Reklama

Wydamy kolejne miliony z Unii. Powstaną nowe drogi i ronda

Opublikowano:
Autor:

Wydamy kolejne miliony z Unii. Powstaną nowe drogi i ronda - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Czeka na wyzwanie – twierdził prezydent w kontekście nowej umowy, dzięki której miasto zyska ponad 27 mln zł. Symboliczny czek już został podpisany i bynajmniej nikt nie miał problemu, aby go udźwignąć.

- Czeka na wyzwanie – twierdził prezydent w kontekście nowej umowy, dzięki której miasto zyska ponad 27 mln zł. Symboliczny czek już  został podpisany i bynajmniej nikt nie miał problemu, aby go udźwignąć. 

- Tereny w Trzepowie w perspektywie najbliższych lat powinny zmienić się diametralnie, ponieważ środki, na które podpisujemy umową, posłużą do budowy nowego odcinka ul. Przemysłowej, czyli od odcinka istniejącej już ulicy do obwodnicy – mówił w poniedziałek prezydent miasta na konferencji prasowej w ratuszu. 

Powstaną kolejne tereny inwestycyjne. Zakończenie projektu nie nastąpi w czerwcu lub w sierpniu 2018 roku, jak przy innych projektach realizowanych z wykorzystaniem środków unijnych, tylko 30 czerwca 2020 roku. - Zakres projektu jest obszerny, a warunki konkursu ściśle określone - dodał miejski włodarz.

- Ta umowa jest perspektywiczna, ponieważ ma zadanie przyciągnąć inwestorów, by ci mogli przygotować miejsca pracy – stwierdziła wicemarszałek województwa, Janina Ewa Orzełowska. - Pozyskanie pieniędzy unijnych jest coraz trudniejsze z racji dużej konkurencji. Tych wniosków zawsze wpływa do nas osiem, dziewięć razy więcej niż mamy alokacji. Przygotowanie dobrego, bardzo dobrze ocenionego wniosku to sztuka, dlatego gratuluję. 

A jak prezydent dodawał, wygrana w konkursie to jednak początek drogi, bo teraz czas na rozpoczęcie realizacji, czyli na przetarg i wyłonienie wykonawcy prac na początku 2018 roku. Jednym z kryteriów jest posiadanie inwestora. Nie wystarczy, że powstanie sama droga. Im szybciej nastąpi realizacja infrastruktury, tym szybciej będzie można się o tych inwestorów starać. Przewiduje się szeroki rodzaj działalności począwszy od produkcji po usługi. 

- Pomału finiszujemy drugi etap trasy pólnocno-zachodniej, trwają prace związane z jej trzecim etapem - przypominał prezydent. -. W trakcie realizacji jest także Przemysłowa i Kostrogaj, a więc remont również za pieniądze unijne tej części przemysłowej Płocka, która będzie połączona z obwodnicą tą drogą, na realizację której dzisiaj podpisujemy umowę. Rozwijamy Płock w północną stronę. Tymczasem rozwój Płocka przez setki lat odbywał się bardziej wzdłuż rzeki Wisły.

Wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Grzegorz Świętorecki podawał dane dotyczące subregionu płockiego. Jak dotąd do dofinansowania wybrano 110 projektów za 377 mln zł, podpisano (wliczając tę najnowszą) 92 umowy. 

Radny Tomasz Kominek i zarazem szef płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego gratulował podpisania „historycznych umów” dla rozwoju miasta, a więc tej na trasę północno-zachodnią, zakup nowych autobusów, wiat, środki na ścieżki rowerowe, na realizację ul. Przemysłowej i Kostrogaju.

- Ta umowa również stanie na podium. Wszystkie te umowy to około 250 mln zł dofinansowania dla miasta. Życzę utrzymania takiego tempa – o co akurat prezydent był spokojny.

Orzełowska po podpisaniu umowy życzyła bezproblemowej realizacji. - Oszczędności mogą być. Oby tylko nie były konieczne korekty.

Wsparcie unijne w wysokości ponad 27 mln zł, które trafiło do Płocka, posłuży do uporządkowania i przygotowania terenów inwestycyjnych dla przedsiębiorców. Projekt obejmuje obszar 110 ha użytków rolnych na osiedlu Trzepowo. Realizacja projektu obejmie kompleksowe wyposażenie terenu inwestycyjnego w media wraz z budową układu komunikacyjnego dla strefy inwestycyjnej miasta, w tym nowego odcinka ul. Przemysłowej od trasy północno-zachodniej do połączenia z drogą powiatową nr 5205W. Docelowo w ramach inwestycji powstanie około 5,6 km dróg. Wybudowane zostaną również skrzyżowania, w tym dwa ronda, wyspy kanalizujące ruch na wlotach skrzyżowań, a także zatoki autobusowe, indywidualne zjazdy do posesji, chodniki oraz ścieżki rowerowe. Do wykonania będzie oznakowanie poziome i pionowe, natomiast sąsiednie tereny zostaną obsadzone zielenią. Powstanie oświetlenie uliczne i sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej. Ponadto w ramach zadania, z racji że nie wszystkie grunty należą do miasta, przewidziano wykup kolejnych terenów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia (pod drogi).

Koszt całego projektu to 51,2 mln zł.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE