Reklama

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Mazowszu

Opublikowano:
Autor:

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Mazowszu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie jest groźny dla ludzi, za to śmiertelny dla ptaków. Wirus H5N8 wykryto na Mazowszu. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o zachowanie ostrożności, bo wirus szybko się rozprzestrzenia.

Nie jest groźny dla ludzi, za to śmiertelny dla ptaków. Wirus H5N8 wykryto na Mazowszu. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o zachowanie ostrożności, bo wirus szybko się rozprzestrzenia. 

Wirusa wykryto w gminie Wiskitki (powiat żyrardowski) w gospodarstwie niedaleko Warszawy. Trzymano w nim kilkadziesiąt ptaków, w tym: kury, perliczki, indyki, pawie czy strusia. W ciągu kilkunastu godzin zlikwidowano ognisko choroby. 

- W związku z bardzo dużym zagrożeniem wejścia wirusa wysoce zaraźliwej grypy ptaków apelujemy do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku Jacek Gruszczyński.  - Zakazów i nakazów należy bezwzględnie przestrzegać, by uchronić hodowlę przed wirusem - dodaje. Apel skierowany jest zarówno do właścicieli ferm przemysłowych drobiu, jak i  małych gospodarstw przyzagrodowych. Według niego podstawową zasadą jest utrzymywanie drobiu w pomieszczeniach zamkniętych, aby uniemożliwić bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami wolnożyjącymi. Drób należy karmić i poić w zamknięciu. Dodatkowo bardzo ważne jest właściwe zabezpieczenie paszy, tak by nie miały do niej dostępu dzikie ptaki. Każdy hodowca powinien również stosować odzież i obuwie ochronne  – dodaje Gruszczyński. Ważne są także specjalne maty nasączone preparatem dezynfekującym. 

[ZT]14120[/ZT]

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku zapewnia, że wirus ptasiej grypy nie jest groźny dla człowieka. - Udowodniono, że nie dochodzi do zakażenia, niemniej w biologii i w świecie wirusów jest ogromna zmienność antygenowa wirusa, więc należy zachowywać podstawowe zasady higieny, przede wszystkim często myć ręce z użyciem mydła – radzi Gruszczyński.

Na świecie wirus H5N8 znany jest od 2014 roku. Do Europy dostał się z Azji. Odnotowano już kilkanaście przypadków zachorowań w Polsce. Także na Mazowszu. 

Wirus jest bardzo zakaźny. Atakuje wszystkie gatunki ptaków. Przebieg choroby jest bardzo szybki. Z wysokim odsetkiem śmiertelności.  Co zatem powinno zaniepokoić hodowców? - Pierwszym charakterystycznym objawem jest  utrata apetytu i pragnienia – tłumaczy Jacek Gruszczyński.  – Zarażone ptaki są osowiałe, często polegują. Kury nioski znoszą mniej jaj, a te mają charakterystyczne miękkie skorupy. Jak dodaje, kolejnym objawem jest duszność, sinica głowy, kichanie, na koniec  nerwowe drgawki, porażenia skrzydeł ptaków, charakterystyczne skręcenie szyi, czasami występuje biegunka. – Jeśli zauważymy któryś z tych objawów, należy niezwłocznie powiadomić  najbliższego lekarza weterynarii – apeluje Gruszczyński. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE