeżeli pracownik nie jest zadowolony z warunków zatrudnienia lub znalazł nową, bardziej atrakcyjną ofertę pracy, może bez konsekwencji rozstać się z obecnym pracodawcą. Wystarczy, że złoży on odpowiedni dokument w formie pisemnej bezpośredniemu przełożonemu lub szefowi. Wszystko jest uzależnione od tego, jakie zasady obowiązują w firmie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE