Reklama

Reklama

Będzie o bezpieczeństwie w sieci. Lingwistka kryminalistyczna w Książnicy Płockiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Portal Płock

Będzie o bezpieczeństwie w sieci. Lingwistka kryminalistyczna w Książnicy Płockiej - Zdjęcie główne

foto Fot. Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Książnica Płocka zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”. Już w najbliższy wtorek gościem on-line będzie Jadwiga Stawicka – lingwistka kryminalistyczna, profilerka policyjna, biegła sądowa identyfikująca autorów anonimów i tworząca profile sprawców na podstawie ich cech językowych.

Reklama

Tematem tego wirtualnego spotkania będzie bezpieczeństwo w internecie. Jak się okazuje,  IP komputera to nie jedyny ślad, jaki pozostawiamy po sobie w sieci. Osobę korzystającą z sieci można rozpoznać m.in. po „językowym odcisku palca”

- Każdy z nas, używając języka i kształtując swój indywidualny sposób użycia języka – precyzowała Jadwiga Stawicka. - W kontaktach międzyludzkich, posiada pewne charakterystyczne dla siebie cechy językowe, które mogą w mniejszym bądź większym stopniu się pojawić w wypowiedzi - zdradziła.

Stawnicka  to m.in. autorka ponad 170 publikacji, w tym monografii poświęconych tematyce funkcjonowania policji. Jest członkiem rady naukowej czasopisma „Policja 997” czy członkiem ośrodka badań lingwistyki kryminalistycznej. Szczególny obszar zainteresowań prof. Stawnickiej zajmują badania w ramach lingwistyki kryminalistycznej i językowego profilowania sprawcy. Pierwsza w Polsce biegła z zakresu lingwistyki kryminalistycznej.

- Od wielu lat przeprowadzam dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości ekspertyzy z zakresu ustalania autorstwa wypowiedzi na podstawie treści mówionej lub pisanej (np. wpisów na blogach, listów z pogróżkami, żądań okupu, listów pożegnalnych) – mówi o sobie Jadwiga Stawicka. - Zajmuję się również kwestami prawdopodobieństwa popełnienia plagiatu, konstruowaniem profilu językowego autora anonimów na podstawie cech językowych, sprawami o groźbę karalną, sprawami o pomówienie czy zniewagę, analizą zeznań podejrzanego i świadków pod kątem ich wiarygodności - dodaje.

O tych doświadczeniach opowie podczas wirtualnego spotkania w Książnicy Płockiej. Te zaplanowano na wtorek, 9 lutego. Wydarzenie będzie miało miejsce o godz. 18 na stronie internetowej i profilu Facebookowym Książnicy Płockiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy