Reklama

Wybrano murale. Pomysłodawcy bardzo rozczarowani [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Wybrano murale. Pomysłodawcy bardzo rozczarowani [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po paśmie niepowodzeń wkrótce ma ruszyć długo oczekiwane malowanie murali patriotycznych. Odważne propozycje artysty rozczarowały pomysłodawców projektu.

Po paśmie niepowodzeń wkrótce ma ruszyć długo oczekiwane malowanie murali patriotycznych. Odważne propozycje artysty rozczarowały pomysłodawców projektu.

Przypomnijmy: projekt murali patriotycznych zgłoszony dwa lata temu do budżetu obywatelskiego przez Michała Sosnowskiego i Łukasza Chrobota niemal od początku nie miał szczęścia. Pierwszy konkurs na murale zakończył się fiaskiem - jury oceniło, że prace, które wpłynęły, były po prostu słabe. Ogłoszono więc drugi konkurs, ale i tym razem stanęło na niczym. Pomysłodawcy nie ukrywali rozżalenia - nie tylko tym, że szło jak po grudzie, ale i faktem, że nikt nie zaprosił ich do współpracy.

- Po niepowodzeniu z konkursami, wyszliśmy z propozycją wobec artystów streetartowych - mówi Radosław Malinowski, który pełni obowiązki dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. - Pozytywnie na nasze zaproszenie odpowiedział Paweł Ryżko, który przedstawił nam swoją wizję murali.

Koncepcja się spodobała i tym sposobem płockie mury będą zdobiły trzy prace artysty związanego z Grupą Twożywo (ich dziełem był mural „Baton Platon”). - Murale nawiązują do tematu „Płock -miasto Bohater” i upamiętniają troje konkretnych obrońców Płocka - mówi Radosław Malinowski.

Wszystkie trzy murale utrzymane są w podobnej stylistyce - między różnymi kolorowymi detalami ukryto nazwiska Marii i Aleksandra Macieszów oraz Iskandera Achmatowicza z nawiązaniami do jego tatarskiego pochodzenia. Kolejne dwa - to prace nadesłane w ramach konkursu „Bohaterowie z cienia”, zorganizowanego ku czci Żołnierzy Wyklętych. Poza nimi płockie mury będą też zdobiły murale autorstwa Roberta Parzychowskiego (II miejsce) i Katarzyny Krzysztofowicz (III miejsce). Oba przedstawiają motyw partyzanta i wilka.

Jak zapowiada Radosław Malinowski, dwa z trzech murali autorstwa Ryżki zostaną namalowane na Orlen Arenie, trzeci - przy 1 maja niedaleko więzienia. Na razie nie wiadomo jeszcze, gdzie powstaną dwa pionowe murale z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego.

Opinie na temat prac, które jako pierwsza pokazała płocka "Gazeta Wyborcza", są podzielone. Płocczanie zwracają uwagę m.in. na brak nawiązań do najnowszej historii Polski i Płocka, m.in. Płockiego Czerwca 1976 roku, którego okrągłą 40. rocznicę, obchodzimy w tym roku. - Ale nie jest wykluczone, że powstaną kolejne murale - zapowiada p.o. dyrektora POKiS.

Pomysłodawcy rozczarowani. I muralami, i konkursami

Niezbyt zadowoleni z końcowego efektu są również pomysłodawcy projektu  z Michałem Sosnowskim i Łukaszem Chrobotem na czele. - Zaproponowane przez Pawła Ryżkę trzy projekty niezbyt przypadły mi do gustu - są moim zdaniem przekombinowane i nie do końca oddają to, czego oczekiwaliśmy - my jako pomysłodawcy i ludzie, którzy na ten pomysł głosowali - mówi Michał Sosnowski. - POKiS przekonywał jednak, że jest to światowej klasy artysta, jest to jego wizja i nie powinniśmy się w nią wtrącać. Poprosiliśmy wobec tego, aby do pozostałych murali wykorzystać prace zgłoszone na konkurs "Bohaterowie z Cienia" i POKiS wybrał dwa z tych projektów. Ostatecznie w sprawie murali mamy kompromis, czyli taką sytuację gdzie obie strony nie są do końca zadowolone, jednak najważniejsze, że projekt będzie w końcu realizowany.

Murale nie przypadły do gustu również drugiemu z autorów zwycięskiego projektu. -To moje osobiste odczucia, ale nie da się ukryć, że nie tak je sobie wyobrażałem - przyznaje Łukasz Chrobot. - Nie podobał mi się również sposób załatwienia tej sprawy. Mam wrażenie, że POKiS nie wiedział, co ma z tym zrobić. Myślę, że większy powinien być udział osób, które głosowały na ten projekt. Bo tak to i my, i oni zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym.

- Początkowo realizacją wygranego projektu miało zajmować się Stowarzyszenie Sympatyków Klubu Wisła Płock - chcieliśmy ogłosić szeroko zakrojony konkurs na projekty, zrobić głosowanie i wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami wybrać najlepsze projekty - przypomina Michał Sosnowski pierwotne zamysły. -  Niestety, okazało się, że ze względu na ograniczenia formalno-prawne jest to niemożliwe 

Murale maja powstać na płockich murach do końca lipca. Całość pochłonie ok. 70 tys. zł - poza wynagrodzeniem, na tę sumę składają się materiały malarskie, ochrona podczas ich tworzenia itp.

Czytaj też:

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE